Bez problemu dostrzegasz nawet najmniejsze szczegóły, po zmroku widzisz jak sowa. Choć wydaje Ci się, że masz dobry wzrok i nie masz z tym narządem najmniejszych problemów, to niestety możesz być w błędzie. Poniżej przedstawiamy kilka domowych sposobów na sprawdzenie ostrości wzroku. Pamiętaj, że metody te nie zastąpią wizyty u specjalisty i profesjonalnego badania narządu wzroku. Wiele chorób oczu rozwija się bezobjawowo.
Dlaczego warto sprawdzać wzrok samodzielnie?
Samodzielne sprawdzanie kondycji wzroku powinno być regularnie wykonywane, zwłaszcza jeśli masz problemy z narządem wzroku lub jesteś w grupie ryzyka np. ze względu na wiek. Jest to również świetne narzędzie do obserwacji narządu wzroku, nawet jeśli nie masz żadnych problemów ze wzrokiem. Pamiętaj, że domowe testy do sprawdzenia wzroku nie zastępują pełnego badania przez okulistę. Dlatego regularne wizyty u okulisty są takie ważne.
Jakie są sposoby na sprawdzanie wzroku w domu?
Poniżej przedstawiamy proste sposoby na przeprowadzenie testów do samodzielnego sprawdzenia jakości wzroku. Regularne samodzielne sprawdzenie jakości wzroku jest pomocne do wykrywania problemów ze wzrokiem już we wczesnych stadiach, a tym samym do utrzymania zdrowia i unikaniu poważniejszych problemów w przyszłości.
Test ostrości widzenia (Snellen Chart)
Tablica Snellen jest obowiązkowym elementem wyposażenia w gabinetach okulistycznych oraz u pediatry. Dzięki niej można w łatwy sposób sprawdzić, czy nie pojawiła się wada wzroku. Są to specjalne tablice z literami, cyframi, a nawet symbolami (idealne rozwiązanie dla osób nieumiejących czytać). Doktor Snellen (od jego nazwiska swoją nazwę ma tablica) określił „miarę ostrości widzenia oka jako stosunek odległości, z której badana osoba rozpoznaje dany optotyp, do odległości, z której powinien on zostać rozpoznany” stąd podczas badania można spotkać się z informacją np. 20/20.
Domowe przeprowadzenie testu na ostrość widzenia
Test ostrości widzenia możesz wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy tylko wydrukować tablice w odpowiednim rozmiarze.
- Umieść tablice na ścianie – pamiętaj, że musi być umiejscowiona w dobrze oświetlonym miejscu.
- Stań w odległości 6 m od tablicy.
- Zasłoń jedno oko.
- Czytaj od pierwszego do ostatniego rzędu wszystkie znaki graficzne.
- Zanotuj informacje, do którego rzędu przeczytałeś bezbłędnie. Opisz to jako wynik numer rzędu lub wartość X/Y.
- Punkt 3-5 powtórz około 2 razy.
Takie badanie przeprowadzane jest w gabinecie pielęgniarki szkolnej, lekarza POZ, a nawet w poradni okulistycznej.
Test widzenia barw (Test Ishihary)
Zwany jest również testem na daltonizm. Dzięki niemu sprawdzisz, czy nie cierpisz na tzw. ślepotę barw, a jeśli tak to w jakim stopniu Twoja wada wzroku, to Protanopia lub Deuteranopia, a może masz niewielki problem z rozróżnieniem odcieni zielonego i czerwonego. Przez przeprowadzanie testu będziesz mógł sprawdzić, jak widzą barwy ludzie z różnymi wadami wzroku. Test Ishihary składa się z 38 tablic, na których namalowane są koła utworzone z różnokolorowych plam (są to odcienie tej samej barwy). Każda tablica ma inny dobór kolorów, dzięki temu jest możliwość zdiagnozowania różnych wad wzroku. Test widzenia barw przeznaczony jest głównie do rozpoznawania dwóch najczęstszych rodzajów ślepoty barw
- protanopii, czyli rozmywaniu się barwy czerwonej lub mylenia jej z zieloną;
- deuteranopia, czyli nierozpoznawaniu barwy zielonej lub mylenia jej z czerwoną;
Domowe przeprowadzenie testu widzenia barw
Wykonanie testu w domowych warunkach jest bardzo proste. Zanim jednak przeprowadzisz to badanie w warunkach domowych, to musisz wydrukować te tablice.
- Połóż karty około 35 cm od twarzy. Zakryj jedno oko.
- Szybko rozpoznaj symbol znajdujący się na obrazku.
- Jeśli będziesz miał problem z rozpoznaniem barwy, to warto określić również jej odcień.
Test widzenia peryferyjnego
Widzenie peryferyjne jest niezbędne zarówno w życiu codziennym, jak i w sytuacjach wymagających szczególnej uwagi. Główną rolą są zachowanie świadomości otoczenia oraz szybkie reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Dzięki widzeniu peryferyjnym można wykryć ruch i ewentualne zmiany w otoczeniu, co ma ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa.
Test widzenia peryferyjnego
Jeśli chcesz sprawdzić swoje widzenie peryferyjne, to wypróbuj nasz test.
- Stań w odległości 10 m od samochodu.
- Znajdź punkt znajdujący się o jedną szerokość od samochodu w prawo lub lewo. Skup na nim wzrok.
- Bez poruszania gałką oczną spróbuj przeczytać tablice rejestracyjne.
- Powtórz test z odległości 5 m.
Jeśli podczas wykonywania testu zauważysz, że nie jesteś w stanie przeczytać tablic, to umów się na wizytę do okulisty.
Test Amslera (siatka Amslera) do wykrywania zwyrodnienia plamki żółtej
Ten najpopularniejszy obecnie rodzaj testu do samodzielnego badania wzroku został opracowany w 1945 roku przez szwajcarskiego lekarza okulistę. Test polega na skupieniu wzroku na kartkę, składającą się z prostych linii i punktów – wzrok powinien być skupiony wyłącznie na punkcie znajdującym się w centrum kartki. Jeśli podczas tego testu występują zniekształcone linie lub plamy w polu widzenia, to mogą one oznaczać zwyrodnienie plamki żółtej.
Test Amslera krok po kroku
Test przeprowadzaj zawsze w spokojnym i dobrze oświetlonym miejscu. Przed przystąpieniem do badania upewnij się, że masz okulary lub soczewki kontaktowe.
- Wydrukuj test Amslera.
- Umieść test w odległości, w której najczęściej czytasz.
- Skoncentruj się na centralnym punkcie kartki. Obserwuj linie i punkty wokół niego, zwracając uwagę na plamy czy rozmycia, które mogą pojawić się w polu widzenia.
- Powtórz test, zamykając jedno oko i patrząc za pomocą drugiego.
Regularne badanie wzroku u specjalisty
Badanie wzroku domowymi metodami nigdy nie zastąpi wizyty w gabinecie okulistycznym. Jeśli nie występują żadne wady wzroku, to wystarczy udać się do okulisty raz na 1- 2 lata. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek wady wzroku niezbędne jest przeprowadzanie badań wzroku, co najmniej raz na 6 miesięcy.
Jeśli w powyższych testach na sprawdzenie wzroku w domu wykryłeś jakiekolwiek nieprawidłowości, to jak najszybciej zgłoś się do okulisty w celu pogłębienia diagnostyki.