Jak dobrać okulary do czytania?

Kobieta z okularach czyta gazetę

 

Jeśli podczas czytania nie widzisz dobrze liter, a linijki tekstu zaczynają zlewać się ze sobą, to czas najwyższy kupić okulary do czytania.

Czym są okulary do czytania?

Okulary do czytania, jak sama nazwa wskazuje, służą do czytania lub wykonywania czynności, w których niezbędne jest precyzyjne patrzenie z bliska. Przed zakupem okularów należy zbadać wzrok u okulisty lub u optyka. W salonach optycznych dostępne jest kilka różnych rodzajów okularów do czytania, które różnią się właściwościami.

Rodzaje szkieł w okularach

Okulary jednoogniskowe

Okulary jednoogniskowe są to standardowe okulary do czytania, które korygują niewielką wadę wzroku: dalekowzroczność lub krótkowzroczność. To najpopularniej wybierany typ okularów. Zalecane są szczególnie po 40 roku życia, kiedy wiele osób zaczyna skarżyć się na problemy ze wzrokiem m.in. związane z prezbiopią (starczowzroczność) jak niewyraźne napisy, zamazane tablice, problemu z czytaniem gazety).

W zależności od potrzeb do wyboru mamy:

  • okulary jednoogniskowe do bliży: pozwalają na prawidłowe odczytywanie liter, wyraźne widzenie obiektów do dystansu ok. 45 cm.
  • okulary jednoogniskowe do dali: umożliwiają ostre widzenie oddalonych przedmiotów czy liter np. czytanie z tablicy i oglądanie filmów z napisami.

Mają bardzo przystępną cenę w salonach optycznych.

Okulary dwuogniskowe

Okulary dwuogniskowe są najlepszym rozwiązaniem, gdy potrzebne są okulary 2w1, czyli do czytania i chodzenia. Szkła okularowe składają się z dwóch stref (pól widzenia), które pozwalają zazwyczaj na widzenie wyraźne z dali i bliży. Istnieją również inne warianty np. bliż i komputer.

Okulary progresywne

Okulary progresywne mają szkła z tzw. płynną ogniskową, która spełnia wszystkie funkcje soczewki dwuogniskowej, lecz przejście między nimi jest bardzo płynne. szkła progresywne posiadają trzy pola widzenia: do dali, bliży i pośrednie. Okulary tego typu zapewniają duży komfort. Osoby z nadwzroczności i krótkowzrocznością widzą wyraźnie z każdej odległości.

Okulary z antyrefleksem

Okulary z powłoką antyrefleksyjną zalecane są dla osób, które dużo czasu spędzają przed komputerem i nie widzą dobrze z bliska. Wyposażone są w powłokę uszlachetniającą, która z jednej strony wzmacnia kontrast widzenia, z drugiej nie wpływa na jakość transmisji światła. W tego typu okularach nie oślepiają nas żadne odbicia światła (moczki, duszki), przez co oczy mniej się męczą, a nasze widzenie jest wyjątkowo wyraźne.

Okulary z powłoką antyelektrostatyczną

Okulary z powłoką antyelektrostatyczną przeznaczone są głównie dla alergików, ponieważ powłoka w okularach zapobiega gromadzeniu się kurzu wokół oczu. W ten sposób szkła na okularach są czyste przez cały dzień.

Okulary z powłoką oleofobową i hydrofobową

Okulary podatne są również na działania innych czynników zewnętrznych. Powłoka oleofobowa chroni okulary przed zanieczyszczeniem wywołanym przez tłuszcz (np. sebum z opuszków palców podczas dotykania szkieł). Powłoka hydrofobowa przeciwdziała powstawaniu pary na okularach np. w zimie przy wychodzeniu z chłodnego do ciepłego pomieszczenia czy podczas gotowania.

Okulary z fotochromami

W tego typu szkłach nasze oczy przez cały rok chronione są przed szkodliwym promieniowaniem UV. Powłoka z filtrem reaguje na natężenie światła i w zależności do potrzeby przyciemniają się lub rozjaśniają. Stanowią doskonałą alternatywę dla okularów przeciwsłonecznych w letnie, gorące dni.

Powłoka z filtrem światła niebieskiego

Soczewki powłoką Blue Blocker dedykowane są przede wszystkim dla osób, które w ciągu dnia są narażona na częsty kontakt z urządzeniami elektronicznymi typu smartfony, tablety czy komputer. Powłoka ta pochłania nadmiar szkodliwego niebieskiego światła, które emitują ekrany urządzeń. W ten sposób nasze oczy nie męczą się nadmiernie, a my mamy zapewniony komfort pracy przed monitorem.

Okulary do czytania przydadzą się przy prezbiopii (fot.Oziel Gómez/Pexels)

Dlaczego okulary do czytania potrzebne są po czterdziestce?

Problemy z widzeniem z bliska pojawiają się najczęściej po czterdziestym roku życia, ponieważ obniża się sprawność oka. Zaczynają się wtedy problemy z czytaniem z bliska- tekst rozmazuje się i staje się nieczytelny. Nie należy się martwić, jest to zupełnie normalny proces, który przez okulistów nazywany jest starczowzrocznością lub prezbiopią.

Proces starczowzroczności przebiega bardzo powoli, u niektórych osób rozpoczyna się już około 35 roku życia. Początkowo życie bez okularów do czytania staje się uciążliwe, a potem niemożliwe. Najczęściej okulary do czytania stają się niezbędne między 45 a 50 rokiem życia, wtedy potrzebne są okulary o mocy 1 dioptrii. Do 60 roku życia niesprawność oka pogłębia się, aż do całkowitego zaniku akomodacji. W tym wieku najczęściej potrzebne są okulary o mocy od +2,5 do + 3 dioptrii.

Przy pierwszych oznakach starczowzroczności należy udać się do okulisty lub do salonu optycznego, w celu określania wady wzroku. Dzięki temu można kupić dobrze dobrane okulary.

Czy okulary do czytania i korekcyjne, to jest to samo?

Bardzo wiele osób myli okulary do czytania, z okularami korekcyjnymi, mimo że są to dwa różne typy okularów. Głównym zadaniem okularów korekcyjnych jest korekta wad wzroku, dzięki której osoby z dysfunkcją wzroku mogą funkcjonować jak zdrowe osoby. Przed zakupem takich okularów wykonywane jest badanie wzroku, na podstawie którego można określić stopień wady.

Okulary do czytania, przeznaczone są do czytania i wykonywania niewielkich czynności, w których niezbędna jest dobra ostrość widzenia z bliska.

Jak dopasować okulary do czytania?

Bardzo popularną praktyką wielu osób jest kupowanie okularów w drogeriach, hipermarketach, a nawet na stacjach benzynowych. Najczęściej wybierane są na zasadzie testu: „w których okularach mogę bez problemu przeczytać małe literki”. Takie okulary są towarem masowym. Nie są dopasowane do rozstawu źrenic, a wysokość szlifowania w obu szkłach może być różna. Tanie okulary do czytania są wykonywane z kiepskiej jakości materiałów, co może przełożyć na zawroty i bóle głowy, nieostrość widzenia, a nawet zniekształceniem widzenia.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zakup okularów do czytania w salonie optycznym, w którym przed zakupem okularów zostanie przeprowadzone badanie wzroku. Dzięki temu możliwe jest wykrycie indywidualnych wad wzroku np.: astygmatyzmu lub zeza ukrytego. Zakup okularów do czytania w salonie optycznym nie jest najtańszym rozwiązaniem, ale najlepszym dla oczu. W wielu salonach można wybierać wśród wielu różnych kształtów i kolorów oprawek.

Czym różnią się gotowe okulary do czytania od tych zakupionych u optyka?

Gotowe okulary do czytania różnią się od okularów zamówionych w salonie optycznym jakością ich wykonania. Gotowe okulary do czytania najczęściej produkowane są w Chinach z kiepskiej jakości materiałów, które mogą wywoływać alergię podczas ich noszenia. Jakość optyczna gotowych okularów jest bardzo niska. Najczęściej stosowane są w nich materiały o niskiej transmisji światła, co powoduje zaburzenie ostrości widzenia oraz deformację obrazu. Tanie szkła w okularach mają duże naprężenia wewnętrzne i mogą pękać podczas użytkowania, uszkadzając przy tym oko.

Czy okulary do czytania nadają się do pracy przy komputerze?

Klasyczne okulary do czytania nie nadają się do komputera, ponieważ nie chronią oczu przed szkodliwym niebieskofioletowy światłem. Dlatego, jeśli okulary do czytania mają również służyć również do pracy przy komputerze, to powinny być zabezpieczone specjalną powłoką antyrefleksyjną AR oraz filtrami. Takie okulary można zamówić w każdym salonie optycznym.

Czy okulary do czytania można nosić na co dzień?

Okularów do czytania nie należy nosić na co dzień, ponieważ może być to niebezpieczne dla osoby noszącej okulary oraz jej otoczenia. Takie okulary zostały stworzone tylko do czytania oraz precyzyjnych prac z bliskiej odległości np.: szycia.

W sklepach optycznych można znaleźć okulary 2w1 czyli okulary do czytania i chodzenia. Przed zakupem okularów niezbędna jest konsultacja u okulisty lub optyka.

Gdzie zrobić badanie wzroku w Warszawie?

Profesjonalne badanie wzroku, dzięki któremu precyzyjnie dobierzesz okulary do czytania, przeprowadzisz w salonie optycznym 2soczewki w Warszawie (ul. Puławska 71).

Zapisz się na badanie wzroku

 

Okulary do czytania w sklepie 2soczewki.pl

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/