Wakacje, morze, plaża, piasek, czyli przepis na idealny urlop. Niestety ten „czar” może prysnąć, gdy piasek dostanie się do oka. Taka sytuacja nie tylko powoduje poczucie dyskomfortu, lecz również może spowodować uszkodzenie tkanek miękkich w gałce ocznej. Co dzieje się z okiem, gdy dostanie się do niego piasek? Co należy zrobić, aby się go pozbyć z oka, przy jednoczesnym uniknięciu uszkodzeń?
Piasek w oku – częsty wakacyjny problem
Piasek w oku jest częstym „problemem” osób (zarówno dorosłych i jak i dzieci) lubiących spędzać swój urlop nad morzem. Czasem wystarczy niewielki podmuch wiatru lub chwila nieuwagi np. podczas zabawy z dziećmi i piasek przedostanie się do oczu. Przedostanie się drobinek piasku do gałki ocznej, powoduje uczucie dyskomfortu (uczucie ucisku i swędzenia). Może również doprowadzić do uszkodzenia gałki ocznej. Jeśli chcesz cieszyć się komfortem plażowania bez obaw, to zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Co się dzieje, gdy piasek dostanie się do oka?
Najczęściej drobinki piasku można szybko i bezpiecznie usunąć z powierzchni gałki ocznej – nie powodując przy tym żadnych uszkodzeń w gałce ocznej. Niestety czasem zdarza się, że ziarenka piasku pozostaną „nieco” dłużej pod powieką i powodują uczucie dyskomfortu m.in. uczucie podrażnienia. Co robić w takiej sytuacji? Na pewno nie panikować. Niestety piasek może powodować otarcie rogówki, czyli błony chroniącej narząd wzroku przed uszkodzeniem oraz skupiającej i załamującej promienie świetlne. Dzięki tej błonie możliwa jest ostrość widzenia.
Jakie symptomy świadczą o otarciu rogówki?
Najczęstszymi symptomami świadczącymi o tym, że doszło do naruszenia rogówki, są:
- odczuwanie „kłującego” bólu podczas zamykania i otwierania powiek
- uczucie „ciała obcego” pod powieką
- zaczerwienienie oka
- rozmazany obraz
- nadmierne łzawienie oka
Gdy występują u Ciebie powyższe objawy, to powinieneś zakleić oko np. plastrem ortoptycznym. Dzięki temu unieruchomisz gałkę oczną, a tym samym zapobiegniesz dalszym zadrapaniom. Wtedy umów się koniecznie do okulisty, który po przeprowadzeniu wywiadu zbada stan gałki ocznej i dobierze antybiotyk (najczęściej w formie kropli).
Pierwszą pomoc w przypadku piasku w oku
Co zrobić, gdy masz problem z usunięciem piasku z oka? Na pewno nie powinieneś panikować i zachować spokój. W takiej sytuacji należy trzymać się poniższych zasad:
Nie przecierać podrażnionych oczu
Aby uniknąć uszkodzeń rogówki, nie wolno pocierać oczu. Może to spowodować zadrapania gałki ocznej, co powoduje konieczność odwiedzenia okulisty i aplikację antybiotyku.
Natychmiast ściągnąć soczewki
Jeśli używasz szkła kontaktowe, to w sytuacji przedostania się piasku do oka, to należy je jak najszybciej usunąć. Po usunięciu piasku, aby nie podrażniać dodatkowo oczu, powinieneś na jakiś czas zrezygnować z soczewek. Jeśli nie nosisz szkieł, to pomiń ten punkt.
Zwiększ częstotliwość mrugania
Oczy mają tzw. własny filtr – jest to film łzowy. Aby uskutecznić proces samoczynnego oczyszczania gałki ocznej z drobinek piasku, polecamy zwiększyć częstotliwość mrugania. Dzięki temu łzy skutecznie rozprowadzają się po powierzchni gałki ocznej, a tym samym usuwają podrażnienia i przyspieszają skuteczne usuwanie ciał obcych. Szybkie mruganie zalecamy kontynuować przez co najmniej kilka minut ze wzrokiem skierowanym w dół. Zwiększa to skuteczność w rozprzestrzenianiu się filmu łzowego.
Przemyć oczy wody
Jeśli częste mruganie i łzy nie usunęły piasku, to należy przemyć oczy wodą. Pamiętaj, aby najpierw przemyć dokładnie ręce wodą z mydłem, a potem dokładnie osuszyć ręce. Przemywanie oczu należy rozpocząć od wlania wody do czystego niewielkiego naczynia np. kieliszka, a następnie odchyl głowę do tyłu i wlej wodę do worka spojówkowego. Podczas płukania należy powstrzymać się przed zamykaniem oczu. Piasek z oka można wypłukać również pod prysznicem.
Aplikowanie kropli do oczu
Piasek z oka możesz w łatwy i przyjemny za pomocą tzw. sztucznych łez – kropli do oczu lub roztworu soli fizjologicznej. Wtedy niewielką ilość preparatu należy zaaplikować do worka spojówkowego podrażnionego oka, a następnie pozwolić nadmiarowi wypłynąć. Pamiętaj, aby nie zamykać oka. Zarówno sztuczne łzy, jak sól fizjologiczna powinny usunąć ziarna piasku spod powieki. Pamiętaj, że płukanie oka możesz wykonać wyłącznie kroplami bez recepty. Środki farmakologiczne przepisane przez lekarza okulistę nie mogą być stosowane w tym celu, ponieważ mogą spowodować bardzo wiele różnorodnych skutków ubocznych, gdy zostaną użyte w nadmiarze.
Nieusuwanie piasku w sposób mechaniczny
Piasku w oku nie wolno usuwać w sposób mechaniczny. Jeśli każda z powyższych prób zawiodła, to zgłoś się po pomoc medyczną np. na SOR lub do okulisty.
Najczęściej piasek pod powiekami można bardzo łatwo usunąć z powierzchni gałki ocznej. Jednak jego obecność może skutecznie porysować rogówkę, co może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Dlatego nigdy nie można ignorować w sytuacji, gdy piasek dostanie się do oczu. Za każdym razem powinieneś upewnić się, że został usunięty.