Jak dobrać kolor soczewek kontaktowych? 

Kobieta zakłada kolorowe soczewki na oczy

Kolorowe szkła kontaktowe cieszą się coraz większą popularnością. Mają duże znaczenie estetyczne, świetnie sprawdzą się na specjalne okazje np. sylwester czy bal karnawałowy. W sprzedaży dostępne są zarówno szkła jednorazowe, dwutygodniowe i miesięczne o różnorodnych mocach i wielu różnych barwach. Poniżej zamieszczamy praktyczne porady, w jaki sposób dobrać kolor szkieł kontaktowych. 

Rodzaje kolorowych soczewek kontaktowych

Kolorowe szkła kontaktowe należy dobierać do koloru skóry i odcienia włosów, ponieważ bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego odcienia oraz mocy (w przypadku wady wzroku). Jakie są rodzaje kolorowych szkieł?

 • nieprzezroczyste – maskują naturalny kolor tęczówki;
 • wzmacniające kolor – przyciemniają lub rozjaśniają naturalny kolor tęczówki;
 • tzw. soczewki okrągłe – mają ciemny pierścień wokół tęczówki, dzięki temu nadają nieco dramatycznego wyglądu. Polecany są zwłaszcza do jasnych tęczówek;
 • szkła sportowe – są praktyczne, najczęściej stosowane są przez sportowców;
 • soczewki teatralne – najczęściej noszone są na specjalne okazje np. Halloween. Dzięki nim można zmienić drastycznie kolor oczu np. na czerwone.

Kolorowe szkła kontaktowe są świetnym rozwiązaniem w wielu różnych sytuacjach np. gdy chcesz podkreślić naturalny kolor oczu, nadać mu głębi lub całkowicie zmienić kolor.

Rodzaje szkieł kontaktowych do korekcji wzroku

Kolorowe szkła kontaktowe możesz nosić również, gdy masz wadę wzroku. Dlatego w salonach optycznych można kupić kolorowe soczewki:

 • cylindryczne – przeznaczone do korekcji astygmatyzmu;
 • progresywne – dedykowane dla osób cierpiących na prezobię;
 • toryczne – umożliwiające korekcję kilku wad wzroku jednocześnie np. krótkowzroczności i astygmatyzmu. Od klasycznych szkieł kontaktowych różnią się kształtem – przypominają przecięty na pół obwarzanek.

Jakie są zalety noszenie kolorowych soczewek kontaktowych?

optycznie powiększają oczy, poprzez zastosowanie ciemnego pierścienia na obrzeżach soczewki

  • podkreślają naturalny kolor oczu – zawierają pigment, który jest taki sam lub bardzo podobny do naturalnych szkieł danej osoby.
 • dodają blasku i wyrazistości spojrzeniu
 • pozwalają na zamianę koloru oczu – są w całości barwione, dzięki temu pokrywają całą powierzchnię szkieł kontaktowych. „odmładzają oczy” i świetnie sprawdzą się na różnorodne okazje np. Andrzejki, czy Hallowen.
 • możliwa jest również korekcja wzroku – kolorowe soczewki mogą być bez mocy lub korekcyjne;
 • różne tryby wymiany – dostępne są szkła jednodniowe lub miesięczne (cena jest dużo wyższa niż jednodniowych).

Wybór odpowiedniego koloru soczewek

Wybierając kolor szkieł kontaktowych, powinieneś wziąć pod uwagę odcień skóry oraz kolor włosów. Jak dobrać kolorowe kontakty kierując się tymi dwoma kryteriami?

Odcień skóry, a kolor szkieł

 • chłodny odcień skóry – masz chłodny odcień skóry, to najlepsze będą dla Ciebie szkła w kolorze fioletowym, szarym i niebieskiemu. Zawsze wybieraj szkła kontaktowe w jasnym kolorze;
 • neutralny odcień skóry – ma odcień od jasnobrązowej do jasnooliwkowej. Gdy masz ten odcień skóry, to możesz nosić szkła o dowolnym kolorze;
 • ciepły odcień skóry – gdy masz ciepły odcień skóry, to najlepsze będą dla Ciebie soczewki z refleksami w ciepłym odcieniu np. orzechowe, jasnoniebieskie. Te odcienie podkreślą ciepły odcień cery.

Kolor włosów, a barwa szkieł

 • blond – blondynką pasuje każdy rodzaj szkieł, lecz najlepiej prezentują się w niebieskich, zielonych i fioletowych;
 • brązowe włosy – dla osób mających włosy w różnych odcieniach brązu najlepsze będą soczewki w kolorze brązowym lub orzechowym. Jeśli chcesz nadać oczom nieco ekstrawagancji, to wybierz szkła o niebieskiej barwie;
 • rude – kolor rudy podkreślają kontakty o zielonej barwie. Jasnozielony kolor podkreśla ciemnorude włosy, a ciemnozielone szkła podkreślą jasne rude włosy. Do tej barwy włosów pasują również niebieskie szkła kontaktowe.
 • czarne – do ciemnych włosów pasuje każda barwa szkieł od jasnych do ciemnych. Od jasnych zielonych do ciemnych orzechowych. Każdy z nich będzie prezentował się świetnie.

Przykładowy dobór szkieł kontaktowych

 • Dla osób z ciemnymi włosami i śniadej cerze polecamy soczewki o wyrazistych kolorach.
 • Osoby o jasnej cerze i jasnych oczach powinny wybierać szkła nieco ciemniejsze od swoich naturalnych.
 • Gdy chcesz, aby soczewki wyglądały naturalnie, to powinieneś wybrać szkła w kolorze zbliżonym do swojego np. jeśli masz niebieskie oczy, to wybierz szkła w kolorze szarym.

O czym warto pamiętać, kupując kolorowe szkła kontaktowe?

Zanim zakupisz kolorowe szkła kontaktowe, to musisz odwiedzić (okulistę lub optometrystę), który dobierze soczewki do Twojej gałki ocznej. Pamiętaj, że dobór szkieł kontaktowych przez specjalistę jest ważny nie tylko u osób z wadą wzroku, lecz również tych, którzy chcą zakupić tzw. kolorowe zerówki. Oko jest jednym z najbardziej delikatnych narządów w ludzkim ciele, a rogówka jest najbardziej unerwiona. Nawet gdy nie masz żadnej wady wzroku, to specjalista przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad na podstawie, którego przepisze receptę na kolorowe szkła kontaktowe. Podczas takiej wizyty otrzymasz instrukcję zakładania i ściągania szkieł. Dowiesz się również, w jaki sposób powinieneś je pielęgnować.

Czy kolorowe szkła kontaktowe może nosić każdy?

Choć kolorowe soczewki kontaktowe może nosić każdy, to istnieją pewne sytuacje, w których zaleca się zrezygnowanie z tego rodzaju korekcji wzroku. Pokrywają się one z przeciwwskazaniami do noszenia zwykłych szkieł. Z kolorowych soczewek kontaktowych zaleca się zrezygnować np. w przypadku różnorodnych infekcji oka. Jeśli cierpisz na zespół suchego oka, to noszenie szkieł kontaktowych może wywołać dyskomfort np. ból czy pieczenie.

Kolorowe szkła kontaktowe są świetnym rozwiązaniem, gdy chcesz zmienić swój look. Pamiętaj, że soczewki są wyrobem medycznym, dlatego zawsze muszą być dobrane przez specjalistę. Nigdy nie można dobierać ich na własną rękę nawet, jeśli są to tzw. zerówki.