Lewa i prawa strona szkieł kontaktowych – jak je odróżnić?

Wielu początkujących użytkowników szkieł kontaktowych ma problem, jak odróżnić prawą od lewej strony soczewek. Jak można bezpiecznie sprawdzić, czy szkła są na dobrej stronie? Dlaczego ma to tak duże znaczenie?

Dlaczego „strona” soczewek ma znaczenie?

Gdy szkła kontaktowe założone są prawidłowo, to nie pojawiają się żadne dolegliwości bólowe. Inaczej jest w sytuacji, gdy soczewki zostały założone na złą stronę. Powodują wtedy gorszą jakość widzenia oraz duży dyskomfort podczas noszenia.

Jak odróżnić szkło na lewe oko od tego na prawej?

Nie występuje coś takiego jak soczewka dedykowana na prawe albo lewe oko. Szkła dobierane są zawsze pod kątem mocy i krzywizny. Jeśli wada w obu oczach jest taka sama, to nie ma się czym przejmować, można szkła dowolnie założyć. Gorzej, gdy w obu oczach jest inna wada, to wtedy należy zakładać soczewki do pojemnika tak, aby zawsze wiedzieć, która jest z którego oka.

Jak w prosty sposób odróżnić lewą i prawą stronę?

Soczewki kontaktowe są świetną alternatywą dla okularów – komfortowe w codziennym użytkowaniu i proste do założenia. Nierzadko zdarza się, że początkujące osoby nie potrafią rozróżnić prawej strony soczewki od lewej. Większość osób, które noszą od dawna szkła kontaktowe „rozpoznaje problem od razu”.

Widok z boku na soczewkę kontaktową

Połóż delikatnie soczewkę kontaktową na opuszku palca wskazującego, aby jej krawędzie były skierowane „ku górze” (ma wtedy kształt miseczki). Przyjrzyj się kształtowi soczewki pod światłem. Jeśli jest półkolista i jej górne krawędzie unoszą się ku górze, to soczewka jest na prawej stronie i można ją bezpiecznie nałożyć na oko. Gdy wygląd szkła przypomina spodek, to znaczy, że jest „na lewo” i trzeba ją obrócić na prawą stronę.

Test zginania soczewki na palcu

Podczas wykonywania tego testu musisz uważać, aby soczewka się nie zsunęła. Połóż szkło na opuszku palca wskazującego. Następnie opuszkiem kciuka lub drugiego palca wskazującego delikatnie spróbuj ją zgnieść. Jeśli brzegi będą zwijać się do środka, to soczewka jest na prawidłowej stronie, gdy zawijają się na zewnątrz, to należy ją obrócić.

Test na zgiętej dłoni

Umieść soczewkę na ręce na linii serca, a następnie delikatnie zegnij dłoń. Jeśli soczewka jest na prawej stronie, to jej krawędzie powinny zbliżyć się do siebie. Gdy się odchylają, to oznacza, że szkło jest na lewej stronie.

Oznaczenia producentów soczewek

Wielu producentów szkieł kontaktowych postanowiło ułatwić stosowanie szkieł kontaktowych i umieściło na nich znaczniki pomagające odróżnić strony. Marka Acuvue ma znacznik w postaci cyferek 123. Można je zobaczyć po umieszczeniu soczewki na opuszku palca wskazującego i przyglądaniu się jej „od dołu”. Jeśli cyfry wyglądają jak lustrzane odbicie, to soczewka jest wywinięta na lewą stronę.
Stosowanie powyższych sposobów pomaga w odróżnieniu lewej i prawej strony soczewek.

 

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/