Jak nosić soczewki kontaktowe zimą?

Soczewki kontaktowe można nosić przez cały rok. Wielu początkujących użytkowników zastanawia się: czy noszenie soczewek kontaktowych w zimie jest bezpieczne? Jak dbać o soczewki w zimie? Odpowiadamy na najczęściej nurtujące was pytania.

Czy można nosić soczewki kontaktowe w zimie?

Oczywiście, że tak. Noszenie soczewek kontaktowych w chłodniejsze, zimowe dni ma wiele zalet. Przede wszystkim soczewki w odróżnieniu od okularów nie parują przy zmianie temperatury, a także są doskonałym wyborem dla osób, które uprawiają sporty zimowe (jak jazda na nartach czy snowboard). Soczewki stabilnie utrzymują się na gałkach ocznych, można założyć na nie gogle, a także zapewniają lepsze widzenie peryferyjne i całkowitą swobodę ruchu.

Soczewki kontaktowe a niskie temperatury

Początkujący użytkownicy szkieł kontaktowych z pewnością zastanawiają się, czy mogą nosić soczewki kontaktowe w ekstremalnych i niskich temperaturach? Czy soczewki kontaktowe nie zamarzną? Czy bezpiecznie jest je nosić, gdy temperatura powietrza spada poniżej 0 stopni?
Niskie temperatury oczywiście wpływają na soczewki kontaktowe, ale nie musisz się obawiać. Soczewki w żadnym wypadku nie zamarzną i na pewno nie przykleją się do gałek ocznych. Ociepla je temperatura twojego ciała.

Czy soczewki  kontaktowe zamarzają?

Nie, nie jest to możliwe. Soczewki mogą być bezpiecznie noszone nawet w niskich temperaturach. Potwierdzają to między innymi eksperymenty i badania, które zostały przeprowadzone w latach 80. XX wieku na… królikach. [1] W badaniach tych królikom zakładano na oczy twarde soczewki wykonane z polimetakrylanu metylu. Zwierzęta potem były wystawione na działanie niskiej temperatury -28,9°C z wiatrem dochodzącym do 125 km/h przez okres 3 godzin.
Dobra wiadomość jest taka, że badacze w 85% przypadków nie zauważyli żadnego wpływu zimna na szkła kontaktowe. A u pozostałych królików wystąpiły niewielkie podrażnienia, które ustąpiły po kilku godzinach.

Jak bezpiecznie nosić soczewki kontaktowe zimą?

1. Zadbaj o dobre nawilżenie oczu.

Chłodne, zimowe miesiące to czas, kiedy twoje oczy szczególnie potrzebują nawilżenia. Utrzymanie odpowiedniego poziomu  nawodnienia nie pomagają: temperatura na zewnątrz i wietrzna pogoda. Wysuszeniu oczu sprzyja  przebywanie w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem czy domowymi kominkami. W takich warunkach twoje oczy będą bardziej podatne na utratę wilgotności. Z tego powodu tak ważne jest, aby zaopatrzyć się w krople do oczu lub sztuczne łzy dopasowane do twoich soczewek kontaktowych. Podczas wychodzenia na zewnątrz powinieneś dodatkowo zabezpieczać oczy między innymi przed podmuchami wiatru. Dobrym pomysłem jest ubieranie okularów przeciwsłonecznych lub gogli, które będą stanowić odpowiednią barierę przed wysuszającym oczy wiatrem.

Wybierz krople nawilżające dla siebie

2. Pij dużo płynów.

Picie dużej ilości wody ważne jest nie tylko w miesiącach letnich podczas upałów, ale zimą, kiedy znaczną część czasu spędzamy w nagrzewanych, ciepłych pomieszczeniach.
Oprócz zewnętrznego nawilżania warto również zadbać o nawilżenie całego organizmu. Przede wszystkim należy wypijać co najmniej 2 l płynów dziennie. W ten sposób dostarczymy naszemu organizmowi materiału do produkcji łez, które będą zwalczać suchość oczu. Bez odpowiedniego nawilżenia Twoje oczy będą wysychać.

3. Unikaj intensywnego źródła ciepła.

W zimowe dni centralne ogrzewanie, piece, kominki pracują znacznie intensywniej niż zazwyczaj. Najlepszym sposobem jest po prostu unikanie bliskiego kontaktu z tymi źródłami ciepła — nie zbliżamy się w szkłach kontaktowych do kominka czy mocno nagrzanego kaloryfera. Dodatkowo można włączyć w pomieszczeniu nawilżacz, który będzie niwelował negatywne skutki działania suchego powietrza na nasze oczy.

4. Noś okulary przeciwsłoneczne.

W zimie jesteś narażony na szkodliwe działanie promieni UV, które odbijają się od śniegu. W ten sposób nawet w pochmurne dni słońce może spowodować nieodwracalne uszkodzenia wzroku. Pamiętaj, że nie wszystkie soczewki kontaktowe są wyposażone w odpowiednio silne filtry UV. Z tego względu w słoneczne i śnieżne dni warto dodatkowo chronić swoje oczy okularami przeciwsłonecznymi.

5. Dbaj  o ciepłotę ciała.

Aby zapewnić komfort twoim oczom i soczewkom kontaktowym, utrzymuj ciepło swojego ciała na odpowiednim poziomie. Dostosuj ubranie do temperatury na zewnątrz, a także chroń głowę i twarz przed powiewami zimnego powietrza. Przyda się w tym przede wszystkim dobra czapka, nauszniki, gruby szalik, a także wspomniane okulary przeciwsłoneczne. W ten sposób twoje oczy będą odpowiednio chronione, a noszenie soczewek kontaktowych nie będzie problemem.

6. Zrób sobie przerwę

Jeżeli pomimo nawadniania organizmu i stosowania kropli nawilżających twoje oczy trudno znoszą noszenie soczewek kontaktowych w zimowych warunkach, zrób przerwę. Wtedy, gdy noszenie soczewek kontaktowych nie jest konieczne (np. nie uprawiasz sportów zimowych ) noś okulary. W ten sposób pozwolisz oczom na regenerację i odpoczynek.

Jakie soczewki kontaktowe są najlepsze na zimę?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, specyficzne warunki na zewnątrz i wewnątrz mogą doprowadzić przede wszystkim do podrażnień i wysuszenia oczu. Z tego względu najlepszą opcją na zimowe dni jest wybór soczewek, które zapewnią ci odpowiednie nawilżenie. W sprzedaży dostępnych jest wiele soczewek kontaktowych, które przeznaczone są do oczu wrażliwych i oferują odpowiedni stopień nawilżenia. Dobrym rozwiązaniem w sezonie zimowym jest postawienie na soczewki przeznaczone do suchych oczu. Najprostszym rozwiązaniem jest po prostu zastosowanie jednodniowych soczewek kontaktowych. Są przystępne cenowo oraz nie wymagają czyszczenia i przechowywania, co ułatwia zachowanie koniecznej higieny w zimie.

Materiały źródłowe:

  1. Contact lenses in extreme cold environments: response of rabbit corneas, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7102786/ [dostęp 12.11.2021r.]

 

Sprawdź jednodniowe soczewki w naszym sklepie

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/