Jak czytać receptę na soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe są bardzo popularnym rozwiązaniem. Dlaczego powinny być zawsze dobrane przez okulistę lub optometrystę? Jak czytać receptę na okularach?

Czy na soczewki kontaktowe potrzebna jest recepta?

Miękkie soczewki kontaktowe można zakupić bez recepty np. w salonach optycznych, sklepach internetowych i drogeriach. Tak duża dostępność soczewek kontaktowych nie oznacza, że można je samodzielnie dopasowywać.

Dlaczego nie wolno samodzielnie dopasowywać soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym, dlatego wymagają właściwego dopasowania przez lekarza okulistę lub optometrystę. Soczewki powinny być dopasowane do gałki ocznej oraz do potrzeb użytkownika. Szkła kontaktowe dostępne na rynku różnią się między sobą m.in. średnicą i mocą soczewki, promieniem krzywizny (BC) oraz materiałem, z którego są wykonane.
Prawidłowo dobrane soczewki kontaktowe pokrywają całą powierzchnię rogówki, mają właściwą ruchomość oraz zapewniają dobrą jakość widzenia i komfort noszenia. Źle dobrane soczewki prowadzą do dyskomfortu i podrażnień gałki ocznej. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do poważnych chorób oczu.

Co znaczą cyfry i skróty na recepcie?

Na recepcie na soczewki kontaktowe można znaleźć łacińskie skróty OD/R oznacza „oculus dexter” – prawe oko oraz OS/L oznacza „oculus sinister” – lewe oko. Litery OU na recepcie oznaczają „oculi uterque” – odnoszą się do obu oczu. Na recepcie szkła można znaleźć również dużo różnych liczb. Po prawej stronie od OD lub OS albo OU znajduje się cyfra, która oznacza moc soczewki. Przed cyfrą jest znak „-” lub „+”. Znak „-” oznacza soczewkę do korygowania krótkowzroczności, a znak „+” koryguje dalekowzroczność.

Inne ważne skróty na recepcie na soczewki kontaktowe:

 • SP(H) / SFERA / MOC / PWR / D – oznaczają sferę, moc lub dioptrię. Obok skrótu znajduje wartość liczbowa, w zależności od wady może mieć wartość „+” lub „-”;
 • CYL / CP – oznacza cylinder, służy do korekcji astygmatyzmu i wskazuje krzywiznę rogówki oka. Może mieć wartość „+” lub „-”;
 • AXIS / AX – wskazuje kąt (w stopniach) cylindra. Występuje tylko w soczewkach dla astygmatyków;
 • ADD – moc dodana do bliży w soczewkach progresywnych;
 • BC – dopasowanie wypukłości soczewki do oka;
 • DIA lub D – szerokość soczewki;
 • PL – kolorowe soczewki, nie korygujące wady wzroku;
 • Prism – parametr stosowany u osób z zezem lub innymi zaburzeniami ogniskowymi.

Oznaczenia na pudełkach soczewek kontaktowych

Na pudełkach soczewek kontaktowych można znaleźć oznaczenia:

 • Dk/t – ilość tlenu dostarczanego przez soczewkę. Litery „Dk” oznaczają stopień uwodnienia, a litera „t” oznacza grubość soczewki. Im większe jest uwodnienie i cieńszy materiał, tym przepuszczalność tlenu jest lepsza. Najnowsze badania zalecają minimum 125 Dk/t.
 • LOT – numer partii soczewek;
 • EXP – data przydatności soczewek do użycia.

Dlaczego na recepcie przepisano konkretną markę soczewek?

Po zbadaniu wzroku optometrysta lub lekarz okulista określa kształt gałki ocznej pacjenta i dobiera soczewki, które będą najlepiej pasować. W czasie doboru szkieł kontaktowych brany jest również pod uwagę styl życia pacjenta, jego preferencje i potrzeby, np. czas wymiany soczewek i parametry. Każdy człowiek ma inny kształt oczu, dlatego soczewki jednej marki będą wygodniejsze niż innych.

Czym różnią się parametry soczewek?

Parametry szkieł kontaktowych różnią się w zależności od ich rodzaju:

 • W soczewkach torycznych (korygujących astygmatyzm) występują takie parametry jak: moc, krzywizna i średnia oraz cylinder i oś.
 • W soczewki progresywnych występują takie parametry jak: moc, krzywizna, średnica oraz addycja.
 • W soczewkach torycznych progresywnych – występują takie parametry jak: moc, krzywizna, średnica, cylinder, os i addycja;

Kolorowe soczewki kontaktowe dostępne są w dwóch wersjach: „zerówki” (nie korygują wady wzroku) lub korekcyjne z dobraną do wady mocą optyczną.

Recepta na okulary i soczewki – to jest to samo?

Recepta na okulary różni się od recepty na soczewki. Recepta na szkła kontaktowe zawiera wartości opisujące wadę wzroku oraz parametr soczewki m.in. BC. Moc soczewek różni się od mocy okularów, ponieważ znajdują się one bezpośrednio na gałce ocznej.

Czytaj więcej: Czy można dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów?

Dlaczego trzeba badać regularnie wzrok, nosząc soczewki kontaktowe?

Soczewki zakładane są na powierzchnię gałki ocznej. Pozostają na niej przez kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. W trybie ciągłym pozostają na gałce ocznej przez kilkanaście dni. Dlatego częste kontrole u okulisty są tak ważne. Dzięki temu można sprawdzić kondycję oczu, a nawet wykryć wczesne objawy choroby.