Długie paznokcie a soczewki kontaktowe

Preferujesz piękne długie paznokcie i jednocześnie chcesz korzystać ze soczewek kontaktowych? Niestety zakładanie i ściąganie szkieł mogą być dość dużym wyzwaniem. Na szczęście nie musisz rezygnować z tej metody korekcji wzroku, gdy masz długie paznokcie. Dziś przybliżymy, w jaki sposób bezpiecznie ściągać i zakładać szkła kontaktowe, jeśli masz długie paznokcie.

Czy można nosić długie paznokcie przy soczewkach kontaktowych?

Ortoptyści i okuliści ze względów bezpieczeństwa odradzają noszenia długich paznokci, gdy nosisz szkła kontaktowe. Gałka oczna jest narządem bardzo delikatnym, dlatego manewrowanie długimi paznokciami w wielu przypadkach kończy się bardzo poważnym urazem oka.  Gdy paznokcie mają ostre krawędzie, to mogą również uszkodzić soczewkę. Jest to kosztowne, zwłaszcza gdy preferujesz szkła dwutygodniowe lub miesięczne. Jakie są inne zagrożenie związane z noszeniem długich paznokci podczas korzystania ze szkieł kontaktowych?

Jakie są zagrożenia związane z usuwaniem soczewek długimi paznokciami?

Gdy nosisz szkła kontaktowe, to na pewno wiesz, że musisz codziennie ściągać szkła kontaktowe przed snem lub po upływie określonego czasu na opakowaniu (zwłaszcza w przypadku szkieł night&day). Jednak usuwanie szkieł z długimi paznokciami może być niebezpieczne dla zdrowia.

Wbicie długiego paznokcia w gałkę oczną jest bardzo bolesne, a pod paznokciami często znajduje się mnóstwo bakterii. Gdy masz długie paznokcie i nosisz szkła kontaktowe, to musisz zachować ostrożność podczas ściągania ich z oczu.

Higiena paznokci

O higienę paznokci powinieneś zadbać zawsze, nie tylko wtedy, gdy nosisz soczewki. Pamiętaj, aby podczas noszenia szkieł zwracać większą uwagę na higienę paznokci. Skórki pod paznokciami często są siedliskiem wielu bakterii, dlatego zalecamy czyszczenie powierzchni pod paznokciami szczoteczką do rąk. Dzięki temu możesz usunąć wszystkie niewidoczne gołym okiem bakterie.

Kształt paznokci

Szkła kontaktowe nakładane są na opuszek palca wskazującego. Nie wolno nakładać soczewek za pomocą paznokcia. Zdarza się, że zbyt ostro zakończony paznokieć (do szpica lub z ostrymi kwadratowymi krawędziami) może spowodować przypadkowe uszkodzenie powierzchni szkieł. Dlatego użytkowniczkom szkieł kontaktowych zaleca się noszenie tzw. migdałków.

Długość paznokci

Zarówno okuliści, jak i optometryści zalecają krótkie paznokcie podczas noszenia szkieł kontaktowych. Gdy płytka paznokcia jest zbyt długa, to dotykanie soczewek opuszkiem palca jest znacznie utrudnione. W takiej sytuacji bardzo często dochodzi do zarysowania soczewki, a w skrajnych przypadkach do jej znacznego uszkodzenia. Choć uszkodzone szkła kontaktowe bardzo szybko można wymienić na nowe, to podczas noszenia długich paznokci podczas zakładania szkieł może dojść nawet do uszkodzenia gałki ocznej np. zadrapania, co doprowadza do zaburzeń widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do poważnych uszkodzeń narządu wzroku. Długie paznokcie powodują problemy z manipulacją podczas zakładania i ściągania szkieł.

Lakiery do paznokci

Zrobiony manicure zawsze prezentuje się elegancko i nadaje luksusowego szyku. Wiele osób obawia się, że związki chemiczne mogą przenikać do szkieł kontaktowych i powodować ich uszkodzenie. Na szczęście nie jest to prawda. Lakiery (w tym hybrydowe) w żaden sposób nie są przeszkodą w noszeniu szkieł kontaktowych, lecz zawsze musisz pamiętać o właściwej długości paznokci i ich kształcie. Pamiętaj, że gdy nosisz manicure i szkła kontaktowe, to paznokcie nie mogą mieć żadnych odprysków. Samowolne odchodzenie lakieru (a nawet żelu) z paznokci powoduje, że nawet niewidoczne gołym okiem fragmenty mogą przedostać się na powierzchnię szkieł kontaktowych powodując dyskomfort. W takiej sytuacji musisz bezwzględnie ściągnąć soczewki, a następnie przepłukać sztucznymi łzami, a szkła umyć (o ile są to wielokrotnego użytku). Przed wykonaniem tego zabiegu należy zawsze umyć dokładnie ręce.

Jak zdjąć soczewki z długimi paznokciami?

Na szczęście możliwe jest ściąganie i zdejmowanie szkieł z długimi paznokciami. Najczęściej jest to tylko kwestia wprawy, z którą najczęściej mają problem początkujący użytkownicy szkieł kontaktowych.

Gdy chcesz przećwiczyć ściąganie i zakładanie szkieł kontaktowych, to powinnaś zrobić to pod nadzorem okulisty lub optometrysty. W trakcie wizyty u każdego z tych specjalistów zostaną dobrane odpowiednie soczewki kontaktowe.

Instrukcja, jak ściągnąć soczewki kontaktowe długimi paznokciami krok po kroku

 1. Umyj dokładnie ręce wodą z mydłem. Pamiętaj, aby zastosować szczoteczkę do rąk, dzięki temu usuniesz brud nawet z trudnodostępnych miejsc.
 2. Wysusz dokładnie ręce, tak aby nie pozostały na nich kłaczki od ręcznika.
 3. Przytrzymaj dolną powiekę palcem wskazującym niedominującej ręki.
 4. Połóż palec wskazujący dominującej ręki na soczewce kontaktowej.
 5. Delikatnie zsuń soczewkę w dół dolnej powieki.
 6. Gdy soczewka znajdzie się już na dolnej powiece, to delikatnie chwyć ją opuszkiem palca wskazującego i wyjmij.
 7. Następnie umyj soczewki kontaktowe (w przypadku szkieł wielokrotnego użytku) lub wyrzuć, jeśli to są soczewki jednorazowe.

Jak ściągnąć soczewki za pomocą pincety?

Pęseta do szkieł kontaktowych jest niezbędnym akcesorium dla kobiet mających długie paznokcie i noszące szkła kontaktowe. Akcesorium to pomaga w zakładaniu i ściąganiu szkieł. Ich miękkie silikonowe, dzięki temu są bezpieczne do manipulowania szkłami kontaktowymi.

 1. Ściąganie szkieł kontaktowych za pomocą pincety krok po kroku
 2. Umyj dokładnie ręce wodą i mydłem.
 3. Chwyć pinceta krawędź soczewki.
 4. Delikatnie usuń soczewkę z oka.
 5. Wysusz.

Gdy chcesz dbać o swój wzrok, podczas noszenia szkieł kontaktowych, to musisz zwracać większą uwagę na swoje paznokcie. Pamiętaj, aby przestrzegać zasad higieny i utrzymać je w czystości (przed założeniem szkieł zalecamy wyszorować paznokcie szczoteczką do rąk). Musisz pamiętać również o zniwelowaniu ostrych zakończeń płytki czy zadrapaniach wolnego brzegu paznokcia. Utrzymuj optymalną długość płytki, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia szkieł kontaktowych, czy powierzchni gałki ocznej.