Soczewki kontaktowe na stoku

narty-700x437

Jak co roku, wielu z nas  planuje zimowy odpoczynek na nartach. Zima nie jest łatwym czasem dla osób noszących okulary, a sporty zimowe to szczególne wyzwanie. Pojawia się problem zaparowanych szkieł oraz trudności z założeniem okularów i gogli jednocześnie. Często spotykam się z pytaniami jak sobie z tym poradzić.

Najprostszym i najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest zastosowanie jednodniowych soczewek kontaktowych. Są przystępne cenowo oraz nie wymagają czyszczenia i przechowywania, co ułatwia zachowanie koniecznej higieny.

Pojawia się zatem pytanie czy na stok zabrać soczewki kontaktowe czy okulary? Postaramy się Was przekonać, że soczewki to najlepsze rozwiązanie:

  • Soczewki  zapewniają lepsze widzenie peryferyjne niż okulary i pozwalają lepiej rozpoznawać kształty. Ten, kto choć raz był na stoku, wie, jakie to ważne, gdy trzeba omijać przeszkody i lawirować pomiędzy innymi narciarzami.
  • Soczewki są bezpieczne i jedynie w szczególnych sytuacjach zdarza się, że przesuną się na oku lub  z niego wypadną. Ponieważ są stabilne, idealnie chronią wzrok, kiedy poruszamy się szybko albo wykonujemy gwałtowne skręty – czyli tak, jak podczas jazdy na nartach lub desce.
  • To równie ważny, jak zwrotność argument na stoku. W soczewkach można szusować bez obawy, że się przemieszczą na oku. Co istotne, również w razie upadku nie grozi im potłuczenie.
  • Soczewki  kontaktowe noszą nawet osoby pracujące w rejonach podbiegunowych. Ten wyrób medyczny jest bezpieczny także przy minusowej temperaturze, nawet dochodzącej do kilkudziesięciu stopni. Trzeba tylko pamiętać, żeby przechowywać soczewki w temperaturze powyżej zera, czyli np. w łazience.
  • Po nartach często korzystamy z sauny-bez obaw, soczewki wytrzymają nawet temperaturę 100ºC. Nie należy obawiać się też niskich temperatur – soczewki kontaktowe z powodzeniem noszą nawet osoby pracujące w rejonach podbiegunowych, gdzie temperatury spadają do -40°C. Po nartach często korzystamy z sauny. Mimo iż temperatura może wówczas przekroczyć 100°C nasze oczy w soczewkach są również bezpieczne.
  • Dzięki soczewkom kontaktowym bez problemu założycie gogle.To jeden z zasadniczych argumentów dla narciarzy. Są również bezpieczniejsze niż gogle korekcyjne, bo zapewniają dobre widzenie na stoku oraz bezpośrednio po zejściu z niego i się nie stłuką.
  • Soczewki sprawią, że  będziecie mogli w pełni korzystać z uciech narciarskich, nawet jak zdarzy Wam się  je zgubić, inaczej niż w przypadku gogli czy okularów korekcyjnych. Tu kłopot mógłby być nieco  większy. Z soczewkami nie ma takiego problemu. Jeśli nawet się zniszczą lub zgubią, możemy kupić następną parę w miejscowym optyku.
  • Ponadto soczewki nie zajmują dużo miejsca w bagażu, a wiemy jak często  bywa to istotną kwestią 🙂

Comments are closed.