8 najczęstszych pytań o soczewki kolorowe

Soczewki kolorowe kontaktowe stają się coraz bardziej popularne. Co ciekawe, sięgają po nie nie tylko osoby z wadami wzroku, ale również ci, którzy chcą zmienić lub podkreślić kolor swoich oczu. W ciągu ostatnich lat wokół kolorowych soczewek narosło wiele mitów: czy są bezpieczne, czy każdy może je nosić? Rozwiewamy najczęstsze wątpliwości dotyczące kolorowych soczewek kontaktowych.

1. Czy soczewki kolorowe są zdrowe dla oka?

Tak. Soczewki kolorowe, które kupujemy w sklepach, salonach optycznych lub specjalizowanych sklepach internetowych oferujących produkty medyczne, są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Kolorowe soczewki kontaktowe wykonane są zgodnie z tymi samymi standardami co zwykłe soczewki i, pod tym względem, są pełnoprawnymi wyrobami medycznymi. Jeżeli korzystamy z nich w odpowiedni sposób, nie stanowią żadnego zagrożenia dla naszych oczu. Nie ma znaczenia, czy są to soczewki kontaktowe korygujące wzrok, czy tzw. zabawki dla osób bez wady wzroku.

Wystrzegać się natomiast powinniśmy wszelkich soczewek kupowanych od niesprawdzonych, niezweryfikowanych producentów, szczególnie tych pochodzących z Azji. Tego typu soczewki zazwyczaj mają nieprawidłową konstrukcję, a także wykonane są z nieodpowiednich materiałów, na przykład z materiałów o niskiej przepuszczalności powietrza do oka, które mogą faktycznie powodować dyskomfort, a nawet doprowadzić do infekcji oka.

2. Czy soczewki kolorowe ograniczają pole widzenia?

Nie. Kolorowe soczewki kontaktowe nie ograniczają pola widzenia. Współczesne soczewki, produkowane przez renomowanych producentów, nie wpływają negatywnie na nasze pole widzenia. Mit ten powstał kilka lat temu i dotyczył starszych modeli soczewek. Problemy te występowały między innymi w sytuacjach, gdy osoby nosiły soczewki w ciemnym pomieszczeniu. Konstrukcja soczewek starej generacji nie dostosowywała się do zmieniającej się, rozszerzającej się w ciemnościach średnicy źrenicy, co powodowało efekt zamglenia i rozmazywania obrazu na brzegach.

3. Czy noszenie kolorowych soczewek wpływa na odróżnianie kolorów?

Kolorowe soczewki kontaktowe mogą mieć różne kształty, w tym takie, które wzmacniają naturalne pigmenty oka, ale również te o bardziej fantazyjnych i nietypowych formach, na przykład w kształcie rombu czy kociego oka. Może to wywołać wrażenie, że soczewki wpływają na postrzeganie kolorów, jednak nie jest to prawda. Kolorowy pigment na soczewkach w większości modeli zasłania tylko tęczówkę, natomiast część, która przysłania źrenicę – element oka odpowiedzialny za widzenie – jest przykryta materiałem bezbarwnym. W ten sposób kolorowe soczewki kontaktowe, z jednej strony wzmacniając naturalny kolor oczu lub zmieniając ich kształt, z drugiej nie mają wpływu na naszą zdolność do rozróżniania kolorów.

4. Jak widzi się przez kolorowe soczewki?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, przez kolorowe soczewki widzimy dokładnie tak samo, jak przez inne soczewki korygujące. Soczewki kolorowe nie mają wpływu na zakres naszego pola widzenia ani na umiejętność rozróżniania barw. Te zasady dotyczą jednak tylko soczewek kupowanych od renomowanych producentów w salonach optycznych i wyspecjalizowanych sklepach internetowych i nie dotyczą tych pochodzących z rynku azjatyckiego.

5. Ile czasu można nosić kolorowe soczewki?

Czas, przez który kolorowe soczewki mogą być noszone, zależy od ich rodzaju. Soczewki kontaktowe kolorowe, podobnie jak zwykłe, dostępne są w różnych wariantach. Mamy więc soczewki kolorowe jednodniowe, np. DAILIES® FreshLook® Illuminate™, ale również soczewki przeznaczone do dłuższego noszenia, np. miesięczne AIR OPTIX® COLORS 2 szt. W przypadku soczewek jednodniowych można je nosić maksymalnie od rana do wieczora, czyli około 12 godzin. Natomiast soczewki miesięczne są przeznaczone do noszenia przez 30 dni. Soczewki kolorowe podlegają tym samym zasadom pielęgnacji co soczewki zwykłe. Czas, przez który można nosić soczewki kolorowe, jest zawsze podany przez producenta i należy się do niego bezwzględnie stosować.

6. Czy u optyka można kupić soczewki kolorowe?

Kolorowe soczewki kontaktowe nie tylko można, ale również powinno się kupować wyłącznie w salonach optycznych i specjalizowanych sklepach medycznych. Warto pamiętać, że soczewki kontaktowe, bez względu na ich funkcję estetyczną, nadal pozostają wyrobem medycznym i aby nie stanowiły dla nas zagrożenia, powinny być kupowane tylko i wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. W żadnym wypadku nie należy ich kupować w drogeriach internetowych, supermarketach czy na aukcjach internetowych, gdzie najczęściej sprzedawane są soczewki kontaktowe pochodzące z niesprawdzonych źródeł.

Soczewki kontaktowe, w tym kolorowe, można kupić również w aptekach, pod warunkiem że prowadzą sprzedaż tego typu wyrobu.

7. Czy każdy może nosić soczewki kolorowe?

Zasady noszenia soczewek kontaktowych kolorowych są dokładnie takie same jak w przypadku zwykłych soczewek. Soczewki kolorowe może nosić każdy, pod warunkiem że nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne do ich zakładania. Wśród tych przeciwwskazań zdrowotnych są między innymi choroby infekcyjne oka, alergia czy cukrzyca.

Z tego powodu, nawet jeżeli nie mamy żadnej wady wzroku, przed rozpoczęciem noszenia soczewek kontaktowych kolorowych warto skonsultować się z okulistą. Pamiętajmy, że noszenie kolorowych soczewek, podobnie jak zwykłych, również może powodować pewien dyskomfort i infekcje. Z tego względu warto upewnić się w 100%, że nasze oczy są przygotowane do noszenia soczewek, a pewność tę będziemy mieli tylko po wizycie u lekarza.

Soczewki kontaktowe kolorowe mogą być noszone zarówno przez osoby z wadami wzroku – wtedy wybieramy soczewki kolorowe korekcyjne, jak i przez osoby z dobrym wzrokiem – wybieramy soczewki kolorowe tzw. zerówki.

Podczas wyboru kolorowych soczewek kontaktowych kluczowe jest zwrócenie uwagi na jakość i renomę producenta. Ważne jest również, jaki efekt chcesz uzyskać na swoich oczach – całkowicie zmienić kolor czy lekko podkreślić jej barwę.

8. Jakie soczewki kolorowe wybrać?

W gronie marek wartych polecenia na pewno znajdują się soczewki FreshLook® Colors, które oferują intensywne kolory, a także FreshLook® ColorBlends, znane z naturalnego efektu zmiany koloru oczu. Dla osób szukających subtelniejszego efektu idealnym rozwiązaniem mogą być soczewki Dailies® FreshLook® Illuminate™, które delikatnie podkreślają naturalny kolor oczu. Natomiast FreshLook® Dimensions to opcja dla tych, którzy pragną nadać swoim oczom głębi i trójwymiarowości. Alternatywą są również soczewki Air Optix® Colors, które łączą w sobie wygodę noszenia z wysoką odpornością na zanieczyszczenia, co jest szczególnie ważne dla osób o wrażliwych oczach lub tych, którzy spędzają dużo czasu w zanieczyszczonym środowisku.

Pamiętaj, że niezależnie od wyboru marki, ważne jest, aby soczewki były dobrze dopasowane i spełniały wszystkie wymogi bezpieczeństwa i higieny oczu.