Czy soczewki kontaktowe mogą wypaść z oczu?

Czy jest możliwe, aby soczewka sama wypadła z oka? To pytanie, które z pewnością zadaje sobie wiele aktywnych osób noszących soczewki kontaktowe. Czy może się to zdarzyć? Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiewamy wątpliwości.

Czy soczewka kontaktowa może zsunąć się i wypaść z oka?

Taka sytuacja oczywiście jest możliwa, chociaż zdarza się niezwykle rzadko. Obecnie soczewki kontaktowe projektowane są w tak, aby stabilnie i pewnie trzymały się na oku. Nowoczesne soczewki dopasowują się do ruchów gałki i rotacji oka, a jednocześnie zapewniają odpowiednią ostrość widzenia. Pomimo tego sytuacja, w której soczewka kontaktowa wypada z oczu i spada np. na podłoże, może się zdarzyć. Warto jednak podkreślić, że nie wynika to z samej konstrukcji soczewki, ale z czynników zewnętrznych, specyficznej aktywności lub popełnionych przez nas błędów.

W jakich sytuacjach możemy zgubić soczewkę?

Szkła kontaktowe mogą wypadać i gubić się z różnych powodów. Najczęściej taka sytuacja jest następstwem niewłaściwego dopasowania soczewki do naszego oka lub pocierania oczu. Jakie są jeszcze przyczyny?

Gdy soczewka kontaktowa jest źle odpowiednio dopasowana.

Dobór soczewek kontaktowych powinien być przeprowadzony pod okiem lekarza okulisty lub optometrysty. Szkła kontaktowe powinny być wybierane z uwzględnieniem konkretnej wady wzroku, kondycji oka, a nawet stylu życia. Specjalista po zbadaniu wzroku i naszych oczu powinien dobrać model z odpowiednim promieniem krzywizny i średnicą, aby zapewnić idealne dopasowanie oraz komfort noszenia. W przypadku nieodpowiedniego dopasowania soczewka może zsuwać się, a nawet wypaść z oka.

Gdy pocierasz oczy zbyt często.

Szkło kontaktowe może odkleić się od oka również podczas intensywnego pocierania oka. W trakcie noszenia soczewek należy unikać dotykania okolic oczu. Jest to niebezpieczne również z innego powodu. Podczas tego typu czynności bakterie z rąk mogą dostać się do oka i spowodować stan zapalny lub wywołać poważną chorobę oczu.

Gdy ćwiczysz zbyt intensywnie.

Zdarza się, że soczewka kontaktowa odkleja się i wypada w trakcie wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych np. w trakcie fitness czy jazdy na rowerze. W tym ostatnim przypadku nasze oczy narażone są dodatkowo na silne podmuchy wiatru i wysuszenie oka.

Gdy jest wietrzna pogoda.

Soczewki kontaktowe możemy zgubić podczas  wietrznej pogody. Kiedy wiatr nadmiernie wysuszy oko i soczewkę, może ona oderwać się od oka. Z drugiej strony nadmierne nawilżenie oka podrażnionego  wiatrem  może wywoływać nadmierne łzawienie, które również może spowodować przesunięcie się soczewki  i jej wypadnięcie. Z tego względu podczas wietrznej pogody najlepiej nosić okulary, które będą chronić oczy przed nadmiernym pędem powietrza.

Gdy założysz soczewki w nieodpowiedni sposób.

Soczewka może zsunąć się z oka w sytuacji, gdy nie zostanie odpowiednio założona. W takim przypadku może nie tylko szybko oderwać się od oka, ale również wywoła ogromny dyskomfort. Z tego powodu należy ją wyciągnąć i założyć jeszcze raz prawidłowo.

Kobieta pzred lustrem zdejmuje soczewki kontaktowe

Co zrobić, gdy soczewka wypadnie z oka i spadnie na ziemię?

Procedura postępowania w takim przypadku zależy w dużej mierze od tego, z jaką soczewką mieliśmy do czynienia. Gdy z oka wypadła soczewka jednodniowa (jednorazowa),  nic nie może możemy zrobić. Najlepszą opcją jest wyrzucenie takiej soczewki do kosza. Wyjmujemy po prostu nową soczewkę z opakowania i zakładamy na oko.

W sytuacji gdy zgubiliśmy soczewkę o dłuższym terminie przydatności np. soczewkę miesięczną postępujemy inaczej. Przede wszystkim musimy sprawdzić czy soczewka jest w dobrej kondycji i nie została uszkodzona. Wkładanie uszkodzonej soczewki kontaktowej może odbić się negatywnie na kondycji naszego oka i powoływać poważny dyskomfort.

Przed włożeniem do oka soczewkę należy zdezynfekować i wyczyścić. Jeżeli nie masz takiej możliwości, najlepiej nie wkładaj brudnej soczewki do oka i w żadnym wypadku nie płucz jej przy pomocy wody z kranu. Woda może zawierać drobnoustroje i pasożyty, których nie chcesz w swoich oczach. Jeżeli nie posiadasz akurat pod ręką twojego płynu do soczewek, możesz jednorazowo wykorzystać sól fizjologiczną.
Przed ponownym włożeniem soczewki udaj się do toalety i dokładnie umyj ręce. W takiej sytuacji trzeba szczególnie zadbać o higienę, aby zapobiec infekcji oka.

Sprawdź jednodniowe soczewki w naszym sklepie