Soczewki kontaktowe dwutygodniowe – kto powinien je nosić?

Soczewki kontaktowe alternatywą dla okularów. Czym są soczewki dwutygodniowe? Dlaczego warto je stosować?

Co to są soczewki dwutygodniowe?

Soczewki kontaktowe dwutygodniowe, jak sama nazwa wskazuje, to soczewki dzienne, które trzeba wymieniać co dwa tygodnie. Niektóre rodzaje soczewek dwutygodniowych można nosić w trybie ciągłym, czyli przez 7 dni i 6 nocy – są to soczewki night & day.

Jakie są zalety noszenia soczewek dwutygodniowych?

Dwutygodniowe soczewki kontaktowe są kompromisem między szkłami miesięcznymi a jednorazowymi. Dzięki nim można nauczyć się szybciej wymieniać soczewki i przejść na higieniczne soczewki jednodniowe.

Zalety soczewek dwutygodniowych:

 • wystarczają na taki sam okres jak jednodniowe, lecz są od nich tańsze,
 • dają dobre nawilżenie oka, nie podrażniają nawet przy całodobowym noszeniu,
 • pokryte są specjalnymi filtrami, które odbijają promienie UVA i UVB,
 • trzeba je wymieniać co dwa tygodnie (lub częściej w przypadku soczewek night&day) dzięki temu można zachować wysoką higienę w czasie ich użytkowania.

Kto powinien nosić soczewki dwutygodniowe?

Soczewki kontaktowe to doskonała alternatywa dla okularów, szczególnie dla osób będących „w ciągłym ruchu”. Umożliwiają skuteczną korektę wzroku i zwiększają pole widzenia. Stanowią niezauważalną dla otoczenia korekcję wzroku i pozwalają na aktywny tryb życia i uprawianie sportów.

Rodzaje soczewek dwutygodniowych

W naszym sklepie można zakupić soczewki dwutygodniowe marki ACUVUE. Dla osób potrzebujących korekcji astygmatyzmu najlepsze będą Acuvue Oasys for Astigmatism. Nowoczesna wersja soczewek ACUVUE, czyli Acuvue Oasys with Transition polecana jest zwłaszcza dla osób, które mają problem np. w czasie wieczornej jazdy samochodem. Dzięki nim światła samochodów nie rażą w oczy.
Podstawowym kryterium wyboru soczewek kontaktowych jest posiadana wada wzroku.

Dlatego wyróżnia się:

 • soczewki dwutygodniowe sferyczne
  Korygujące nadwzroczność lub krótkowzroczność. Największą popularnością wśród osób stosujących soczewki kontaktowe są Acuvue Oasys. Są to silikonowo -hydrożelowe szkła kontaktowe z filtrem UV i technologią HYDRACLEAR PLUS o uwodnieniu wynoszącym 38%.
 • soczewki dwutygodniowe toryczne
  Dedykowane dla osób mających astygmatyzm. Najpopularniejsze na rynku są soczewki Acuvue Oasys for Astigmatism firmy Johnson & Johnson. Wykonane z Senofilcon A materiału, który łączący w sobie cechy tworzywa hydrożelowego z silikonowo-hydrożelowym. W tych soczewkach również zastosowano technologię HYDRACLEAR PLUS oraz filtry chroniące przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

Zobacz ofertę soczewek dwutygodniowych w naszym sklepie

Jak długo nosić soczewki dwutygodniowe?

Soczewek dwutygodniowych nie można nosić dłużej niż dwa tygodnie. Wśród pacjentów panuje błędne przekonanie, że jeśli wygodnie się w nich „chodzi”, to można ich używać dłużej. Po upływie dwóch tygodni materiał soczewki jest już zużyty i traci swoje właściwości, co może doprowadzić do poważnych infekcji oka i dyskomfortu widzenia. Jeśli uważasz, że dwa tygodnie to zdecydowanie za krótko, to warto rozważyć noszenie soczewek miesięcznych.

W ofercie wielu producentów można znaleźć też soczewki tygodniowe w trybie przedłużonym (soczewki night & day), czyli można w nich spać – z niewielkim ryzykiem powikłań.
Soczewki kontaktowe dwutygodniowe przeznaczone do noszenia w trybie ciągłym wykonane są z nowoczesnego tlenoprzepuszczalnego materiału. Noszenie tego rodzaju soczewek całodobowych wymaga konsultacji z lekarzem okulistą. Soczewki dwutygodniowe w trybie przedłużonym można używać dwa razy krócej – 7 dni i 6 nocy. Jeśli przypadkowo zaśniesz w soczewkach kontaktowych, to tę noc musisz odliczyć od tych 14 dni, które możesz ich używać.

Nie należy spać, a nawet ucinać sobie drzemki w zwykłych soczewkach. Spanie w soczewkach może wywołać poważne schorzenia narządu wzroku. Zaleca się ściąganie szkieł na noc.

Przeczytaj równieżJak długo można nosić soczewki kontaktowe?

Czym różnią się soczewki miesięczne od dwutygodniowych?

Podstawową różnicą jest czas noszenia. Determinuje on również inne czynniki takie jak: cenę, częstotliwość zakupu oraz markę szkieł. Opakowanie soczewek dwutygodniowych starcza na około 1,5 miesiąca użytkowania. Standardowe opakowanie szkieł miesięcznych wystarcza na kwartał.

Kobieta wkłada soczewki dwutygodniowe do pojemnika z płynem.
Ważne jest, aby właściwie pielęgnować soczewki dwutygodniowe.

 

Pielęgnacja soczewek dwutygodniowych

Przed każdym kontaktem z soczewkami trzeba umyć ręce i dokładnie wysuszyć. Czyszczenie trzeba rozpocząć od razu po ich ściągnięciu. Do tego używa się płynu pielęgnacyjnego do soczewek, który powinien zostać dobrany do indywidualnych potrzeb.
Szkła kontaktowe trzeba czyścić przy pomocy specjalnego płynu do soczewek. Dzięki temu można usunąć z nich osady powstałe po całym dniu noszenia. Po czyszczeniu szkła trzeba umieścić w specjalnym pojemniku, który wypełniony jest płynem pielęgnacyjnym. Musi być on codziennie wymieniany – nie wolno dolewać nowego płynu do starego. Po opróżnieniu pudełka z płynu do soczewek należy go umyć świeżym płynem do soczewek i pozostawić do wyschnięcia. Pojemnik do przechowywania soczewek musi być wymieniany raz na 3 miesiące.
Rano czystymi i suchymi dłońmi należy otworzyć pojemnik na soczewki. Założyć szkła, następnie usunąć z pudełeczka resztki płyn, a następnie umyć je płynem. Pojemnik ze szkła również należy wyczyścić płynem do soczewek.

Kto nie powinien nosić soczewek dwutygodniowych?

Soczewek dwutygodniowych nie powinny stosować:

 • alergicy – jeśli objawy alergii nasilają się i powodują dyskomfort w noszeniu soczewek;
 • osoby z cukrzycą – osoby mające cukrzycę mają zmiany w przedniej części oka np. zmniejszona ilość wydzielanego filmu łzowego;
 • kobiety w ciąży – w czasie ciąży następuje spadek produkcji łez. Zmiany filmu łzowego mogą być przyczyną powstawania na powierzchni soczewki osadów, które będą powodowały dyskomfort widzenia. W ciąży dochodzi również do innych zmian w oku, które uniemożliwiają noszenie soczewek kontaktowych;
 • osoby z infekcjami oczu – dopiero po wyleczeniu zakażenia, pacjent może nosić soczewki kontaktowe;
 • osoby z zaburzeniami hormonalnymi – niektóre zaburzenia hormonalne powodują znaczne przesuszanie się oczu oraz odczuwanie dyskomfortu w czasie noszenia soczewek.