Soczewki kontaktowe a praca przy komputerze. O czym pamiętać?

Coraz więcej osób cierpi na różnorodne wady wzroku krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm, które z braku prawidłowej korekcji mogą utrudniać pracę przy komputerze. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest stosowanie szkieł kontaktowych. O czym należy pamiętać podczas używania soczewek do pracy przy komputerze?

Praca przy komputerze: wpływ na oczy

Niemal 90% osób pracujących przy komputerze przez co najmniej 3-godzinny dziennie odczuwa różnorodne problemy ze wzrokiem. Skupienie wzroku powoduje obniżenie częstotliwości mrugania, które normalnie wynosi około 20 razy na minutę.

Zbyt rzadkie mruganie obniża poziom nawilżenia spojówki i rogówki, co doprowadzi do wysuszenia oka. Syndrom ten jest najbardziej dotkliwy u osób z wrażliwymi oczami lub noszącymi szkła kontaktowe (zalecamy stosowanie wyłącznie szkieł wysoko uwodnionych).

Podczas pracy przy komputerze wzrok skupiony jest wyłącznie na jednym obiekcie, co powoduje osłabienie mięśni w gałce ocznej oraz pojawienie się problemów z akomodacją oka. Ten długotrwały wzmożony wysiłek akomodacyjny oka jest jedną z najczęstszych przyczyn krótkowzroczności. Następnym negatywnym czynnikiem związanym z pracą przy komputerze jest nadmierna ekspozycja na światło niebieskie. Długotrwałe wpatrywanie się w szklany ekran powoduje osłabienie wzroku, swędzenie oczu oraz odczuwanie różnorodnych dolegliwości bólowych. U osób pracujących przy komputerze bardzo często występuje „uczucie piasku pod powiekami”.

U osób pracujących przy komputerze powyżej 3 godzin dziennie bardzo często pojawia się Syndrom Widzenia Komputerowego z ang. Computer Vision Syndrome (CVS). Powodujący trzy różne rodzaje objawów: przypominające zespół suchego oka (przesuszeniem rogówki), objawy chorobowe pozaoczne oraz zaburzenia akomodacji i konwergencji.


Soczewki kontaktowe a praca przy komputerze: potencjalne problemy

Wielogodzinna praca przy komputerze bardzo często stanowi duże wyzwanie dla osób noszących szkła kontaktowe. Zmniejszona częstotliwość mrugania powoduje, że powierzchnia szkieł szybko wysycha, co powoduje znaczny dyskomfort. Bardzo często prowadzi do suchości czy podrażnień. Dlatego zalecamy stosowanie specjalnych środków nawilżających, takich jak sztuczne łzy. Gdy pracujesz przy komputerze i nosisz szkła kontaktowe, to wybieraj wyłącznie soczewki wysoko uwodnione, które utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia oczu przez cały dzień.O czym należy pamiętać podczas pracy przy komputerze?

Długotrwałe narażenie na światło niebieskie jest obciążeniem dla oczu. Zmniejsza się częstotliwość mrugania, co powoduje, że gruczoły łzowe produkują znacznie mniejszą ilość filmu łzowego. Oko staje się przesuszone, co ułatwia przenikanie różnorodnych mikroorganizmów. Wówczas pojawia się poczucie dyskomfortu oraz groźny zespół suchego oka. Na szczęście możesz zminimalizować szkody wynikające z długotrwałej pracy przy komputerze. Wystarczy tylko zadbać o właściwe nawyki.

Zapewnij oczom regularny odpoczynek

Podczas pracy przy komputerze stosuj metodę 20-20-20, czyli co 20 minut patrz przez 20 s na punkt oddalony o 20 stóp, czyli 6 m. Jeśli tak częste przerwy w pracy są dla Ciebie zbyt męczące, to co 2 godziny zrób sobie przerwę na 15-20 minut.

Dopasuj jasność ekranu

Gdy pracujesz przy komputerze, to upewnij się, czy monitor jest prawidłowo zainstalowany. Ustaw odpowiednią jasność ekranu – nie może być zbyt duża. Zawsze upewnij się, że nie jest spowodowana zużyciem fosforanu. Podczas pracy na komputerze włącz filtr światła niebieskiego, który będzie dodatkowo chronił oczy.

Właściwy kąt ustawienia monitora

Monitor powinien być ustawiony pod odpowiednim kątem. Najlepiej 15-20° poniżej poziomu oczu. Taka pozycja zapewnia naturalną postawę. Dzięki temu nie będziesz odczuwał bólu podczas pracy przy komputerze.
Odpowiednia odległość od monitora
Gdy pracujesz przy komputerze, to bardzo ważna jest utrzymywanie prawidłowej odległości od ekranu. Powinna wynosić od 60 do 80 cm – na długość ramienia.

Używanie monitora o właściwej wielkości

Podczas pracy przy komputerze zalecamy stosowanie monitorów o przekątnej przynajmniej 17 cali. Dzięki temu oczy tak szybko się nie męczą.

Noś soczewki z filtrem światła niebieskiego

Gdy masz wadę wzroku i pracujesz przy komputerze, to pamiętaj, aby nosić soczewki z filtrem światła niebieskiego. Gdy nie masz wady wzroku, to do pracy przy komputerze stosuj tzw. okulary zerówki z filtrem, które zatrzymują do 35% światła niebieskiego.

Brak odbijającego się światła

Gdy pracujesz przy komputerze, to zwróć uwagę, czy żadne światło nie odbija się na od monitora. Odbijanie promieni słonecznych powoduje dyskomfort podczas pracy przy komputerze.

Zadbaj o właściwe oświetlenie

Gdy chcesz chronić wzrok przed szkodliwym światłem niebieskim, to zadbaj o właściwe doświetlenie miejsca pracy. Niezbędne będą lampki biurowe z regulacją natężenia światła.

Znajdź czas na mruganie

Podczas pracy przy komputerze ważne jest robienie przerw podczas których świadomie mrugasz. Ta pozornie prosta czynność stanowi świetny sposób na ochronę przed światłem niebieskim. Bardzo ważna jest również odpowiednia wilgotność i temperatura panującą w pomieszczeniu. Nasze oczy „nie lubią” klimatyzacji – powoduje suchość oka. Pamiętaj, że podczas przebywania w klimatyzowanych powinieneś stosować krople nawilżające tzw. sztuczne łzy.

Zobacz ofertę kropli nawilżających w naszym sklepie

Stosuj większą czcionkę

Ostatnim sposobem na zadbanie o wzrok podczas pracy przy monitorze jest praca na większej czcionce. Zbyt mała czcionka powoduje, że musisz wytężać wzrok, a tym samym przemęczasz oczy.

Zadbaj o właściwą dietę

Gdy pracujesz długo przy komputerze, to musisz zadbać o dietę bogatą w produkty z wit. A, która zapobiega wysuszeniu oka i tzw. kurzej ślepocie. Można ją znaleźć, np. w pomidorach i brukselce.

Nadmierne korzystanie ze sprzętów elektronicznych jest dla wielu osób codziennością. Długie przebywanie przed cyfrowym ekranem powoduje, że oczy są zmęczone i podrażnione. Jeśli mimo zastosowania naszych rad uczucie cyfrowego zmęczenia oczu nadal Ci towarzyszy udaj się na wizytę do specjalisty.