Jęczmień na oku a soczewki kontaktowe

Popularny jęczmień na oku to miejscowe zakażenie, objawiające się zazwyczaj zaczerwienieniem powieki i bolesnością. Jakie są przyczyny jęczmienia, jego objawy i czy w trakcie zakażenia możemy nosić soczewki kontaktowe? Odpowiadamy na pytania.

Dlaczego pojawia się jęczmień na oku?

Jęczmień to dość powszechna choroba zapalna powiek, która swoją nazwę zaczerpnęła z popularnego zboża. Wszystko dlatego, że okrągła grudka na oku, która pojawia się w trakcie zapalenia powieki, bardzo przypomina ziarenko jęczmienia. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Pomimo że wygląda on dość niewinnie, jest bardzo uciążliwy, powodując nie tylko obrzęk i niewielki ból powieki, ale również zaczerwienienie.

Jęczmień jest bezpośrednią przyczyną zaczopowania ujścia i zakażenia gruczołów łojowych. Miejsce występowania jęczmienia zależy bezpośrednio od tego, które konkretnie gruczoły zostały zaczopowane.

W zależności od tego możemy wyróżnić dwa rodzaje jęczmienia:

  • Jęczmień zewnętrzny to najczęściej występująca postać jęczmienia, która pojawia się w dolnej części oka, wokół mieszków włosowych. Wynika z zablokowania ujścia, a później wtórnego zakażenia gruczołów łojowych Zeissa lub gruczołów rzęskowych (potowych) Molla.
  • Jęczmień wewnętrzny, bardziej nieprzyjemny, ale rzadziej występujący, który rozwija się w tak zwanych gruczołach tarczkowych Meiboma. Lokalizuje się od wewnętrznej strony powieki.

Po zablokowaniu gruczołów na części powieki występuje tak zwane wtórne zakażenie. W prawie ponad 90% przypadków za powstanie jęczmienia na powiece odpowiedzialne są bakterie gronkowca. To właśnie podczas zakażenia odczuwamy charakterystyczne objawy, które zaczynają się od pojawiającego się zaczerwienienia dolnej powieki, a także swędzenia i lekkiego bólu w miejscu samego guzka. Dodatkowo, podczas początkowej fazy infekcji, może pojawić się tkliwość powiek, a także wrażenie, że mamy coś w oku. Oczy mogą nadmiernie łzawić, a powieka wydaje się twardsza.

Przyczyny jęczmienia na oku

Jęczmień jest chorobą, która może pojawić się w każdym wieku i dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zauważono, że trądzik różowaty (rosacea), łojotokowe zapalenie skóry (seborrheic dermatitis) lub cukrzyca mogą zwiększać predyspozycję do występowania jęczmienia. Te warunki mogą wpływać na ogólny stan skóry, w tym skóry powiek, zwiększając podatność na infekcje. Wśród pozostałych powodów pojawienia się jęczmienia należą:

  • Niewłaściwa higiena – Do rozwoju choroby może przyczynić się niewystarczająca higiena, szczególnie okolic oczu, jak i niewłaściwej pielęgnacji twarzy. Bakterie mogą dostać się do oczu przez zanieczyszczone ręce. Powodem może być też częste pocieranie oczu.
  • Noszenie soczewek kontaktowych – Noszenie soczewek samo w sobie nie jest problemem, niebezpieczeństwo pojawia się, gdy przy korzystaniu z soczewek kontaktowych nie dbamy o odpowiednią higienę, szczególnie przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek, a także ich dezynfekcji i czyszczeniu.
  • Stosowanie starego lub zanieczyszczonych kosmetyków do makijażu do oczu – Kosmetyki do oczu, takie jak tusz do rzęs, cienie czy eyelinery, mogą stać się źródłem bakterii, zwłaszcza gdy są używane po upływie terminu ważności lub są dzielone z innymi osobami.
  • Zapalenie brzegów powiek – Stan zapalny lub infekcja powiek, znana jako blefaritis, jest silnie związana z rozwojem jęczmienia. Blefaritis może być spowodowana różnymi czynnikami, w tym zakażeniem bakteryjnym, dysfunkcją gruczołów Meiboma.

Jak leczyć jęczmień?

Czy przy jęczmieniu nosi się soczewki kontaktowe? Dobra wiadomość jest taka, że jęczmień jest chorobą samoograniczającą się, co oznacza, że w większości przypadków ustępuje sam w ciągu kilku dni. Guzek i ropień powoli zaczynają zasychać i schodzić z naszych powiek. To, co możemy zrobić, to przede wszystkim przyspieszyć zakończenie choroby i złagodzić uciążliwe objawy, takie jak swędzenie czy bolesność powieki. W większości przypadków pomagają domowe sposoby, polegające na stosowaniu ciepłych okładów i masażu chorego miejsca. Jeżeli jęczmień jest bardziej uciążliwy, lekarz może dodatkowo zalecić kurację antybiotykową w postaci maści.

  • Ciepłe okłady — Stosowanie ciepłych okładów jest podstawową i najczęściej zalecaną metodą leczenia jęczmienia. Polega na przykładaniu ciepłej, wilgotnej szmatki do powieki przez 5 do 10 minut, kilka razy dziennie. Ciepło pomaga w rozpuszczeniu zastoju w gruczołach, ułatwiając naturalne odprowadzenie ropy. Jest to metoda bezpieczna i zazwyczaj skuteczna w łagodzeniu objawów.
  • Antybiotyki — Przepisane maści antybiotykowe lub krople do oczu, które zostały zatwierdzone do stosowania w oku. Antybiotyki są stosowane, gdy istnieje podejrzenie bakteryjnego zakażenia lub gdy jęczmień jest szczególnie uporczywy. Leczenie antybiotykami ma na celu zwalczanie bakterii odpowiedzialnych za infekcję.
  • Pocieranie jęczmienia złotem — W obiegowej opinii bardzo często pojawia się również pocieranie jęczmienia złotem. Samo złoto nie ma żadnego wpływu na zmniejszenie jęczmienia, natomiast pocierając powiekę złotem, jednocześnie masujemy zainfekowane miejsce, co pozwala na udrożnienie kanalików.

Czy przy jęczmieniu można nosić soczewki kontaktowe?

Należy pamiętać, że pomimo tego, iż jest to stosunkowo niegroźna choroba, to nadal jest to infekcja bakteryjna gronkowcem. W trakcie trwania choroby zaleca się zadbać bardziej o higienę oka i okolic oczu. Noszenie soczewek kontaktowych nie jest w tej sytuacji zalecane, ponieważ przy wkładaniu i zdejmowaniu soczewek kontaktowych możemy doprowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii, a to może skutkować znacznie groźniejszymi schorzeniami oka.

W przypadku jęczmienia nie zakładamy zatem soczewek kontaktowych, rezygnujemy również z nakładania makijażu i malowania rzęs. Soczewki kontaktowe należy zamienić na okulary, a dopiero po ustąpieniu objawów możemy założyć soczewki.

Jeżeli jęczmień występuje stosunkowo często i mamy tendencję do nawrotów choroby, musimy zadbać bardziej o higienę okolic oka, szczególnie przemywanie oka przed i po wkładaniu soczewek, a także o dokładne dezynfekowanie soczewek każdego dnia.