Soczewki silikonowo-hydrożelowe: co warto o nich wiedzieć?

kobieta zakłada soczewki kontaktowe

Soczewki silikonowo-hydrożelowe są bardzo popularne wśród osób noszących szkła kontaktowe. Co warto wiedzieć o tym rodzaju soczewek?

Co to jest soczewka silikonowo-hydrożelowa?

Hydrożel jako materiał został wynaleziony w 1945 roku. Początkiem lat 60. XX rozpoczęto prace nad możliwości zastosowania tego materiału do produkcji soczewek. Pierwsze soczewki hydrożelowe powstały w Ameryce w 1971 roku. Wyprodukowała je firma Baush&Lomp. Były to pierwsze szkła kontaktowe, które powstały z „miękkiego” materiału. Soczewki silikonowo- hydrożelowe pojawiły się 1999 roku. Obecnie stanowią 70% wszystkich sprzedawanych szkieł kontaktowych.
Soczewki silikonowo-hydrożelowe wykonane są z połączenia hydrożelu (hydroksyetylometakrylanu) z gumą silikonową. Dzięki temu została zwiększona ich tlenoprzepuszczalność przy jednoczesnym zachowaniu komfortu noszenia miękkich soczewek kontaktowych. Silikon jest materiałem hydrofobowym, dzięki temu można modyfikować jego powierzchnię, aby uzyskać jak największą zwilżalność przy jednoczesnej dużej transmisji tlenu. Im większa jest tlenoprzepuszczalność, tym mniejsze jest ryzyko wystąpienia obrzęku rogówki. Dlatego soczewki silikonowo-hydrożelowe można stosować w trybie przedłużonym (np. szkła kontaktowe night&day).

Jakie są rodzaje soczewek silikonowo-hydrożelowych?

Soczewki silikonowo-hydrożelowe są niemal cały czas udoskonalane. Do tej pory powstały trzy generacje tych szkieł:

Pierwsza generacja

Charakteryzują się dużą sztywnością oraz wysoką przepuszczalnością tlenu przy małej zawartości wody. W soczewkach pierwszej generacji wyraźnie została oddzielona faza hydrofilna i silikonowa. Kontakty z tej grupy wykonane są najczęściej z materiałów: Lotrafilcon A i Balafilcon A.

Druga generacja

Cechą charakterystyczną soczewek drugiej generacji jest niższy współczynnik sztywności. Są bardziej uwodnione przy jednoczesnej niskiej zawartości wody. Do wykonania soczewek z tej grupy wykorzystuje się materiały: Galyfilcon A i Senofilcon A, które w połączeniu ze środkiem nawilżającym powodują większe uwodnienie w porównaniu z modelami pierwszej generacji.

Trzecia generacja

Charakteryzują się najniższym współczynnikiem sztywności oraz wysokim uwodnieniem (40%). Dzięki temu mogą być stosowane w czasie przedłużonym. Ten rodzaj soczewek jest również polecany dla osób cierpiących na nadmierną suchość oka. Do wykonania soczewek z tej grupy wykorzystuje się materiał: Comfilcon A, Comfilcon A i Stenfilcon A. Jest to najnowsza generacja soczewek silikonowo-hydrożelowych.

Wady i zalety soczewek silikonowo-hydrożelowych

Mimo występowania różnic między generacjami. Wszystkie soczewki silikonowo-hydrożelowe mają te same zalety:

1.Większą tlenoprzepuszczalność

Soczewki silikonowo-hydrożelowe mają większą przepuszczalność tlenu. W nowoczesnych modelach soczewek to właśnie silikon przepuszcza więcej tlenu niż woda. Dzięki temu zmniejszone jest ryzyko wystąpienia infekcji oraz chorób grzybowych oczu

2. Mogą być stosowane przez alergików

Soczewki silikonowo-hydrożelowe bardzo rzadko wywołują reakcję alergiczną. Dlatego mogą być bezpiecznie stosowane przez alergików.

3. Elastyczne i odporne na uszkodzenia

Soczewki silikonowo-hydrożelowe są sztywniejsze od soczewek hydrożelowych, lecz można nimi bezpiecznie manipulować podczas zakładania. Dodatek silikonu sprawia, że są elastyczne i nie pękają podczas zakładania.

4. Mniejsza zawartość wody i większy komfort noszenia

Mniejsza zawartość wody powoduje, że nie wysuszają gałki ocznej po kilku godzinach noszenia. Dodatek gumy silikonowej sprawia, że parowanie wody jest ograniczone. Dzięki temu są to idealne szkła dla osób uprawiających sport.

5. Przedłużony tryb noszenia

Soczewki silikonowo-hydrożelowe można nosić w trybie przedłużonym (szkła kontaktowe night&day) przez 14 lub 30 dni. Jeśli zaśniesz w soczewkach, to tę noc musisz odliczyć od czasu, który możesz je nosić. Soczewki noszone bez przerwy nie wymagają wymiany, tylko regularnej pielęgnacji we właściwym płynie do soczewek.

6. Zalecane są pacjentom cierpiącym przekrwienia gałki ocznej.

Zobacz ofertę soczewek dwutygodniowych w naszym sklepie

Wady soczewek silikonowo-hydrożelowych

Soczewki silikonowo-hydrożelowe oprócz wielu zalet mają również wady. Pierwszą z nich jest ryzyko wystąpienia kulek mucynowych, w filmie łzowym występującym za soczewką. Zwiększają również ryzyko wystąpienia chorób: brodawkowatego zapalenia spojówki oraz barwienia łukowatego (uszkodzenie w górnej części nabłonka).

Czy soczewki silikonowo-hydrożelowe mogą wywołać alergię?

Przeprowadzone badania wykazały, że soczewki silikonowo-hydrożelowe nie wywołują alergii. Badania wykazały również zmiany wrażliwości rogówki w czasie stosowania różnych płynów pielęgnacyjnych do soczewek hydrożelowych. U niektórych użytkowników soczewki silikonowo-hydrożelowe wywołują dyskomfort związany z suchością oka. Jest on bardzo często mylony z alergią.

Czy każdy może nosić soczewki silikonowo- hydrożelowe?

Bardzo wielu optometrystów i okulistów rekomenduje soczewki silikonowo-hydrożelowe jako szkła kontaktowe pierwszego wyboru. Może je stosować każdy, niezależnie od posiadanej wady wzroku. Amerykańskie badania wykazały, że soczewki silikonowo-hydrożelowe są bardziej podatne na niektóre rodzaje osadów niż soczewki hydrożelowe.
Soczewki silikonowo-hydrożelowe są nowoczesnym sposobem na korekcję wady wzroku. Warto dobrać indywidualnie tryb wymiany. Soczewki dwutygodniowe lub miesięczne można nosić w trybie przedłużonym (night&day).

Gdzie kupić soczewki silikonowo- hydrożelowe?

Soczewki silikonowo- hydrożelowe to obecnie najpopularniejszy tym szkieł kontaktowych, które oferowane są przez wszystkie renomowanych producentów. W gronie najpopularniejszych marek należą m.in. soczewki AIR OPTIX, Biofinity czy ACUVUE. Soczewki kupujemy tylko  w sprawdzonych sklepach  optycznych stacjonarnych i on line (np. 2soczewki.pl) Należy podkreślić że nie wolno kupować soczewek kontaktowych na własną rękę. przed zakupem soczewek silikonowo-hydrożelowych należy udać się do okulisty. Lekarz po dokładnym badaniu przepisze receptę na soczewki dopasowane do naszych potrzeb.

 

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/