Czy krótkowzroczność da się wyleczyć?

Czy krótkowzroczność da się wyleczyć

Krótkowzroczność należy do najpopularniejszych wad wzroku. Wg szacunków na całym świecie zmaga się z nią ponad miliard osób. Jeszcze do niedawna uważano, że krótkowzroczność jest genetyczna. Obecnie jako główną przyczynę podaje się czynniki środowiskowe. Czy można wyleczyć krótkowzroczność? Jak skorygować tę wadę wzroku?

Czym jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność zwana jest również miopią, to jedna z najpopularniejszych wad wzroku. Powoduje, że obraz z toru optycznego oka skupiony jest przed siatkówką. W oku bez dysfunkcji obraz powstaje na siatkówce. Osoby z krótkowzrocznością dobrze widzą z bliska, ale mają duży problem z widzeniem przedmiotów z daleka.

Jakie są przyczyny i skutki krótkowzroczności?

Jedną z przyczyn krótkowzroczności jest zbyt długa oś gałki ocznej, co najczęściej jest spowodowana uwarunkowaniami genetycznymi. Kolejną przyczyną powstawania tej wady wzroku jest kompensacyjne wydłużanie gałki ocznej, które spowodowane jest zbyt długim spędzaniem czasu przed smartfonem lub laptopem. Jako ostatnią przyczynę krótkowzroczności wymienia się drastyczne skrócenie czasu ekspozycji oczu na światło słoneczne. Wielu lekarzy uważa, że wydłużenie czasu przebywania na zewnątrz zmniejsza ryzyko występowania krótkowzroczności spowodowanej zbyt długą ekspozycją na światło niebieskie.

Skutki krótkowzroczności

Jednym z najczęstszych skutków krótkowzroczności są problemy z patrzeniem w dal przy jednoczesnym dobrym widzeniu z bliska. Pacjenci najczęściej mrużą oczy, co nieznacznie poprawia jakość widzenia w dal. U dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym cechami charakterystycznymi krótkowzroczności są: siedzenie zbyt blisko monitora lub telewizora, trzymanie książki blisko oczu oraz brak zainteresowania aktywnością fizyczną. Jednym ze skutków krótkowzroczności w tej grupie wiekowej są bóle głowy. U osób dorosłych z krótkowzrocznością mogą występować również inne objawy takie jak: uczucie zmęczenia lub napięcia gałek ocznych oraz ból głowy.

Rodzaje krótkowzroczności

Generalnie stosuje się dwa podziały krótkowzroczności wg: przyczyny oraz stopnia zaawansowania tej wady wzroku.

Wg przyczyny występowania schorzenia

  • osiowa – najczęściej występujący rodzaj schorzenia, który spowodowany jest budową anatomiczną – zbyt długa oś gałki ocznej. Najczęściej rozwija się w okresie dojrzewania;
  • refrakcyjna – gdy w soczewce lub/i rogówce wewnątrzgałkowej występuje za duża moc łamiąca, a długość gałki ocznej jest w normie. Dysfunkcja ta może występować m.in. w cukrzycy.

Wg zaawansowania wady

Wielkość wady wzroku można określić na podstawie mocy stosowanych do korekcji wzroku soczewek, dlatego wyróżnia się krótkowzroczność:

  • niską – do -3 dioptrii;
  • średnią – od -4 do -6 dioptrii;
  • wysoką – przekraczającą -6 dioptrii.

Wysoka krótkowzroczność najczęściej uwarunkowana jest genetycznie i ujawniana jest bardzo wcześnie – w wieku niemowlęcym lub przedszkolnym.

Czy da się wyleczyć minusową wadę wzroku? Metody leczenia krótkowzroczności

Krótkowzroczność jest schorzeniem, którego nie da się całkowicie wyleczyć, ale można je skutecznie korygować. Pacjenci mają bardzo duży wybór metod korygowania krótkowzroczności:

Korekta operacyjna krótkowzroczności

Krótkowzroczność może być korygowana również zabiegiem chirurgicznym keratotomią radialną lub laserowo (metodami takimi jak m.in. fotokeratektomia refrakcyjna, LASEK i LASIK). W przypadku laserowej korekcji wzroku mogą wystąpić różne powikłania, np. stany zapalne czy zespół suchego oka. Efekt laserowej korekcji krótkowzroczności zależny jest głównie od procesu bliznowacenia, dlatego tak wielu okulistów po zabiegu przepisuje sterydy w kroplach. Niestety nie każdy może skorzystać z takiej korekcji wady wzroku. Przeciwwskazaniem są m.in. cukrzyca, zakażenie HPV i zapalenie rogówki.

Okulary do korekcji krótkowzroczności

Okulary są jedną z najczęstszych metod korekcji krótkowzroczności. Najczęściej stosowane są wklęsłe soczewki, które wprost proporcjonalnie pomniejszają obraz, aby był dobrze widziany przez pacjenta. W przypadku dzieci z wadą krótkowzroczności warto stosować lekkie i nietłukące się szkła, a oprawki powinny być giętkie i odporne na odkształcanie.

Szkła kontaktowe do korekcji krótkowzroczności

Soczewki najczęściej stosowane są przez osoby z dużą wadą wzroku. Ten rodzaj korekcji nie zawęża pola widzenia i w małym stopniu zmieniają wielkość obrazu. Szkła kontaktowe są wygodne m.in. do uprawiania sportów.
Zarówno szkła kontaktowe, jak i okulary muszą być zawsze dobrane przez okulistę albo optometrystę. Nie można samodzielnie kupować okularów do korekcji wzroku, np. w drogeriach czy supermarketach.

Zobacz ofertę soczewek w naszym sklepie

Jakie soczewki dla krótkowidza?

Soczewki są jednym ze sposobów korekcji krótkowzroczności. Są wklęsłe, a w środkowej części są cieńsze niż na brzegach. Można zakupić szkła kontaktowe o różnych trybach: jednodniowe (np. Acuvue Oasys 1-Day for Astigmatism), dwutygodniowe (m.in. Acuvue Oasys) oraz miesięczne (takie jak, np. SofLens 38).

Szkła kontaktowe zakładane są bezpośrednio na gałkę oczną, dlatego w przypadku korekcji powyżej 3,25 dioptrii mają mniejszą moc niż okulary. Dostępne szkła kontaktowe umożliwiają korekcję nawet bardzo dużych wad wzroku. Podczas stosowania szkieł kontaktowych bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny.

Krótkowzroczność jest jedna z najpopularniejszych wad wzroku. Jest to dolegliwość, której nie można całkowicie wyleczyć, można jedynie ją skorygować. Pacjenci mają do wyboru trzy metody korekcji: operacyjną, soczewki lub okulary. Chirurgiczna korekcja nie jest możliwa, gdy u pacjenta są choroby współistniejące. Najbezpieczniejszymi metodami korekcji krótkowzroczności są okulary i szkła kontaktowe.
Jeśli cierpisz z powodu krótkowzroczności, to musisz pamiętać o regularnych kontrolach u okulisty, ponieważ z czasem wada wzroku może ulec pogłębieniu. Szczególnie gdy nadwyrężasz wzrok i nie przestrzegasz zasad higieny wzroku m.in. oświetlenia stanowiska do pracy lub nauki, emisji na światło niebieskie.

 

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/