Pęknięte naczynko w oku. Jak sobie z nim radzić?

Pęknięte naczynko w oku jest jedną z bardzo popularnych dolegliwości, z którą bardzo często zgłaszają się pacjenci do gabinetów okulistycznych. Nierzadko są to poważne dolegliwości wymagające interwencji lekarskiej. Jednak zdarza się, że pęknięte naczynko może być przyczyną różnych innych chorób. Jakie są przyczyny wylewu podspojówkowego? Jak należy postępować w przypadku wystąpienia pękniętego naczynka? Gdy szukasz odpowiedzi na te wszystkie pytania, to zapraszamy do lektury.

Czym jest pęknięte naczynko w oku?

Pęknięte naczynko w oku nazywane jest również wylewem podspojówkowym, czyli pękniecie jednego z naczyniek krwionośnych znajdujących się w spojówce. Następnie przedostanie się krwi do tzw. wolnej przestrzeni między spojówką a twardówką. Charakterystycznym objawem tej dolegliwości jest żywoczerwony wylew widoczny na powierzchni oka. Taki stan wzbudza często niepokój u pacjentów, na szczęście nie jest niczym groźnym, jeśli nie występują żadne dolegliwości dodatkowe np. ból, pieczenie czy swędzenie. Najczęściej naczynko krwionośne wchłania się samoistnie przed upływem dwóch tygodni.

Co może być przyczyną pęknięcia naczynka w oku?

Najczęstszą przyczyną pękania naczynek w oku są stany doprowadzające do krótkotrwałego wzrostu ciśnienia w oku, czyli:

  • kichanie
  • kaszel
  • śmiech
  • nadmierny wysiłek fizyczny

Inne przyczyny pękania naczynek w oku

Wśród innych przyczyn powodujących pęknięte naczynko w oku wymienia się:

  • źle dobrane soczewki kontaktowe – najczęściej pęknięte naczynko pojawia się z powodu źle dobranych szkieł kontaktowych, noszenia ich w nieodpowiedni sposób lub niewłaściwą dbałość o higienę;
  • urazy gałki ocznej – bardzo często pęknięte naczynko jest konsekwencją różnych urazów gałki ocznej, np. spowodowanym nadmiernym tarciem oczu;
  • przyjmowanie niektórych leków – przyjmowanie niektórych leków, np. polopiryny lub aspiryny zwiększa ryzyko pęknięcia naczynka w oku;
  • infekcje oka – jedną z częstszych przyczyn pękniętego naczynka w oku są różnorodne infekcje oka;
  • niedobór wit. K – zmniejsza krzepliwość krwi;
  • zmęczenie oczu – przebywanie zbyt długo w pomieszczeniu zadymionym lub klimatyzowanym oraz długotrwała praca przy komputerze;
  • przebyte operacje – bardzo często pęknięte naczynko w oku jest również konsekwencją przebytych zabiegów.

Pęknięte naczynko w oku – stany patologiczne

Pęknięte naczynko w oku może być również przyczyną stanów patologicznych, które są w organizmie. Do takich chorób ogólnoustrojowych zalicza się m.in.

  • choroby układu sercowo-naczyniowego;
  • różnorodne zaburzenia hematologiczne np. małopłytkowość, anemia czy zaburzenia funkcji śledziony;
  • różnorodne urazy wielonarządowe;
  • ostre choroby, których objawem jest gorączka np. malaria, choroby odzwierzęce, odra, ospa, szkarlatyna;
  • przetoka szyjno-jamista.

Pęknięte naczynko w oku u dziecka nie powinno być powodem do niepokoju. Najczęściej występuje u noworodków po porodzie siłami natury. Nie jest to powód do zmartwień.

Kiedy pęknięcie naczynka w oku powinno wzbudzić niepokój?

Jeśli oprócz pękniętego naczynka w oku występują również inne objawy takie jak m.in. ból głowy, zaburzenia widzenia (mroczki czy podwójne widzenie), obrzęk powiek, swędzenie, pieczenie, uczucie piasku pod powiekami czy żółta lub biała wydzielina zbierająca się w kanaliku łzowym, to jak najszybciej zgłoś się do lekarza. W takiej sytuacji pęknięcie naczynka w oku jest najczęściej jednym z poważnych objawów choroby.

Zgłoś się na wizytę do okulisty lub lekarza POZ w sytuacji, gdy pęknięte naczynko nie wchłonęło się po upływie 14 dni. Taka sytuacja może świadczyć o zaistnieniu poważnego stanu chorobowego.

Jeśli chorujesz na cukrzycę, różnorodne zaburzenia hematologiczne, czy układu sercowo-naczyniowego, to zgłoś się jak najszybciej do internisty. Pęknięte naczynko może być objawem nasilonych stanów chorobowych w organizmie.

Jeśli oprócz krwawienia podspojówkowego zauważyłeś u siebie skłonność do pojawiania się zasinień, czy częste krwawienia z nosa, albo bardzo często dochodzi do pęknięcia naczynka w oku, to zgłoś się do lekarza POZ w celu dalszej diagnostyki.

Leczenie po pęknięciu naczynka w oku

Jeśli oprócz pękniętego naczynka w oku nie ma żadnych innych dolegliwości, które wymieniliśmy powyżej, to najczęściej stosuje się wyłącznie postępowanie zachowawcze. Większość takich podspojówkowych wylewów wchłania się samoistnie w ciągu dwóch tygodni i nie wymaga żadnej interwencji lekarskiej. Jeśli chcesz przyspieszyć proces gojenia, to możesz zastosować krople do oczu z rutyną oraz dodać do diety produkty z witaminą C i K. W tym czasie możesz używać również krople do oczu tzw. sztuczne łzy. Możesz stosować również okłady z herbaty i rumianku, lecz musisz być bardzo ostrożny, ponieważ mogą wywołać niepożądaną reakcję alergiczną. Ze wspomaganiem procesu pęknięcia naczynka w oku nie należy przesadzać – często wystarczy czas, a wylew podspojówkowy sam się wchłonie.

Na czas leczenia pękniętego naczynka w oku należy zrezygnować z noszenia szkieł kontaktowych, aby nie pogarszać stanu spojówki i nie zwiększać tarcia. Warto również w tym czasie zrezygnować z niesteroidowych leków przeciwzapalnych tak jak m.in. ibuprofenu, czy aspiryny – zaburzają proces krzepnięcia krwi.

Jakie są skuteczne metody zapobiegania pęknięciom naczynek w oku?

Nie ma jednej skutecznej metody zapobiegania pęknięciom naczynek w oku. Najczęściej okuliści i optometryści zalecają właściwy tryb życia, czyli dietę bogatą we wszystkie niezbędne składniki mineralne oraz odpowiednią ilość snu. Bardzo ważna jest również korzystanie z okularów lub szkieł kontaktowych z filtrem światła niebieskiego oraz chronienie oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV. Należy pamiętać także o regularnych kontrolnych badaniach okulistycznych oraz badaniach krwi.

Pęknięte naczynko w oku nie jest powodem do niepokoju, o ile jesteś zdrowy, a dolegliwości nie towarzyszą żadne inne niepokojące objawy, np. ból głowy. Warto jednak rozważyć profilaktyczne działanie. Wylew podspojówkowy, choć nie jest niczym groźnym, to może być objawem wielu chorób. Dlatego nie wolno go bagatelizować.