Czy do soczewek jednodniowych potrzebny jest płyn?

Współczesna medycyna daje bardzo wiele rozwiązań korekcji wzroku. Jedną z nich są soczewki kontaktowe, które są komfortowe w noszeniu i ułatwiają wykonywanie wielu czynności. Bardzo popularne są jednodniowe szkła kontaktowe. Niestety pojawia się również wiele mitów dotyczących szkieł jednorazowych. Jednym z nich jest potrzeba stosowania płynu do soczewek. Z naszego dzisiejszego artykułu dowiesz się, czy i kiedy potrzebny jest płyn do soczewek.

Czym są soczewki jednodniowe?

Soczewki jednodniowe są jednym z najnowszych sposobów do korekcji wzroku. Są to szkła kontaktowe jednorazowe, czyli zakłada się je np. rano i ściąga i wyrzuca wieczorem. Kolejnego dnia zakłada się nową parę szkieł. Dzięki temu do pielęgnacji nie potrzebujesz płynu ani pudełka do mycia. Szkła jednodniowe są wygodne, a przy tym niezmiernie higieniczne (jest zminimalizowane ryzyko występowania infekcji).

Wg zaleceń producentów szkła jednorazowe można nosić maksymalnie kilkanaście godzin na dobę (w zależności od marki jest to przedział między 15, a 18 godzin). Tym samym nie można ich nosić dłużej niż jeden dzień. Jest to produkt jednorazowy, czyli od razu po ściągnięciu powinien być wyrzucony do śmieci. Jeśli ponownie nałożysz na soczewki jednorazowe, to może się to wiązać z przykrymi konsekwencjami np. utratą ostrości wzroku, czy zmniejszonym dostępnością tlenu.

Jakie są różnice między soczewkami jednodniowymi a wielodniowym?

Najważniejszą różnicą między szkłami kontaktowymi jednodniowymi a wielodniowym jest ich tryb wymiany. Soczewki jednodniowe są jednorazowego użytku, po ściągnięciu zostają wyrzucone. Natomiast szkła wielodniowe po każdym ściągnięciu, jak i przed ponownym założeniem są czyszczone i dezynfekowane w specjalnym płynie do szkieł i dedykowanym pojemniczku.

Zalety noszenia soczewek jednodniowych

Soczewki jednorazowe należą do najwygodniejszych metod korekcji wzroku. Na polski rynek trafiły w 1993 roku, dzięki marce Johnson & Johnson. Ten produkt medyczny bardzo szybko zdobył wielu zwolenników, a inne firmy zaczęły „wypuszczać na rynek własne artykuły medyczne tego rodzaju”. Do najważniejszych zalet szkieł jednodniowych zalicza się:

 • wysoki komfort noszenia, dzięki dużej przepuszczalności tlenu i zapewnieniu optymalnego nawilżenia oczu;
 • u osób noszących szkła jednodniowe rzadziej występują dolegliwości związane z pieczeniem, przesuszeniem oczu czy zaczerwienieniem;
 • nie trzeba przestrzegać restrykcyjnych zasad pielęgnacji kontaktów;
 • są wysoce higieniczne – nie odkłada się na nich osad białkowy (jest to najczęstsza przyczyna zapalenia rogówki czy spojówek);
 • świetnie sprawdzają się u alergików;
 • są uniwersalne – dostępne są niemal do każdej wady wzroku.

Soczewki jednorazowe są najlepszym wyborem dla osób uprawiających sport (zarówno okazjonalnie, jak i wyczynowo) oraz dla tych, którzy chcą założyć je okazjonalnie.

Sprawdź jednodniowe soczewki w naszym sklepie

Jak prawidłowo korzystać z soczewek jednodniowych?

Gdy chcesz w prawidłowy sposób nosić szkła kontaktowe, to musisz to zrobić w kilku krokach.

 1. Zanim przystąpisz do założenia szkieł kontaktowych, to musisz pamiętać o higienie rąk. Przed założeniem szkieł, musisz dokładnie umyć ręce, a następnie je dokładnie osuszyć (najlepiej jest to zrobić ręcznikiem papierowym).
 2. Ostrożnie wyciągnij nowe soczewki z pojemniczka.
 3. Poprawnie zaaplikuj nową parę szkieł kontaktowych – proces ten powinien być przeprowadzony zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.
 4. Upewnij się, że szkła kontaktowe są poprawnie założone.
 5. Nie dopuszczaj do kontaktu soczewek z wodą. Jeśli tak się stanie, to od razu je ściągnij. Przepłucz oczy sztucznymi łzami i załóż nową parę szkieł.
 6. Nigdy nie czyść szkieł jednodniowych płynem do mycia soczewek. Za każdym razem zastosuj nową parę szkieł z blistra.
 7. Często kontroluj stan swoich oczu, dlatego regularnie udawaj się na kontrolę do okulisty lub optometrysty.

Pamiętaj, że szkła jednodniowe są bardzo delikatne, więc ich stosowanie może być trudniejsze dla osób, które po raz pierwszy zakładają soczewki.

Soczewki jednodniowe a płyn do soczewek

Jednym z mitów o szkłach kontaktowych jest to, że należy do nich używać płyn do soczewek i pojemnik do ich mycia. Mit ten pojawił się, ponieważ bardzo często przejawia się chęć, aby szkła kontaktowe nosić dłużej niż jeden dzień. Jest to błędne rozumowanie, ponieważ jest to produkt jednorazowy, czyli po użyciu zostaje od razu wyrzucony. Gdy zastosujesz płyn do mycia soczewek do szkieł jednorazowych, to możesz uszkodzić delikatną powłokę szkieł, a tym samym ostrość widzenia nie będzie już taka sama.

Kiedy płyn do soczewek jednodniowych może być przydatny?

Co prawda szkła jednorazowe nie wymagają posiadania ani płynu do szkieł, ani pudełka do czyszczenia, to są sytuacje, w których płyn do soczewek jest bardzo przydatny:

Podrażnienie i dyskomfort podczas noszenia

Gdy nosisz szkła jednodniowe i odczuwasz przy tym podrażnienie i dyskomfort, to możesz zastosować specjalne krople do oczu tzw. sztuczne łzy lub sól fizjologiczną. Jednak nie możesz do tego stosować płynu do soczewek, bo wyłącznie podrażnisz spojówkę.

Uszkodzenie kontaktów

Gdy soczewka jest uszkodzona lub delikatnie zdeformowana, to możesz użyć tzw. sztucznych łez lub płynu do soczewek, aby przywrócić jej naturalny kształt. Gdy szkło uległo zbyt dużej deformacji, to musisz je zastąpić nowym.

Czyszczenie szkieł w nietypowych sytuacjach

Gdy twoje szkła jednodniowe zostały zabrudzone, a nie masz przy sobie nowej pary kontaktów, to w ostateczności możesz je wyczyścić płynem do soczewek. Jednak może to być wyłącznie jednorazowe.

Jak mogłeś się przekonać z lektury naszego artykułu, nie ma potrzeby stosowania płynu do szkieł jednodniowych. Jest to wyrób jednorazowy, czyli po ściągnięciu należy go wyrzucić.