Soczewki kontaktowe na stoku

Zima, a wraz z nią szaleństwo na stokach. Wiele osób przygotowując się do sezonu, pamięta o ciepłej odzieży, przeglądzie sprzętu, ale zapomina o właściwej korekcji wzroku na stoku. Co należy mieć na uwadze podczas uprawiania sportów zimowych? Jakie szkła kontaktowe warto zakupić?


Dlaczego warto nosić soczewki w zimie?

Główną wadą okularów jest to, że bardzo parują zimą po zmianie temperatury otoczenia, co może być bardzo niebezpieczne z powodu ograniczenia widoczności. Na szczęście ten problem nie dotyczy osób noszących szkła kontaktowe. Zakładane są bezpośrednio na gałkę oczną, dzięki temu cały czas są ogrzewane i nie parują. Ponadto noszenie soczewek zimą ma wiele innych zalet: zapewniają szersze pole widzenia, dzięki temu uprawianie aktywności fizycznej jest bardziej komfortowe.

Dlaczego na nartach lepiej korzystać z soczewek kontaktowych?

Gdy uprawiasz sporty zimowe np. snowboard czy narciarstwo, to wiesz, że wymagają one skupienia oraz szerszego pola i ostrości widzenia zarówno dla obiektów z bliży, jak i z dali, co może być problemem dla osób z wadą wzroku. Noszenie okularów podczas uprawiania sportów zimowych nie jest do końca bezpieczne, ponieważ mogą zsunąć się podczas wykonywanie skrętów. Dlatego idealnym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe. Są stabilne i chronią wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UV. Szkła kontaktowe w przeciwieństwie do okularów nie przeszkadzają w założeniu gogli. Są także bezpieczniejsze podczas jazdy niż gogle korekcyjne – zapewniają dobrą ostrość widzenia nie tylko na stoku, lecz również po zejściu z niego. Dzięki temu w tracie jazdy na nartach możesz, np. napić się ciepłego napoju bez obaw, że się stłuką.
Jeśli podczas jazdy na nartach zniszczysz lub zgubisz szkła kontaktowe, to bez problemu możesz zakupić nową parę szkieł kontaktowych w pobliskim sklepie optycznym. Zawsze możesz mieć zapasową parę szkieł jednodniowych przy sobie, dzięki temu nawet w skromnie wyposażonej łazience bez problemu zmienisz soczewki.

Zobacz ofertę soczewek w naszym sklepie

Jak wybrać odpowiednie soczewki?

Każdy narciarz, wybierając się na stok, pamięta o wysokiej jakości odzieży sportowej. Bardzo często jednak zapomina, że okulary nie są wygodne do uprawiania narciarstwa. Gdy masz wadę wzroku i chcesz jeździć na stoku, to najlepszym rozwiązaniem będą szkła kontaktowe. Na co zwrócić uwagę wybierając szkła kontaktowe na narty?

Ochrona przed promieniowaniem UV

Osoby uprawiające sporty zimowe powinny nosić soczewki z filtrem UV. Choć promieniowanie jest jedną ze składowych światła słonecznego, to jest szkodliwe dla zdrowia. Gdy jeździsz na nartach, to musisz wiedzieć, że intensywne promieniowanie jest nie tylko latem, lecz również na dużych wysokościach i zaśnieżonych stokach. Z każdym 1000 m n.p.m. intensywność promieniowania wzrasta o 10-20%. Śnieg na stokach odbija do 80% promieni UV. Aby w pełni chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, należy nosić nie tylko szkła kontaktowe z filtrem, lecz także okulary z filtrem. Dzięki temu zapewniasz swoim oczom optymalną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem.

Tlenoprzepuszczalność

Wpływa na komfort noszenia szkieł. Im jest wyższa, tym jest mniejsze poczucie dyskomfortu. Parametr ten określany jako Dk ma bardzo duże znaczenie podczas wysiłku fizycznego jakim jest jazda na nartach. Podczas uprawiania sportu wzrasta metabolizm rogówki, czyli jest większe zapotrzebowanie na tlen, dlatego do jazdy na nartach wybieraj jak najbardziej uwodnione soczewki, czyli silikonowo-hydrożelowe.

Tryb noszenia

W salonach optycznych dostępne są szkła kontaktowe jednodniowe, dwutygodniowe i miesięcznie. Ze względów ekonomicznych większość osób wybiera soczewki z przedłużonym trybem noszenia. Jeśli chcesz uprawiać sporty zimowe, to najlepiej sprawdzą się soczewki jednodniowe. Są najbezpieczniejsze i najbardziej higieniczne. Warto je wymieniać po każdym dniu aktywności fizycznej, aby oczy mogły się lepiej zregenerować.

O czym należy pamiętać przy wyborze szkieł kontaktowych na narty?

Przed zakupem szkieł kontaktowych do jazdy na nartach warto wziąć pod uwagę kilka poniższych zasad, aby uniknąć komplikacji podczas ich użytkowania.

  • Zawsze konsultuj wymianę szkieł kontaktowych z okulistą lub optometrystą, dzięki temu kupisz szkła w pełni dopasowane do potrzeb. Pamiętaj, że nie wolno dobierać samodzielnie soczewek.
    Właściwie dobieraj moc szkieł do wady wzroku. Pamiętaj, że moc soczewek nie jest nigdy tożsama z parametrami okularów. Dlatego przed zakupem kontaktów powinieneś zbadać wzrok. Poproś okulistę lub optometrystę o wypisanie parametrów szkieł, co ułatwi późniejszy samodzielny zakup.
  • Pamiętaj o terminie wymiany szkieł kontaktowych. Gdy wymieniasz soczewki po upływie przewidzianego przez producenta czasu noszenia, to narażasz swój wzrok na poważne uszkodzenie.
  • Kupuj soczewki tylko w sprawdzonych sklepach ortoptycznych lub aptekach. Gdy kupujesz szkła, np. na aukcjach, to nie wiesz, jaka jest jakość tego produktu i musisz liczyć się z tym, że może negatywnie wpłynąć n Twój wzrok.
  • Podczas noszenia szkieł kontaktowych bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny. Przed ściągnięciem soczewek i założeniem nowej pary pamiętaj o umyciu rąk. Gdy stosujesz szkła dwutygodniowe lub miesięczne, to pamiętaj o wyczyszczeniu soczewek w specjalnym płynie oraz o regularnym myciu pojemnika na soczewki (gromadzą się w nim bakterie, które potem przenoszone są na powierzchnię oka).
  • Uprawianie sportów zimowych w szkłach kontaktowych jest dużo wygodniejsze niż w okularach. Gdy wybierasz się na stok, to najlepsze będą jednodniowe soczewki z filtrem UV i wysoką tlenoprzepuszczalność. Pamiętaj, że nie wolno kupować soczewek na własną rękę. Taki zakup powinien być zawsze poprzedzony badaniem przez okulistę lub optometrystę.

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/