Płyny do soczewek kontaktowych i ich rodzaje

Na rynku nie brak różnorodnych płynów do soczewek, nic dziwnego więc, że czasem wybór jednej marki przyprawia o ból głowy. W związku z tym przygotowaliśmy krótkie podsumowanie popularnych płynów do soczewek oraz ich podstawowych różnic. Mamy nadzieję, że to pomoże w skutecznym uporządkowaniu wiedzy!

Płyny do soczewek – czym się różnią?

Obecnie do najpopularniejszych płynów pielęgnacyjnych do soczewek zalicza się te wielofunkcyjne. Ich zaletą jest połączenie wielu funkcji ochronnych w jednym preparacie. Wielofunkcyjne płyny do soczewek zapewniają jednoczesną dezynfekcję, pielęgnację, płukanie oraz bezpieczne przechowywanie soczewek.

Przeciwieństwem płynu wielofunkcyjnego są środki wielostopniowe. W tym przypadku stosuje się raczej 2-3 różne środki o odmiennych funkcjach, np. dezynfekującej czy nawilżające. Preparaty wielostopniowe są jednak coraz częściej wypierane przez wielofunkcyjne i cóż, nie powinno nas to dziwić. Te drugie są znacznie wygodniejsze w użyciu, zwłaszcza u osób, które żyją aktywnie. Zdecydowanie łatwiej zabrać w podróż jedną, niewielką buteleczkę niż trzy różne preparaty.

Najlepsze płyny do soczewek kontaktowych

Przy wyborze skutecznego płynu do soczewek warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Mowa o składnikach nawilżających, które są niezmiernie ważne dla osób korzystających z soczewek. Dobrze nawilżona soczewka będzie stopniowo uwalniała płyn w ciągu dnia, dzięki czemu zapobiegnie przesuszeniu i podrażnieniu oczu. Wybierając preparaty pielęgnujące, zwróć uwagę na to, czy mają w składzie np. kwas hialuronowy. To naturalny środek występujący w naszych organizmach, który nie wywołuje reakcji alergicznych. Hialuronian świetnie nawilża i pozostawia film na powierzchni rogówki, który chroni ją przed uszkodzeniami i podrażnieniami. Płyny do pielęgnacji soczewek z takim składnikiem są idealnym wyborem dla osób, które zmagają się z zespołem suchego oka lub często doznają podrażnień podczas noszenia szkieł.