Jak zdejmować soczewki?

Nie tylko zakładanie soczewek kontaktowych wzbudza obawy, ale także ich zdejmowanie. Ten proces również wymaga zdobycia odpowiedniej wprawy. Z czasem z pewnością będzie ci to wychodzić coraz lepiej. Sprawdź, jak prawidłowo to robić.

Zdejmowanie soczewek krok po kroku


Najważniejsze jest, aby podczas ściągania soczewek z oka rozluźnić się. Zawsze należy także przestrzegać zasad producenta dostępnych na opakowaniu zbiorczym, ponieważ soczewki to delikatny wyrób medyczny.

1.Zadbaj o higienę. Umyj dokładnie ręce wodą z mydłem, a następnie osusz je, żeby woda nie przedostała się na oko. To powinna być twoja rutyna.


2. Przygotuj sobie właściwe miejsce do zdejmowania soczewek: najlepsze będzie lustro w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Z czasem nabierzesz wprawy i lustro już nie będzie konieczne.


3. Soczewkę łatwiej zdejmiesz, jeżeli w trakcie tej czynności będziesz patrzeć nieco do góry.


4. Użyj wskazującego palca lewej ręki (w przypadku osób praworęcznych albo na odwrót w przypadku leworęcznych), by podnieść górną powiekę i środkowego palca, by opuścić dolną powiekę. W ten sposób soczewka będzie lepiej widoczna, a ty zatrzymasz na chwilę odruch mrugania.


5. Opuszkami palca wskazującego oraz kciuka znajdź soczewkę i lekko ją ściśnij. Następnie delikatnie ją zsuń. Rób wszystko bardzo subtelnie, aby nie ścisnąć jej nadmiernie.


6. Przełóż soczewkę do drugiej dłoni oraz oczywiście powtórz te czynności na drugim oku.

7. Jeżeli masz problem ze zdjęciem soczewki, ponieważ przylega ona za bardzo do oka, rozwiązaniem jest wykorzystanie kropli nawilżających albo lubrykantu. Zbyt sucha soczewka może się lekko przykleić i trudniej wyjmować.

Co jeszcze warto wiedzieć o zdejmowaniu soczewek?


Zdejmowanie soczewek, tak samo jak ich zakładanie, zawsze zaczynaj od tego samego oka, aby nie pomylić się przez przypadek. Mają one rozróżnienie na prawą oraz lewą stronę.

Pamiętaj także o codziennym czyszczeniu soczewek, jeżeli używasz takich wielokrotnego użytku. W tym celu korzysta się ze specjalnego płynu do soczewek, którym polewa się soczewkę znajdującą się na opuszku palca. Następnie trzeba ją pocierać i powtórzyć tę czynność również po odwróceniu soczewki. Do pojemniczka do przechowywania soczewek wlej świeży płyn i szczelnie go zamknij, aby nie przedostały się do niego żadne zanieczyszczenia.

Taki sposób postępowania już po zdjęciu soczewek z oczu pozwoli ci uniknąć problemów z tym narządem, które zazwyczaj wynikają ze zbyt małej troski o właściwą higienę. Pamiętaj również, że zawsze na początku należy przejść przez okres adaptacyjny, zanim będziesz w stanie bardzo sprawnie zarówno wkładać, jak i zdejmować soczewki. Dotyczy to także sytuacji, kiedy zmienia się soczewki na produkt innej marki – mogą się one nieco różnić.


W przypadku bardzo dużych problemów ze zdjęciem soczewek, specjaliści mogą polecić odpowiednie narzędzia to ułatwiające. Należą do nich na przykład małe szczypce z miękką końcówką. Dlatego zawsze warto zwrócić się do eksperta.

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/