Jak prawidłowo aplikować krople do oczu?

Aplikacja kropli do oczu nie jest ani łatwa, ani przyjemna. Nieprawidłowe zastosowanie preparatu może spowodować różnorodne dolegliwości, np. podrażnienie spojówek. Jak prawidłowo stosować krople do oczu? O czym trzeba pamiętać, stosując tego rodzaju preparaty?

Krople do oczu są preparatami o sprecyzowanym działaniu (leczeniu różnorodnych stanów chorobowych) lub zwiększającymi komfort codziennego życia. Niezależnie z jakich powodów sięgasz po krople do oczu, to musisz zawsze przestrzegać zasad dotyczących aplikowania i przechowywania preparatu.

Jak prawidłowo stosować krople do oczu?

Podczas aplikowania kropli należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

 • Dbaj o higienę. Dlatego przed i po aplikacji kropli musisz dokładnie umyć ręce i je osuszyć (najlepiej w ręcznik papierowy).
  Jeśli na opakowaniu jest informacja, że należy krople do oczu wstrząsać przed aplikacją, to wykonaj kilka energicznych wstrząsów zakręconą butelką.
 • Odkręć nakrętkę i odłóż ją na czystą powierzchnię (możesz rozłożyć chusteczkę higieniczną i na nią położyć nakrętkę).
 • Upewnij się, że końcówka od aplikatora jest czysta i nie ma żadnych uszkodzeń. Nigdy nie dotykaj aplikatora palcami!
 • Przechyl głowę do tyłu lub połóż się na plecach. Następnie dolną powiekę delikatnie odchyl palcami, tak aby powstała „kieszeń” (między gałką oczną a dolną powieką), do której zostanie zaaplikowane krople do oczu.
 • Przyłóż butelkę nad oko. Pamiętaj, aby aplikatorem nie dotykać powierzchni gałki ocznej ani dolnej powieki.
 • Popatrz w górę i w tym samym czasie naciśnij buteleczkę, tak aby wypadła wyłącznie 1 kropla i wpadła do przygotowanej wcześniej kieszeni – z dala od mieszka łzowego. Pamiętaj, że pojemność worka łzowego jest mocno ograniczona i często już 1 kropla preparatu znacznie przekracza jego pojemność.
 • Zamknij oczy i pozostań w tym stanie przez 2-3 minut. Nie mrugaj. Dzięki temu preparat pozostanie dłużej w worku łzowym i nie przeniknie przez rogówkę do komory przedniej.
 • Gdy masz zamknięte oczy, to delikatnie masuj wewnętrzny kanalik oka. Dzięki temu preparat nie przedostanie się do gardła.
 • Nadmiar kropli wytrzyj chusteczką higieniczną lub wacikiem higienicznym.
 • Zakręć butelkę i przechowuj lek zgodnie z zaleceniami producenta.

Zobacz ofertę kropli nawilżających w naszym sklepie

O czym pamiętać stosując krople do oczu?

Zanim zaczniesz stosować krople do oczu, to powinieneś pamiętać o:

 • Konsultacji ze specjalistą (lekarzem, farmaceutom, czy optometrystą), który dobierze preparat do indywidualnych potrzeb/dolegliwości.
  Podczas używania kropli do oczu należy zawsze przestrzegać zasady „co za dużo to niezdrowo”. Worek spojówkowy ma wydajność tylko 1 kropli, dlatego nie należy stosować więcej kropli na raz, ponieważ narząd nie będzie w stanie przyjąć ich większej ilości – nadmiar jest zawsze wydalany.
  Podczas stosowania kropli do oczu należy również pamiętać, aby nigdy nie dotykać aplikatorem rzęs, skóry czy gałki ocznej – w ten sposób przenoszone są bakterie, które powodują wiele groźnych chorób oczu.
 • Jeśli okulista zalecił stosowanie kilku rodzajów kropli do oczu, to pamiętaj, aby zachować odstęp między aplikacjami min. 15 minut. Dzięki temu każdy z leków będzie mógł zadziałać prawidłowo.
  Bardzo ważne jest również, prawidłowe przechowywanie kropli, większość z nich należy trzymać z dala od światła słonecznego w suchym miejscu. Niektóre preparaty po otwarciu wymagają przetrzymywania w lodówce. Dlatego zawsze zapoznaj się z ulotką preparatu, a zwłaszcza z informacjami o przechowywaniu.
 • Leki w postaci kropli są gorzej wchłaniane, co powoduje, że ich wartość terapeutyczna jest mniejsza. Dlatego niezbędna jest częstsza aplikacja (odpowiednio dobrana przez specjalistę).
 • Nie można stosować kropli na szkła kontaktowe. Chyba że preparat jest do tego przeznaczony. Jeśli nie jest, to przed założeniem soczewek odczekaj min. 15 minut po aplikacji.
 • Leki o silnym działaniu, np. atropina należy aplikować tak, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo dostania się do krwioobiegu. W takiej sytuacji można, np. przechylić głowę w kierunku skroniowym lub uciskać palcem dolny kanalik łzowy.
 • Należy zawsze przestrzegać daty ważności produktu i czasu przechowywania po otwarciu – wszystkie informacje są umieszczone na opakowaniu. Niedostosowanie się do tych zaleceń powoduje występowanie różnorodnych skutków ubocznych.
 • Przed aplikowaniem kropli do oczu zawsze przeczytaj uważnie ulotkę. Są w niej zawarte niezbędne informacje dotyczące stosowania leku, skutków ubocznych i przeciwwskazań.
  Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości do stosowania kropli do oczu, to skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak nie stosować kropli do oczu?

Choć używanie kropli do oczu wydaje się w pełni bezpieczne, to aby ta było należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

 • Nie pożyczać swoich kropli do oczu i nie stosować cudzych.
 • Nie stosować kropli po dacie ważności lub gdy są zbyt długo otwarte (większość kropli do oczu należy zużyć do miesiąca po otwarciu).
 • Pamiętaj, aby nie wkraplać leku do wewnętrznego kącika w okolicy kanału łzowego oraz nie mrugać w celu „rozprowadzenia preparatu”. Taka aplikacja powoduje, że zostaje uruchomiona „pompa łzowa”, która zasysa krople z worka spojówkowego do dróg łzowych – lek nie może wniknąć w głąb tkanek.

Jakie są rodzaje kropli do oczu?

W sprzedaży dostępne jest kilka różnych rodzajów kropli do oczu. Są to:

 • tzw. sztuczne łzy, czyli krople nawilżające stosowane najczęściej przy objawach suchego oka;
 • krople stosowane do zmęczonych oczu;
 • roztwory soli fizjologicznej;
 • leki na alergię.

W wielu chorobach oczu stosuje się również krople wydawane wyłącznie z przepisu lekarza.
Stosowanie kropli do oczu powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem okulistą lub internistą albo optometrysta. Dzięki temu preparat zostanie odpowiednio dobrany i poznasz zalecenia dotyczące dawkowania. Pamiętaj, aby właściwie aplikować krople i nigdy nie brać czyiś kropli, a nie dawać komuś swoich.