Czy można nosić soczewki kontaktowe w saunie?

Relaks w saunie ma wielu zwolenników. Często już nawet krótka wizyta w tym miejscu poprawia samopoczucie. Podobnie jest z soczewkami kontaktowymi, które zwiększają komfort codziennego życia. Czy nosząc szkła kontaktowe, można korzystać z sauny? Niektórzy są zdania, że przed skorzystaniem z sauny należy ściągnąć soczewki, a inni są zdania, że nie trzeba. Jak jest naprawdę?

Sauna – specyfika i wpływ na organizm

Sauna jest zabiegiem, w którym wykorzystywana jest wysoka temperatura i duża lub mała wilgotność. Bezpośrednio po nim następuje zabieg schładzania całego ciała poprzez polewanie zimną wodą (w przypadku popularnych saun fińskich). Regularne korzystanie z sauny ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka w szczególności na układ sercowo-naczyniowy, a nawet kostno-stawowy. Cykliczne korzystanie z sauny zalecane jest przy różnorodnych problemach z układem hormonalnym, a nawet jako wspomaganie leczenia problemów z płodnością.

Regularne korzystanie z sauny ma również zbawienny wpływ na urodę. Poprawia funkcjonowanie naskórka, przy jednoczesnym zmniejszeniu sebum. Systematyczne korzystanie z łaźni suchej lub parowej oczyszcza skórę i pomaga usuwać szkodliwe toksyny z organizmu m.in. mocznik lub amoniak.

Częste zabiegi w saunie mają również zbawienny wpływ na układ oddechowy. Pod wpływem ciepła i wilgoci oddychamy głębiej i wolniej. Relaks w saunie pomaga w udrożnieniu górnych dróg oddechowych. Łagodzi objawy alergii i astmy oskrzelowej. Dzięki temu oddech staje się „głębszy”, a tym samy organizm jest lepiej dotleniony. Korzystanie z sauny skraca również czas rekonwalescencji po przebyciu różnorodnych chorób układu oddechowego np. zapalenia płuc, oskrzeli czy grypy.

Jakie warunki panują w saunie i jaki wpływ mają one na nasze oczy?

Mimo tak licznych korzyści zdrowotnych sauna może niekorzystnie wpływać na oczy. Wysoka temperatura i wilgotność mogą mieć negatywny wpływ na tonus naczyniowy, co w niektórych przypadkach prowadzi do odczuwania „mgły” przed oczami. Najczęściej jest to zjawisko tymczasowe. Korzystanie z sauny przez osoby z zaburzeniami zdrowotnymi takimi jak glaukoma może doprowadzić do utraty wzroku. Z sauny nie powinny również korzystać osoby z różnorodnymi schorzeniami oczu, np. zapaleniem spojówek. Długotrwałe korzystanie z sauny nie jest również dobre dla zdrowych oczu, ponieważ może doprowadzać do ich nadmiernej suchości. Dlatego tak ważne jest stosowanie kropli do oczu po zabiegach w saunie.

Ryzyko związane z noszeniem soczewek kontaktowych w saunie

Zwolenników noszenia soczewek w saunie jest tyle samo, co przeciwników tego rozwiązania. Dlatego dziś chcemy przybliżyć zagadnienia związane z możliwym ryzykiem noszenia szkieł kontaktowych w saunie.

Działanie wysokiej temperatury na materiał soczewek

Pod wpływem działania wysokiej temperatury mogą doprowadzić do odkształcania się soczewek kontaktowych (ryzyko jest znacznie większe w przypadku szkieł miękkich zwłaszcza hydrożelowych). Wysuszenie powierzchni soczewek może doprowadzić do szybszego przesuszenia się materiału, a tym samym wystąpienia podrażnień na powierzchni oka, co może utrudniać ściągnięcie szkieł. Oczywiście można zapobiegać występowaniu przedwczesnego wysuszenia szkieł poprzez aplikację specjalnymi kroplami do oczu. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się krople z kwasem hialuronowym.

Możliwość przesuszenia soczewek i oczu

W saunie panuje wysoka temperatura i duża wilgoć, co powoduje zmniejszenie częstotliwości mrugania, a tym samym bardzo często doprowadza do podrażnień oczu i przesuszania szkieł kontaktowych.

Ryzyko infekcji czy podrażnień oczu

Choć soczewki są wygodniejsze niż okulary, to ich stosowanie może doprowadzić do zwiększonych konsekwencji zdrowotnych. Zwiększona wilgotność w saunie sprzyja rozwojowi bakterii oraz grzybów, które bardzo często osadzają się na powierzchni szkieł kontaktowych, powodują późniejsze problemy ze wzrokiem.

Jak zapobiec wysuszeniu się soczewki kontaktowej w saunie?

Jednym z polecanych sposobów zapobiegania wysuszeniu soczewki podczas korzystania z sauny są krople tzw. sztuczne łzy, które nawilżą oko.

Rozwiązania dla osób noszących soczewki

Gdy chcesz korzystać ze szkieł kontowych w saunie, to polecamy zaopatrzyć się w specjalne krople przeznaczone do szkieł kontaktowych (najlepiej z kwasem hialuronowym), dzięki temu świetnie nawilżają spojówkę oka i nie powodują żadnych podrażnień. Warto je zastosować przed wejściem i po wyjściu z sauny. Dzięki temu ułatwi to zdjęcie szkieł i zapobiegnie powstawaniu nieprzyjemnych dolegliwości m.in. podrażnienia.

Warto również rozważyć stosowanie szkieł jednodniowych. Są wygodne i można je bezpieczne po skorzystaniu z sauny ściągnąć i wyrzucić. Zastosowanie takich szkieł obniża ryzyko wystąpienia różnorodnych infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Pamiętaj, aby podczas noszenia szkieł jednodniowych w saunie korzystać z kropli do oczu.

Każdy z nas jest inny, a tym samym oczy każdego z nas inaczej reagują na wilgoć i wysoką temperaturę przy noszeniu szkieł. Mimo zastosowania kropli, czy szkieł jednodniowych może okazać się, że oczy uległy podrażnieniu, czy wysuszeniu. W takiej sytuacji należy ściągnąć szkła przed wejściem do sauny – niezależnie, czy informacja o szkłach kontaktowych jest ujęta w regulaminie sauny.

Czy warto zdjąć szkła przed wejściem do sauny?

Według niektórych źródeł medycznych najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z noszenia szkieł kontaktowych do sauny, ponieważ może to doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych.

Soczewki kontaktowe ułatwiają codziennie funkcjonowanie. Jeśli masz wadę wzroku i chcesz korzystać z tej formy relaksu, to stosuj szkła jednodniowe i przestrzegaj zasad higieny. Przed i po skorzystaniu z tego zabiegu warto zakrapiaj oczy kroplami z kwasem hialuronowym. Bezwzględnie przestrzegaj zasad higieny podczas zmiany szkieł.