Soczewki kontaktowe do wrażliwych oczu

Wrażliwe oczy są dużym utrudnieniem dla osób noszących szkła kontaktowe. Nie oznacza to jednak, że osoby z wrażliwymi oczami muszą zrezygnować z noszenia szkieł. W sprzedaży dostępne są soczewki kontaktowe, które zostały stworzone dla osób z wrażliwymi oczami.


Przyczyny nadwrażliwości oczu

Przyczyn nadwrażliwości oczu jest bardzo wiele. U niektórych osób dolegliwość ta spowodowana jest zbyt długim przesiadywaniem przed ekranem komputera czy innymi urządzeniami cyfrowymi, u innych alergią lub przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Alergie

Bardzo często wysokie stężenie alergenów powoduje bardzo szybkie i dokuczliwe objawy. Pyłki roślinne i inne alergeny nie są wypłukiwane z oka, co najczęściej doprowadza do różnorodnych reakcji zapalnych. Alergia jest jedną z najczęstszych przyczyn nadwrażliwości oczu. Może powodować zapalenie spojówek, świąd i pieczenie.

Zakażenie różnymi drobnoustrojami

Do zakażenia różnymi drobnoustrojami dochodzi najczęściej z powodu pocierania brudnymi rękami okolic oczu. Wirusowe zapalenia spojówek występuje często jako epidemia lub powikłania pochorobowe np. po ospie.

Niewłaściwa higiena narządu wzroku

Najczęściej niewłaściwa higiena narządu wzroku dotyczy długotrwałej ekspozycji na niekorzystne czynniki oraz brak właściwego nawilżenia gałki ocznej. Ważne jest również przyjmowanie właściwej ilości płynów 2-3 l dziennie oraz utrzymanie prawidłowej wilgotności w pomieszczeniu (jest to bardzo ważne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowych, gdy powietrze w pomieszczeniach jest nadmiernie przesuszone).

Wielogodzinne spędzanie czasu przed ekranem

Postęp technologiczny sprawia, że coraz więcej czasu spędzamy przed szklanym ekranem – nie tylko w pracy przed komputerem, lecz również podczas czasu wolnego scrollując telefon, oglądając telewizję przy zgaszonym świetle, czytając książki na czytniku elektronicznym, czy sprawdzaniu social mediów. Codzienne spędzanie przed ekranem 8 h (a często nawet więcej) powoduje problemy ze wzrokiem (zmęczenie i przeciążenie oczu), które objawiają się suchością gałki ocznej i napięciem skóry wokół oczu.
Podczas patrzenia na szklany ekran mniej się mruga, co powoduje problemy z regularnym nawilżaniem oka, a w konsekwencji wysychanie. Te nieprzyjemne objawy można zminimalizować poprzez prowadzenie higienicznego trybu życia, np. robienie przerw podczas oglądanie TV.

Stosowanie źle dobranych szkieł kontaktowych

Odpowiednio dobrane szkła kontaktowe zapewniają całodzienny komfort. Niestety bardzo często nie udaje się dobrać właściwych soczewek za pierwszym razem. Najczęściej jest to problematyczne u osób, które zmagają się z suchością oczu i ich okolic. W takiej sytuacji polecamy stosowanie wysoko uwodnionych szkieł jednodniowych.

Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach

Klimatyzowane pomieszczenia, choć dają komfort w upalne dni, to negatywnie wpływają na stan oczu – wysuszają je i powodują uczucie ściągania. W takiej sytuacji zalecamy stosowanie wysokiej jakości kropli do oczu. Jeśli nosisz szkła kontaktowe, to niezbędne jest stosowanie kropli służących do nawilżania oczu i szkieł kontaktowych. Produkt ten najczęściej zawiera kwas hialuronowy, który nawilża i pozostawia uczucie świeżości.

Stosowanie drażniących oczy kosmetyków

Okolice oczu są bardzo wrażliwe, a stosowanie różnorodnych preparatów może pogorszyć ten stan. Dlatego zalecamy ostrożność w używaniu kosmetyków i kremów w okolicach oczu. Gdy kupujesz takie produkty, to wybieraj wyłącznie kosmetyki dla skóry wrażliwej.

Brak odpowiedniej diety

Ogromne znaczenie ma również prawidłowo zbilansowana dieta zawierającą przeciwutleniacze i witaminy. Jej brak może powodować wysychanie oczu, swędzenie, pieczenie i nadwrażliwość na światło.

Zobacz ofertę soczewek w naszym sklepie

Jak się objawiają oczy wrażliwe?

Niezależnie od przyczyny nadwrażliwości oczu pacjenci wymieniają takie same objawy, do których najczęściej zalicza się: łzawienie, przekrwienie, pieczenie, zaczerwienienie, a nawet uczucie obcego ciała w oku. Bardzo często do powyższych objawów dochodzi nadwrażliwość na światło. Dyskomfort wywołany wrażliwymi oczami dodatkowo zwiększa pocieranie oczu. Niezależnie od przyczyny wrażliwości oczu noszenie soczewek kontaktowych w takiej sytuacji wydaje się niemal niemożliwe, ale czy na pewno?

Czytaj również: Syndrom suchego oka – jak nawilżać oczy?

Czy osoby z nadwrażliwością oczu mogą nosić soczewki kontaktowe?

Jeśli masz nadwrażliwość oczu, to nie oznacza, że musisz rezygnować z soczewek kontaktowych. Pamiętaj, że może zdarzyć się sytuacja, że okulista ze względu na stan zdrowia zabroni stosowania soczewek, np. jeśli cierpisz na zespół suchego oka lub zaleci krótkotrwałe stosowanie okularów m.in. w sytuacji nasilonych pyleń. Jeśli okulista lub optometrysta nie stwierdzą żadnych nieprawidłowości podczas badania, to szkła kontaktowe zostaną dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta, dzięki temu nie będą występowały podrażnienia. Każdy, kto stosuje szkła kontaktowe, powinien bezwzględnie przestrzegać zaleceń specjalisty dotyczących użytkowania soczewek.

Jakie soczewki będą najlepsze?

Do wrażliwych oczu okuliści i optometryści zalecają soczewki jednodniowe. Są to szkła jednorazowe, czyli zakładasz je rano, a ściągasz wieczorem. Jest to jeden z najbardziej higienicznych trybów zimny szkieł – przedostawanie się bakterii na powierzchnię oka jest ograniczone. Soczewek jednorazowych się nie czyści, dzięki temu oczy nie są podrażniane płynem do soczewek. Nowoczesne soczewki jednodniowe wykonane są z materiału hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowe. Charakteryzują się wysoką tlenoprzepuszczalnością i zwartością wody. Dzięki temu poziom nawilżenia jest odpowiedni przez cały dzień i nie ma poczucia dyskomfortu w oku. Są łatwe w pielęgnacji – nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych – po każdym użyciu wymieniane są na nowe.

Czytaj również: Soczewki jednodniowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Jeśli masz wrażliwe oczy, to nie musisz rezygnować z noszenia szkieł kontaktowych. Pamiętaj, że soczewki muszą być zawsze dobrane przez lekarza okulistę lub optometrystę.

 

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/