Jak dbać o oczy zimą?

Zima jest często wyzwaniem dla naszych oczu: słońce odbija się od śniegu, suche powietrze od ogrzewania, smog, czy duża ilość telewizji lub monitora komputera, te wszystkie czynniki wpływają negatywnie na oczy.

Jak zatem dbać zimą o oczy?

Zimą częściej niż latem borykamy się z różnymi problemami zdrowotnymi m.in. ze zmęczeniem organizmu, słabszą kondycją skóry, czy sennością. Jest to okres, w którym jesteśmy podatni bardziej na występowanie różnych infekcji, to także bardzo trudny czas dla naszych oczu.

Wiatr

Wiatr może prowadzić do obniżenia nawilżenia powierzchni oka. Wraz z pędem powietrza przenoszone są zanieczyszczenia, które mogą doprowadzić do zapalenia spojówki i rogówki. W czasie wiatru i mrozu bardzo szybko odparowywany jest film łzowy, co powoduje, że oczy nie są dostatecznie chronione.

Mróz

Mroźne i ostre powietrze jest niebezpieczne dla oczu, ponieważ podrażnia śluzówkę oka. Powoduje dyskomfort objawiający się bólem, światłowstrętem, uczuciem piasku pod powiekami, łzawieniem i opuchlizną powiek. Spojówki bardzo często są przekrwione. Występuje także pogorszona ostrość widzenia.

Promieniowanie słoneczne

Zimą nasze oczy narażone są także na szkodliwe promieniowanie UVA i UVB. Jest ono zarówno pośrednie, jak i bezpośrednie. Śnieg odbija aż 85% szkodliwego promieniowania UV. Nadmierne promieniowanie słoneczne może doprowadzić do łzawienia, zaczerwienienia oraz pieczenia. Niewłaściwa ochrona przed promowaniem może prowadzić m.in. do zapalenia spojówek.

Suche powietrze

W okresie zimowym występuje niska wilgotność powietrza. Jest to związane z ogrzewaniem domów i biur. Optymalny poziom wilgotności wynosi między 40, a 60%. Gdy oko narażone jest długotrwale na suche powietrze, to trzeba pamiętać o utrzymywaniu właściwego poziomu nawilżania.

Zanieczyszczenia powietrza – smog i spaliny samochodowe

Z roku na rok jest coraz gorsza jakość powietrza. Jest to odczuwalne zwłaszcza w sezonie zimowym, gdy najczęstszymi objawami smogu są zatkany nos, męczący kaszel oraz duszności. W tym czasie oczy również są zagrożone. Drobinki pyłów, kurz, spaliny, smog zawierający różne szkodliwe związki chemiczne (m.in. szkodliwy pył PM10) podrażniają gałkę oczną podczas osadzania się na zewnętrznej powierzchni oka. Najczęstszymi objawami są pieczenie, łzawienie i szczypanie, oczy robią się wtedy czerwone i wrażliwe.

Nieprawidłowe oświetlenie

Zima charakteryzuje się krótszym dniem, wtedy bardzo ważne jest prawidłowe oświetlenie. Jest to szczególnie istotne we wnętrzach, w których są komputery. W takim pomieszczeniu natężenie światła nie może być mniejsze niż 500 lumenów. Gdy pracują w nim osoby po 50 roku życia, to moc światła nie może być mniejsza niż 750 lumenów.

Jak chronić oczy w czasie zimy?

Zima jest bardzo wymagającą porą roku dla naszych oczu. Jak można chronić oczy zimą? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym wzrok mniej odczuje destrukcyjny wpływ.

Właściwe nawilżanie

Jednym z najczęstszych problemów z oczami w okresie zimowym jest ich zbyt małe nawilżanie. Jest to spowodowane przebywaniem w ogrzewanych pomieszczeniach, w których jest bardzo suche powietrze. Brak właściwego nawilżenia powietrza charakteryzuje się: szczypaniem, uczuciem piasku pod powiekami, światłowstrętem i nadmiernym łzawieniem. Ten dyskomfort utrudnia codzienne funkcjonowanie. Aby temu zaradzić, warto stosować nawilżacze powietrze (trzeba pamiętać o ich regularnym czyszczeniu) lub rośliny nawilżające i oczyszczające powietrze. Bardzo ważne jest wypijanie 2 litrów wody dziennie.
Zawsze nawilżaj oczy sztucznymi łzami. Świetnie sprawdzą się krople z kwasem hialuronowym (można je zakupić bez recepty w aptece). Wybieraj tylko te bez konserwantów (mogą dodatkowo podrażnić wysuszone oko?).

Odpowiednia dieta

Aby zapewnić zdrowie oczu niezbędna jest właściwa dieta, która jest nieco kłopotliwa w zimie, ponieważ nie ma dostępu do świeżych sezonowych owoców. Dlatego w sezonie zimowym należy wybierać inne produkty zawierające witaminy niezbędne dla zdrowia oczu: A, B1, B2, C, E oraz luteina i antocyjany. Dlatego zimą warto jeść marchewkę oraz dynię z pestkami. Należy również sięgnąć po ryby, które są bogate w kwasy  Omega-3.

Noś okulary przeciwsłoneczne

Jeśli nie uprawiasz żadnych sportów zimowych, to ważne jest, abyś nosił wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i polaryzacją (niwelują odbicia promieni słonecznych odbijających się od różnych powierzchni, np. śniegu czy wody), dzięki temu są idealnym rozwiązaniem zimą. Takie okulary można zakupić wyłącznie w profesjonalnym salonie optycznym. Nie noś okularów ze straganu, ponieważ to tylko przyciemnione szkła, które przy silnym nasłonecznieniu przepuszczają szkodliwe promieniowanie.

Noszenie czapki z daszkiem lub kaptura

Noszenie czapki z daszkiem lub kaptura na głowie zimą jest świetną ochroną dla oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV. Pamiętaj, że nie musi być dużego nasłonecznienia, aby promieniowanie było szkodliwe dla zdrowia.

Noś gogle narciarskie lub okulary snowboardowe

Gdy uprawiasz sporty zimowe, to pamiętaj o noszeniu specjalnych gogli z filtrem UV, dzięki temu chronisz swoje oczy przed promieniowaniem. Gdy jeździsz na nartach, to wybieraj gogle przynajmniej z filtrem 4.

Właściwa temperatura powietrza

Zimą szukamy ciepła, dlatego w wielu wnętrzach temperatura jest podkręcana, co nie jest dobre dla oczu. Powoduje wysuszenie spojówek i przyczynia się do powstawania zespołu suchego oka objawiający się pieczeniem i zaczerwienieniem. Bardzo ważne jest utrzymywanie maksymalnej temp. 21°C, aby nie wysuszać nadmiernie oczu.

Nie spędzaj wolnego czasu przed szklanym ekranem

Zimowa aura sprzyja do relaksu przed szklanym ekranem, lecz jeśli jest to możliwe, to warto wybrać alternatywne formy wypoczynku, np. rodzinne gry planszowe, czy czytanie książki. Dla oczu bardzo szkodliwe jest tzw. niebieskie światło, które emitowane jest przez różne szklane ekrany m.in. telewizory, komputery, a nawet oświetlenie LED. Nadmiar tych promieni może powodować zwyrodnienie plamki żółtej.
Brak odpowiedniej ochrony oczu podczas zimy może przyczynić się do powstania ślepoty śnieżnej, która utrudnia codzienne funkcjonowanie i może być niebezpieczna dla zdrowia. Dochodzi do poparzenia nabłonka i spojówki, a w konsekwencji do ostrego zapalenia spojówek.