Soczewki kontaktowe dla kierowców – jakie wybrać?

Kierowanie samochodem wymaga od nas skupienia, refleksu a przede wszystkim ostrości widzenia. Z tego powodu osoby, które cierpią na wady wzroku, są zobligowane do noszenia w trakcie jazdy samochodem okularów. Czy można jednak prowadzić samochód z soczewkami kontaktowymi? Jakie soczewki kontaktowe będą najlepsze dla kierowców?

Czy można prowadzić samochód w soczewkach kontaktowych?


Noszenie soczewek kontaktowych w trakcie prowadzenia pojazdu jest jak najbardziej dozwolone a w wielu przypadkach nawet rekomendowane. Soczewki kontaktowe na oczach kierowcy znacznie poprawiają bezpieczeństwo jazdy a przede wszystkim zwiększają tzw. widzenie obwodowe i ostrość wzroku. Pod tym względem soczewki są znacznie korzystniejsze niż okulary. Czy można jednak zakładać soczewki zamiast okularów do kierowania pojazdem? Kiedy za brak okularów za kółkiem można dostać mandat?

Wszystko zależy od tego, jakie informacje znajdują się w twoim prawie jazdy. Warto pamiętać, że obecnie obowiązują ujednolicone kody, które nanoszone są na prawo jazdy, a część z nich ma związek z wadą wzroku. Okulista badający Twój wzrok ma możliwość wpisania do prawa jazdy jednego z niżej wymienionych kodów.

01 – wymagana korekta wzroku:
01.01 – okulary – możesz jeździć tylko w okularach
01.02 – soczewki kontaktowe – możesz jeździć tylko mając soczewki kontaktowe
01.03 — szkła ochronne,
01.04 — szkło matowe,
01.05 — przepaska na oko – konieczna jest jazda z przepaską na oku.
01.06 – okulary lub soczewki kontaktowe – idealna opcja – możesz usiąść za kierownicą, zarówno w tradycyjnych okularów jak i soczewkach

W przypadku, gdy w prawie jazdy masz wpisany kod 01.01, wówczas możesz siedzieć za kółkiem tylko i wyłącznie w okularach na nosie. W razie ich braku w trakcie kontroli policjant ma obowiązek wypisać mandat. Nawet jeżeli na oczach masz założone soczewki kontaktowe. Z tego powodu najlepszą opcją jest kod 01.06 , który pozwala prowadzić samochód zarówno w okularach jak i soczewkach kontaktowych. W tej sytuacji w zależności od potrzeb będziesz mógł wybierać akcesorium do poprawy wzroku.

Jakie są zalety prowadzenia z soczewkami kontaktowymi?


Soczewki kontaktowe pod wieloma względami są lepszym wyborem niż tradycyjne okulary.

  • Przede wszystkim zapewniają kierowcy doskonałą ostrość wzroku. W soczewkach kierowca ma również lepsze widzenie obwodowe niż w okularach, co w przypadku konieczności zachowania szczególnej ostrożności i czujności na drodze, ma ogromne znaczenie.
  • Soczewki również doskonale sprawdzają się trudnych warunkach pogodowych a także w warunkach ograniczonej widoczności, na przykład w nocy.
  • Możemy bez problemu prowadzić samochód zarówno w pełnym słońcu jak i nocą. W odróżnieniu od okularów w soczewkach nie będą nam odbijać się refleksy światła ani reflektory aut, które jadą za nami.
  • Soczewki również nie będą parować w przypadku, gdy doprowadzimy samochód w zimie. W lecie, gdy słońce naprawdę przygrzewa, możemy na nos ubrać dodatkowo okulary przeciwsłoneczne.

Jakie soczewki dla kierowców?


W wyborze soczewek do prowadzenia samochodu kierujemy się przede wszystkim komfortem a także rekomendacjami związanymi z naszą wadą wzroku. W zależności od potrzeb możemy wybierać z szerokiej gamy soczewek kontaktowych o różnych właściwościach i wariantach a także różniących się w zależności od częstotliwości wymiany np. jednodniowe, dwutygodniowe, trzymiesięczne. W tym celu najlepiej udać się do specjalisty okulisty lub optometrysty, który gruntownie zbada nam wzrok pod kątem soczewek kontaktowych i dobierze optymalne rozwiązanie.

Jeżeli dużo czasu spędzasz za kółkiem samochodu, warto w trakcie takiej wizyty zwrócić na to uwagę osobie, która będzie dobierać soczewki kontaktowe. Wówczas zostaną ci zarekomendowane soczewki, które najlepiej wpiszą się w twoje potrzeby i będą zapewniać doskonałą ostrość wzroku a tym samym bezpieczeństwo na drodze.

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/