6 objawów, które powinny cię skłonić do badania wzroku

Badanie wzroku powinniśmy przeprowadzać nie tylko wówczas gdy coś niedobrego dzieje się w naszym wzrokiem. Badanie należy wykonywać również profilaktycznie. Pozwoli ona nie tylko monitorować stan narządu wzroku, a odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne problemy. Kiedy koniecznie powinniśmy udać się do okulisty?

 

Jak często badać wzrok?

Zgodnie z zaleceniami lekarzy i specjalistów profilaktyczne badanie wzroku powinniśmy wykonywać co 2 lata. W przypadku gdy mamy już zdiagnozowaną wadę wzroku, tego typu kontrolę należy odbywać każdego roku. Poza tym badanie wzroku powinieneś przeprowadzać zawsze wtedy, gdy czujesz, że coś się zmieniło z jakością i komfortem widzenia. Problemy ze wzrokiem mogą wynikać nie tylko z samego pogorszenia narządu, ale również z innych chorób ustrojowych.

Warto pamiętać, że podczas dobrze przeprowadzonego badania wzroku można wykryć początki zaćmy i jaskry, a nawet choroby związane z innymi narządami (w tym cukrzyca choroby serca, tętniaki czy nowotwór). Wynika to z tego, że oznaki choroby mogą być widoczne na oczach na długo przed pojawieniem się innych objawów.

Istnieją pewne symptomy, które powinny skłonić cię do odwiedzenia lekarza lub optometrysty. Rozpoznanie tych objawów może przyczynić się do wczesnego wykrycia poważnych chorób oczu, a także innych chorób ustrojowych.

Na wizytę u okulisty lub optometrysty powinieneś umówić się, gdy:

  • zacznie cię nagle boleć oko;
  • pojawi się częściowa utrata wzroku;
  • doświadczasz rozmycia lub zmętnienie pola widzenia;
  • zaczniesz dostrzegać mroczków (aureoli) wokół źródeł światła;
  • zaczniesz mieć problemy z dostrzeżeniem krawędzi obrazu (tzw. widzenie tunelowe).

 

6 objawów, które wymagają konsultacji specjalisty

1. Masz częste bóle głowy nieznanego pochodzenia

Jeżeli stosunkowo często napadają cię bóle głowy niewiadomego pochodzenia, być może przyczyną takiego stanu rzeczy są problemy ze wzrokiem. To objaw, który może zwiastować choroby oczu. Krótkowzroczność i dalekowzroczność przy wykonywaniu codziennych obowiązków może powodować nadwyrężanie narządu wzroku, co z kolei może powodować ból głowy. Innym powodem bólu głowy może być rozwijająca się jaskra i wzrost ciśnienia wewnątrz oka. Każdy z tych przypadków należy zweryfikować i sprawdzić u specjalisty.

2. Oczy są zaczerwienione, swędzące i suche

Swędzące, suche lub zaczerwienione oczy mogą wskazywać na wiele różnych chorób. Tego typu objaw często towarzyszy stanom zapalnym spojówek, zespołu suchego oka, a nawet może zwiastować poważne infekcje. Najczęściej przyczyną zaczerwienienia oka jest nadwyrężony wzrok podczas długiej praca przy komputerze i korzystanie z innych urządzeń cyfrowych. Symptomami, które pozwalają wykryć zespół suchego oka są dodatkowo: odczucie suchości oczu, zaczerwienienie oczu, podrażnienie oczu, uczucie obecności ciała obcego lub tzw. piasku pod powiekami. W przypadku gdy objawy nie ustępują, należy umówić się na wizytę u specjalisty, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku ze zdrowiem oczu.

3. Oczy są wrażliwe na światło

Nadwrażliwość na światło, światłowstręt to objaw, który towarzyszy różnym chorobom nie tylko tym związanym z narządem wzroku. Mrużenie oczu przy mocnym świetle może wskazywać m.in. na

  • zespół suchego oka,
  • jaskra,
  • zapalenie gałki ocznej, tęczówki,
  • zapalenie i inne choroby rogówki,
  • oparzenie słoneczne oczu,
  • a poza tym na: udar, chorobę nowotworową układu nerwowego, czy zapalenie opon mózgowych.

Przy tego typu objawach należy jak najszybciej umówić się na wizytę u okulisty.

4. Efekt aureoli wokół światła

Jeśli patrząc na źródło światła, wokół brzegów dostrzegasz tzw. efekt halo, aureolę, może to być objawy astygmatyzm, starczowzroczność, a nawet rozwój jaskry. Tego typu zaburzenie wzroku wskazuje też na inne schorzenia, dlatego należy jak najszybciej umówić się na wizytę u okulisty.

5. Kropki, plamki męty w oku

Pojawienie się drobnych kropek czy „mętów” w polu widzenia zazwyczaj nie jest powodem do wielkiego niepokoju. W wielu przypadkach są to po prostu fragmenty białka i inne elementy zawieszone w ciele szklistym naszego oka. Z wiekiem ciało szkliste staje się bardziej płynne, dzięki czemu fragmenty białka i innych tkanek są bardziej widoczne.

Sytuacja robi się niepokojąca, gdy liczba „mętów”i kropek wzrasta, a do tego pojawiają się niepokojące błyski światła czy zamglenie części oka. Takie sytuacje mogą wskazywać nawet na poważny stan taki jak oderwanie siatkówki. Tego typu obawy wymagają pilnej wizyty u okulisty. W większości przypadków tego typu odklejenie siatkówki zdiagnozowane na czas są możliwe do wyleczenia. Zaniedbanie tych symptomów może powodować pogorszenie wzroku, a nawet ślepotę.

6. Niewyraźne widzenie lub problemy z ostrością

Każda sytuacja, w której doświadczasz pogorszenia wzroku (np. coraz trudniej przychodzić i odczytywanie liter w gazecie książce lub, nie jesteś w stanie odczytać napisów znajdujących się na szyldach czy znakach drogowych), wymaga wizyty u specjalisty i ponownego zbadania wzroku.

 

Kto bada wzrok?

Profilaktyczne badanie wzroku można wprowadzić u okulisty lub u optometrysty. Okulista jest lekarzem pierwszego kontaktu w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów ze wzrokiem. To lekarz specjalista, który odpowiedzialny jest za diagnozowanie i leczenie wszelkich chorób związanych z rzeczami.

Optometrysta to wg definicji przyjętej w 1993 r. przez Międzynarodowe Porozumienie Optometryczne i Optyczne  “zawód należący do systemu ochrony zdrowia, a osoba wykonująca ten zawód praktykuje w zakresie badania refrakcji i zaopatrzenie w pomoce wzrokowe, a także diagnozowanie i właściwe postępowanie w przypadku choroby oczu oraz rehabilitacji układu wzrokowego.”

Profilaktyczne badanie wzroku możesz zrobić zarówno u okulisty, jaki optometrysty. Jeżeli optometrysta w trakcie badania wzroku odkryje zmiany odstępujące od normy i wymagające konsultacji lekarskich wówczas skieruje cię do specjalisty – okulisty.

Jak umówić się na badanie wzroku w Warszawie?

Profilaktyczne badanie wzroku najlepiej wykonać w salonie optycznym. Obecnie większość dobrych salonów optycznych współpracuje z dyplomowanym i optometrystami, którzy dysponują wysokiej klasy sprzętem. Badanie wzroku wykonane jest metodą komputerową oraz metodą tradycyjną. Optometrysta oprócz diagnostyki i sprawdzenia kondycji naszego wzroku pomoże dobrać odpowiedni rodzaj okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych i innych pomocy wzrokowych.

Jeżeli chcesz wykonać profesjonalne badanie wzroku w Warszawie umów się na wizytę przez specjalny formularz dostępny na naszej stronie.

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/