Jakie są maksymalne moce soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe korygują większość wad wzroku, w tym również te duże. Czym jest moc soczewki? Które dostępne szkła kontaktowe mogą być używane przez osoby z dużą wadą wzroku?

Co to jest moc soczewki?

Moc szkieł kontaktowych oznaczana jest najczęściej symbolem PWR, a czasem SPH. Jest to podstawowy parametr zarówno szkieł, jak i okularów. Wyrażany jest w dioptriach i oznacza „głębokość” wady wzroku. W zależności od rodzaju wady mogą to być „-” przeznaczone dla krótkowidzów lub „+”, które noszą dalekowidze. Warto wiedzieć, że moc soczewek i okularów będzie różna dla tej samej wady wzroku. Obecnie soczewki mają bardzo szeroki zakres mocy.

Jakie soczewki mogą mieć moce?

Osoby z bardzo dużymi wadami wzroku często zastanawiają się, czy mogą nosić szkła kontaktowe. Odpowiedź jest jedna: „tak”. Na szczęście jest wiele firm, które produkują soczewki kontaktowe o mocy powyżej 10 dioptrii. Bardzo szeroki zakres jest tzw. minusów, czyli soczewek dla krótkowidzów.
Niezależnie od dostępnych mocy szkieł kontaktowych, to decyzja o możliwości ich noszenia musi być zawsze podjęta po konsultacji z okulistą lub optometrystą. Jest to spowodowane tym, że nie wszyscy mogą nosić soczewki – muszą idealnie przylegać do gałki ocznej. Przy wyższych wadach (powyżej 3,5 dioptrii) pojawiają się różnice w mocy soczewek i okularów. Dlatego nie można ich kupować na własną rękę – muszą być dobrane indywidualnie.

Jaka jest maksymalna moc?

W zależności od producenta maksymalna moc soczewek kontaktowych możne wynosić nawet od -35D do + 35D. Oprócz mocy szkieł ważne są również promień krzywizny i średnica soczewki.

Przykłady soczewek o dużych mocach

Niektórzy producenci szkieł kontaktowych stworzyli produkty o wyższej mocy. Jedną z takich firm jest CooperVision, która ma szeroki wybór szkieł dla osób z dużymi wadami wzroku – oznaczone są symbolem „XR” na opakowaniu. Są to modele takie jak:

  • Biofinity XR – dostępne są o mocy od -12,5D do -20D oraz +8 do 15D. Z tego modelu mogą skorzystać zarówno osoby z zaawansowaną krótkowzrocznością, jak i nadwzrocznością;
  • Biofinity XR toric – szkła kontaktowe przeznaczone dla pacjentów z astygmatyzmem oraz „głęboką” wadą wzroku;
  • Biofinity XR multifocal – soczewki przeznaczone dla osób z prezbiopią i zaawansowaną wadą wzroku;
  • Proclear PC Technology – zaawansowane szkła kontaktowe, które dostępne są o mocy od -20D do +20D. Cechują się większym wyborem parametrów, np. promienia krzywizny;
  • Clariti Toric – szkła kontaktowe przeznaczone do korekcji astygmatyzmu. Dostępne są o mocy od -10D do +8D. Dają ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB.

Obecnie coraz więcej osób wymaga stałej korekcji wzroku. Producenci szkieł kontaktowych prześcigają się w stosowaniu nowoczesnych technologii, aby szkła mogły skorygować jeszcze większe wady wzroku. Dzięki temu prawie każda osoba może znaleźć szkła kontaktowe w pełni dopasowane do swoich potrzeb.

 

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/