Jak dbać o wzrok dziecka?

Okuliści alarmują, że z roku na rok zwiększa się liczba dzieci, u których występują problemy ze wzrokiem. Niestety jest to spowodowane zaniedbaniem ze strony rodziców. Dlatego profilaktyka ma tak duże znaczenie. O oczy dziecka należy zadbać już od etapu życia płodowego. Czy można uchronić pociechę przed postępującymi wadami wzroku?

Co jest najczęstszą przyczyną problemów ze wzrokiem dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym?

Wg WHO do 2050 roku, co druga osoba na całym świecie będzie dotknięta krótkowzrocznością. Jest to spowodowane nadmiernym korzystaniem z ekranów smartfonów oraz komputerów. Emitują one szkodliwe niebieskie światło HEV, które powoduje zwyrodnienie w plamce żółtej oka i siatkówce.
Zgodnie z szacunkowymi danymi, aż 90% dzieci codziennie ogląda telewizję, a 60% z nich poświęca tej czynności nawet kilka godzin na dobę.

Wzrok dziecka – co powinno nas niepokoić?

Podczas regularnych kontroli wzroku u okulisty można wykryć ewentualne nieprawidłowości już na wczesnym etapie. Rodzice powinni także zwracać uwagę na to, jak dziecko patrzy na przedmioty z bliska i z daleka. Można wtedy wykryć pierwsze niepokojące symptomy i jak najszybciej zgłosić się do okulisty. Badanie kontrolne warto wykonać, gdy:

 • dziecko trzyma zbyt blisko ekran tabletu lub smartfonu,
 • maluch czyta lub pisze, trzymając zbyt nisko głowę,
 • mruży często oczy lub ma inne objawy dyskomfortu, np. nadmierne pocieranie oczu, nadwrażliwość na światło,
 • ma trudności z koordynacją ręka- oko,
 • ma problemy z koncentracją i dużą skłonność do rozpraszania uwagi.
 • dziecko może charakterystycznie przechylać głowę podczas nauki lub oglądania TV.

Jak wspomagać zdrowy wzrok dziecka?

Oczy wykształcają się już na przełomie 7/8 tygodnia ciąży. Już w II trymestrze ciąży dziecko odbiera w łonie matki pierwsze bodźce świetlne. Pod koniec 2 mies. życia dziecko zaczyna wodzić wzrokiem i rozpoznawać twarze bliskich osób.

Dieta

Dla zdrowia oczu najmłodszych bardzo ważna jest właściwa dieta, powinna być bogata w witaminy i antyoksydanty, dlatego tak istotne jest spożywanie przez najmłodszych warzyw i owoców bogatych:

 • wit. C – znajduje się m.in. w czarnej porzeczce, zielonej pietruszce i papryce czerwonej;
 • wit. E – znajdują się m.in. w orzechach, pestkach i migdałach;
 • karotenoidy, ważna jest zwłaszcza luteina i zeaksantyna, które są m.in. w szpinaku, brokułach, czy zielonym groszku;
 • cynk – świetnym źródłem są m.in. kiełki i otręby;
 • selen – bogate w ten składnik mineralny są ryby, owoce morza i warzywa strączkowe.

Dla prawidłowego rozwoju wzroku są także niezbędne kwasy Omega-3, które można znaleźć w rybach, olejach, orzechach i różnych nasionach.
Suplementy diety można stosować u dzieci powyżej 6 roku życia. Jeśli dziecko nie lubi ryb, to można stosować suplementy diety zawierające kwasy DHA.

Stanowisko do nauki

Stanowisko do nauki oprócz ergonomicznych mebli powinno być we właściwy sposób doświetlone. Lampa sufitowa to zdecydowanie za mało. Jeśli dziecko jest praworęczne, to powinno mieć lampkę z lewej strony, gdy jest leworęczne, to lampka powinna być z prawej strony. Dzięki temu pociecha nie będzie sobie zasłaniała ręka światła podczas pisania czy czytania.
Ważny jest także kolor biurka – jasny i matowy mniej odbija światło, dzięki temu wzrok mniej się męczy. Fundamentalne znaczenie ma także prawidłowa postawa ciała oraz przerwy podczas nauki.

Ogranicz korzystanie z komputera, smartfonu, tabletu i telewizora

Elektroniczne ekrany emitują szkodliwe dla zdrowia niebieskie światło. Choć wielu producentów stara się zminimalizować ten efekt, to rodzice powinni ograniczyć spędzanie czasu swoich pociech przed ekranem.

Dlatego okuliści zalecają, aby dzieci:

 • do 2 roku życia – nie patrzyły w ogóle na szklany ekran;
 • od 2 do 5 roku życia – korzystanie z ekranów, ale nie dłużej niż 20 min dziennie;
 • od 6 do 10 lat – nie więcej niż godzinę dziennie,
 • powyżej 10 roku życia – nie więcej niż 2 godziny dziennie.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Przy aktywności na świeżym powietrzu należy pamiętać także o ochronie wzroku przed słońcem, dlatego należy nosić okulary z filtrem UVA, UVB i UVC lub daszek z tymi filtrami. Pamiętaj, że nie mogą to być okulary z bazaru za kilka złotych, lecz zakupione w dobrym sklepie optycznym.

Aktywność na świeżym powietrzu

Aktywność na świeżym powietrzu ma korzystny wpływ na wzrok. Codziennie warto spędzać na świeżym powietrzu co najmniej 30 min. Optymalnie jest to 2-godzinny dziennie. Dzięki temu zmniejsza się objawy krótkowzroczności oraz prawdopodobieństwa zachorowania na cukrzycę.

Kontrolne wizyty

Wzrok dziecka należy regularnie kontrolować podczas regularnych wizyt u okulisty. Po raz pierwszy badanie wzroku powinno obyć się zaraz po urodzeniu. Jeśli nie ma żadnych niepokojących objawów, to kolejne badania powinny odbyć w się w 6 roku życia dziecka, ponieważ prawidłowa jakość widzenia odgrywa bardzo dużą rolę w ogólnym rozwoju psycho-ruchowym. Problemy ze wzrokiem spowalniają proces nauki i utrudniają zdobywanie nowych umiejętności. Od tego czasu należy badać wzrok co najmniej raz w roku.
U dzieci w wieku szkolnym kondycja gałki ocznej bardzo szybko się zmienia. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy urządzenia elektroniczne stały się nieodłącznym elementem życia.

 

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/