Czy można nosić soczewki po operacji zaćmy?

Jak długo po operacji usuwania zaćmy należy wstrzymać się od noszenia szkieł kontaktowych? Czy potrzebujesz określonego rodzaju soczewek kontaktowych? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Czym jest zaćma i jak się objawia?

Zaćma to choroba oczu objawiająca się mętnieniem przezroczystej soczewki oka. Katarakta jest powszechna wśród osób starszych. Ponad 50% osób w wieku 80 lat i starszych ma zaćmę. Ryzyko zachorowania wzrasta u osób po 40 roku życia, ale zdarza się również u młodszych.

Prawdopodobieństwo zachorowania na zaćmę jest większe w przypadku:

 • osób starszych;
 • osób otyłych;
 • chorych na cukrzycę;
 • osób nadmiernie wystawionych na światło słoneczne;
 • palaczy;
 • chorujących na nadciśnienie;
 • pacjentów po infekcjach i operacjach oczu,

Zaćma na oku znacznie pogarsza parametry widzenia. Chorzy mają wrażenie, że oglądają świat przez zaparowaną szybę okienną. Obraz jest niewyraźny i nieco za mgłą. Choroba początkowo nie daje zauważalnych objawów. Wraz z postępowaniem choroby  przez zaburzenia ostrości widzenia wykonywanie wielu czynności staje się coraz bardziej uciążliwe.

Do najczęstszych objawów zaćmy należą:

 • zamazany, zamglony obraz;
 • pojawiające się problemy widzeniem nocą, szczególnie podczas prowadzenia samochodu;
 • wrażliwość na światło i odblaski;
 • potrzeba jaśniejszego światła do czytania i innych czynności;
 • pojawiające się „aureole” wokół świateł;
 • blaknięcie lub żółknięcie kolorów;
 • podwójne widzenie w jednym oku.

Zaćma rozwija się zazwyczaj w obu oczach, ale nie w tym samym tempie. W zależności od postępu choroby katarakta na jednym oku może być mocniejsza niż na drugim.

Mężczyzna z zaćmą na oku
Mężczyzna z zaćmą na oku.

Leczenie i operacja zaćmy a soczewki kontaktowe

Leczenie zaćmy różni się w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Jedną z metod jest tak zwana fakoemulsyfikacja (łac. phacoemulsificatio cataractae), czyli ultradźwiękowe rozdrobnienie zmętniałej soczewki. Po usunięciu zaćmy mikrochirurg w miejsce naturalnej soczewki wprowadza dotorebkowo miękką i zwiniętą sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. [1]

Chorzy na zaćmę mają do wyboru 3 rodzaje wewnątrzgałkowych soczewek:

 • jednoogniskowe sferyczne (monofokalne). To najpopularniejsze soczewki, które jako jedyne są refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia. [2] Soczewki te ogólnie dobrze korygują widzenie na odległość. Pozwalają na prowadzenie samochodu i oglądanie telewizji bez okularów. Usuwają problem zaćmy, ale nie korygują wad dyfrakcyjnych takich jak krótkowzroczność czy astygmatyzm.
 • wieloogniskowe (multifokalne). Soczewki dwuogniskowe korygują widzenie do bliży i dali. Chory po wszczepieniu tych soczewek nie będzie potrzebował dodatkowo okularów czy szkieł kontaktowych do czytania gazety czy pracy przy komputerze. Soczewki trójogniskowe z kolei sprawią, że chory będzie doskonale widział zarówno z bliska, z daleka, jak i z odległości pośrednich.
 • toryczne. Te soczewki pomogą skorygować astygmatyzm i widzenie do dali. Niestety nadal chory będzie potrzebował okularów czy soczewek kontaktowych potrzebne do pracy przy komputerze i widzenia z bliskich odległości.

Operacja usunięcia zaćmy znacznie poprawia parametry widzenia u chorego, ale nie musi w pełni skorygować wad wzroku. W większości sytuacji nawet po operacji zaćmy wymagana jest korekta wzroku, czyli noszenie okularów i szkieł kontaktowych. Niekiedy użytkownicy szkieł kontaktowych mają pewne wątpliwości. Nie są pewni czy zakładanie soczewek po operacji nie odbije się negatywnie na zdrowiu operowanych oczu.

Czy można nosić soczewki kontaktowe po operacji zaćmy?

Nie ma medycznych przeciwwskazań związanych z noszeniem szkieł kontaktowych po operacji zaćmy. Warto jednak pamiętać, że soczewek nie należy nosić bezpośrednio po zabiegu, ponieważ oczy potrzebują czasu, aby się zagoić. W tym czasie są też bardziej podatne infekcje, dlatego jakiekolwiek ingerencje w rejonie oka są zakazane. Zakładanie szkieł kontaktowych możliwe jest dopiero po całkowitym wygojeniu się oczu.
Proces gojenia oczu po operacji zaćmy jest kwestią indywidualną. Zazwyczaj trwa od 6 do 8 tygodni. Po tym czasie należy udać się do okulisty. W przypadku gdy operacja usunięcia zaćmy dotyczyła tylko jednego oka, szkło kontaktowe możesz zakładać na zdrowe nieoperacyjne oko.

Sprawdź jednodniowe soczewki w naszym sklepie

Czy po operacji zaćmy potrzebuję nowych soczewek kontaktowych?

Po operacji zaćmy jakość twojego widzenia ulegnie zdecydowanej poprawie. W przypadku gdy wszczepione zostały soczewki jednoogniskowe, polepszy się ostrość widzenia dali. Nadal jednak niż będą szkła okulary lub soczewki do bliży np. do czytania, robótek ręcznych czy pracy przy komputerze. Jak wspominaliśmy wcześniej, jeżeli zdecydowaliśmy się na implantację soczewek w wielogniskowych być może nie będzie konieczne noszenie soczewek kontaktowych.
Po operacji nasz wzrok na pewno pracować będzie znacznie lepiej. W związku z tym prawdopodobnie będziemy potrzebować nowego badania wzroku i recepty na soczewki kontaktowe, które odpowiednio korygują wadę wzroku.

Kiedy można zacząć nosić soczewki kontaktowe po usunięciu zaćmy?

Po całkowitym wygojeniu oczu i stabilizacji narządu wzroku, czyli po 6-8 tygodniach należy zaplanować wizytę u okulisty. Lekarz przeprowadzi ponowne badanie wzroku i w razie konieczności ustali nowe parametry soczewek. W żadnym wypadku nie należy wracać do starych soczewek kontaktowych. Źle dopasowane soczewki nie będą prawidłowo korygować naszego wzroku, a dodatkowo mogą wywoływać niepotrzebne dolegliwości takie jak bóle głowy czy oczu.

Jakie soczewki kontaktowe będą najlepsze po operacji zaćmy?

Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych zawsze powinien być dokonywany po konsultacji z lekarzem. Po operacji zaćmy należy jeszcze większą uwagę zwracać na higienę i pielęgnację soczewek. Z tego powodu dla pacjentów z wyleczoną zaćmą w wielu przypadkach rekomendowane są miękkie soczewki jednodniowe. Wynika to z tego to, że charakteryzują się większą przepuszczalnością gazów, są wygodne w noszeniu i zapewniają większą higienę okolic oka. Codziennie na oko zakładane są nowe, sterylne soczewki, co redukuje znacznie ryzyko rozwoju infekcji oka.

Materiały źródłowe:

 1. Wikipedia, hasło: Fakoemulsyfikacja, https://pl.wikipedia.org/wiki/Fakoemulsyfikacja [dostęp 30.12.2021r]
 2. Nowe standardy kwalifikacji do zabiegów usunięcia zaćmy, https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/nowe-standardy-kwalifikacji-do-zabiegow-usuniecia-zacmy,7176.html [dostęp 30.12.2021r]

 

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/