8 powodów rezygnacji z soczewek kontaktowych

Decyzja o noszeniu szkieł kontaktowych nie jest trudna. Soczewki zakładane są z różnych powodów. Podobnie jest z rezygnacją ze szkieł kontaktowych. Warto zapoznać się z 8 najczęstszymi przyczynami rezygnacji ze szkieł kontaktowych oraz sposobami ich zapobiegania. Dzięki nam dowiesz się, że nie musisz rezygnować z noszenia szkieł kontaktowych i ponownie wracać do okularów korekcyjnych.

1. Trudności w dopasowaniu szkieł kontaktowych

Każdy z nas jest inny, co powoduje, że niektórym osobom trudno jest znaleźć szkła kontaktowe pasujące do kształtu oczu. Dobór niewłaściwych szkieł kontaktowych może powodować dyskomfort podczas ich noszenia lub doprowadzić do niedostatecznej korekcji wzroku. Dlatego pierwsze szkła kontaktowe należy kupować wyłącznie w sprawdzonych w salonach optycznych. Pierwsze soczewki powinny być dobrane przez optometrystę nie tylko pod kątem wady wzroku, lecz również do kształtu gałki ocznej. W wielu salonach możliwe jest „testowanie” szkieł kontaktowych, dzięki temu kupujesz tylko jedną parę na próbę i jesteś w stanie określić, czy ten model szkieł kontaktowych jest właśnie dla Ciebie.

2. Problemy z ostrością widzenia

Nie każde rozwiązanie medyczne jest dla wszystkich. Choć szkła kontaktowe można stosować niemal przy każdej wadzie wzroku, to problemy z ostrością widzenia mogą występować przy niektórych stanach chorobowych. Gdy cierpisz na takie schorzenia, jak:

  • jaskra – ciśnienie wewnątrzgałkowe, stale się zwiększa. Noszenie szkieł kontaktowych, tylko pogarsza te dolegliwości i może doprowadzić do zmian w gałce ocznej;
  • stany zapalne oczu – jeśli cierpisz na stany zapalne oczu, to nie zaleca się stosowania soczewek kontaktowych, ponieważ będą dodatkowo podrażniać gałkę oczną;
  • cukrzyca – gdy cierpisz na cukrzycę, to istnieje większe ryzyko podrażnień oka;
  • zaburzenia hormonalne- mogą prowadzić do problemów z ostrością widzenia.

Gdy cierpisz na problemy z ostrością widzenia z jednego z powyższych powodów, to nie zalecamy stosować szkieł kontaktowych. Zamiast soczewek wybierz okulary.

3. Zespół suchego oka

Jest dość częstą przypadłością u osób noszących szkła kontaktowe. Najczęstszymi objawami tej dolegliwości są: uczucie dyskomfortu podczas mrugania, wrażenie piasku pod powiekami, czy pogorszenie ostrości widzenia. Suche oko jest bardziej podatne na różnorodne infekcje, np. bakteryjne. Wrażenie suchości oka pojawia się często u nowych użytkowników szkieł kontaktowych. O czym powinieneś pamiętać, gdy cierpisz na zespół suchego oka?

  • wprowadzeniu środków nawilżających np. kropli czy żelu
  • nie nosić szkieł dłużej niż zaleca producent
  • zaleca się stosowanie wyłącznie szkieł jednodniowych
  • chronić oczy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi np. wiatr, smog czy słońce
  • pamiętaj o ochronie podczas używania komputera i oglądania TV

Odczuwanie suchości oka, jest częstą przyczyną dostosowywania się gałki ocznej do kontaktów. Najczęściej pojawia się u osób noszących po raz pierwszy soczewki.

Zobacz ofertę kropli nawilżających w naszym sklepie

4. Tylne i przednie zapalenie brzegów powiek

Zapalenie brzegów powiek jest infekcją bakteryjną. Jest to często występująca dolegliwość. Najczęściej dotyka wyłącznie brzegów u nasady rzęs i spojówki oka. Ten rodzaj infekcji wywołuje bardzo duży dyskomfort. Podczas diagnostyki niezbędne jest wykluczenie nużeńca. Jednym z najważniejszych zasad podczas leczenia jest właściwa higiena oczu, a w zaawansowanych stadiach chorobowych kobiety powinny nawet zrezygnować z makijażu. Choroba ta nie przekreśla stosowania szkieł kontaktowych, lecz niezbędna jest konsultacja z lekarzem. W wielu przypadkach zaleca się czasową rezygnację ze soczewek na rzecz okularów. Podczas leczenia bardzo ważne jest częste przepłukiwanie oczu i „rozgrzewanie brzegów powieki”.

5. Alergie oczu

Alergicy bardzo często zastanawiają się, czy mogą stosować szkła kontaktowe. W przypadku występowania alergii poleca się stosowanie wyłącznie szkieł jednodniowych. Dzięki temu ryzyko zbierania się groźnych alergenów na powierzchni jest minimalne. Jeśli u alergika występuje alergiczne zapalenie spojówek, to bardzo trudno jest założyć soczewki, a jeśli się to uda, to utrzymać je przez cały dzień. W przypadku intensywnych objawów alergii zalecamy stosowanie kropli antyhistaminowych. U osób cierpiących na przewlekłe alergie zaleca się konsultację u specjalisty.

6. Nieprawidłowo dobrane soczewki

Wydaje się, że nieprawidłowo dobrane soczewki zdarzają się bardzo rzadko. Jednak nie każdy rodzaj szkieł kontaktowych jest dobry, dla każdego. Jak już wspomnieliśmy, każdy z nas jest inny, a tym samym potrzebuje innych soczewek. Dlatego tak ważne jest „testowanie szkieł”, wtedy można zakupić parę jednodniowych szkieł, dzięki temu już po „dniu testów” można przekonać się, który rodzaj szkieł jest najlepszy.

Pamiętaj, aby nigdy nie wybierać szkieł na własną rękę ani brać soczewek od znajomych czy rodziny. Zanim zdecydujesz się na zakup szkieł kontaktowych, to powinieneś odwiedzić specjalistę, który soczewki.

7. Kwestie finansowe

Niestety stosowanie soczewek kontaktowych jest znacznie droższe od noszenia okularów. Wymagają częstszych wizyt u okulisty/optometrysty, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Na szkłach kontaktowych nie należy oszczędzać. Nie można ich nosić dłużej, niż zaleca producent, ponieważ może dojść do różnych problemów zdrowotnych m.in. powstania stanów zapalnych, a w skrajnych przypadkach nawet przeszczepu rogówki.

8. Kwestie ekologiczne

Niektórzy są zdania, że stosowanie szkieł kontaktowych (zwłaszcza tych jednodniowych) jest nieekologicznie. Jest to prawda, soczewki zawierają materiały, które nie ulegają biodegradacji. Jednak jest to produkt medyczny, który ułatwia korekcje wad wzroku milionom osób na całym świecie.  Noszące szkła kontaktowe, musisz pamiętać, aby wyrzucać je do plastiku.

Dlaczego soczewki jednorazowe są dobrym rozwiązaniem?

Gdy chcesz całkowicie zrezygnować ze szkieł kontaktowych, to warto wypróbować soczewki jednorazowe. Jeśli są odpowiednio dobrane, to ich noszenie nie będzie powodowało żadnych dysfunkcji. Gdy masz problem z dobraniem szkieł, to warto każdy model „przetestować”, dzięki temu wybierzesz najlepsze rozwiązanie dla siebie.

 

Jeśli nie chcesz rezygnować z soczewek kontaktowych z jednego lub kilku powyższych powodów, to najlepszym rozwiązaniem będą indywidualne dobrane szkła kontaktowe. Dzięki temu Twoje oczy będą sobie radziły lepiej z potencjalnymi zagrożeniami związanymi m.in. z suchością oka, czy zabrudzeniami spowodowanymi nieprawidłową pielęgnacją. Gdy nosisz szkła kontaktowe, to musisz pamiętać o regularnych wizytach u okulisty.