Czym są soczewki multifokalne?

Wada wzroku jest podstawowym kryterium doboru szkieł. Na naszym blogu już wcześniej opisywaliśmy różnorodne wady wzroku i dedykowane do nich soczewki kontaktowe. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przybliżyć soczewki multifokalne przeznaczone do korekcji starczowzroczności. Co warto wiedzieć o soczewkach multifokalnych? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Co to są soczewki multifokalne?

Soczewki multifokalne (wieloogniskowe) przeznaczone są do korekcji starczowzroczności. Bardzo często nazywane są również progresywnymi (od okularów progresywnych). Mają podobny sposób działania do okularów progresywnych. W jednej soczewce zawarte są różne moce. Dzięki temu soczewki tego typu zapewniają odpowiednie widzenie zarówno z bliży, jak i dali oraz odległości pośrednich. Umożliwiają również płynne przejście podczas przerzucania wzroku na różnych odległościach. Soczewki multifokalne są bardzo wygodnym rozwiązaniem dla osób z prezbiopią, ponieważ eliminują noszenie dwóch par okularów.

Jakie są rodzaje soczewek multifokalnych?

Soczewki multifokalne dostępne są w ofercie największych producentów szkieł kontaktowych. Podobnie jak do innych wad wzroku dzieli je na szkła jednodniowe (jednorazowe) oraz miesięcznie (wielokrotnego użytku). Soczewki multifokalne różnią się również materiałem, z którego są wykonane. Wyróżniamy delikatne i wysoko uwodnione soczewki hydrożelowe oraz sztywniejsze, ale świetnie oddychające szkła silikonowo-hydrożelowe.
Soczewki multifokalne różnią się również konstrukcją. Najczęściej spotykana konstrukcja, to koncentrycznie rozłożone pierścienie o różnych mocach umożliwiające widzenie na różnych odległościach. Mniej popularne są soczewki o mieszanej budowie, których obszary do widzenia z bliży i dali znajdują się blisko środka oka, dzięki temu imitowane są naturalne wrażenia wzrokowe.

 

Zalety i wady soczewek multifokalnych

Pacjenci stosujący soczewki multifokalne dostrzegają bardzo dużo zalet. Największą z nich jest poprawa komfortu życia:

  • bez problemu widzą to, co jest blisko, czyli mogą czytać książki;
  • świetnie widzą z daleka, dlatego prowadzenie samochodu często sprawia dużą przyjemność;
  • płynność widzenia i brak problemów ze zmianą odległości.
  • soczewki sprawdzają się w każdych warunkach i nie trzeba wtedy używać okularów

Największymi wadami soczewek multifokalnych są cena i długi czas adaptacji. Budowa tych szkieł kontaktowych jest skomplikowana, dlatego są droższe niż klasyczne kontakty. Osoby, które stosują je po raz pierwszy, bardzo często narzekają na dłuży proces adaptacyjny oka.

Dla kogo są przeznaczone?

Soczewka oka z wiekiem traci swoja elastyczność, a tym samym zmniejsza się zdolność akomodacji oka (dystansu, z którego patrzymy na dany obiekt). Doprowadza to do prezbi (starczowzroczności), która najczęściej objawia się podczas patrzenia na coś z bliska, np. trzeba wyciągać rękę, żeby przeczytać tekst. Bardzo często pojawiają się dodatkowe symptomy takie jak ból głowy czy zmęczenie oczu. Wada ta pojawia się najczęściej po ukończeniu 40 roku życia. Najpopularniejszą metodą korekcji starczowzroczności są okulary. Niestety ich stosowanie wiąże się z pewnymi ograniczeniami, dlatego wielu okulistów i optometrystów zaleca stosowanie soczewek multifokalnych, które zapewniają właściwe widzenie.

Jak działają?

Do korekcji prezbiopii stosowane są wyłącznie soczewki multifokalne, których nie dobiera się samodzielnie. W tym celu należy zawsze udać się do optometrysty lub okulisty, który na podstawie badania wzroku i braku przeciwwskazań zdrowotnych dobierze odpowiednie szkła kontaktowe. W soczewkach multifokalnych oprócz standardowych parametrów: mocy, krzywizny i średnicy występuje również addycja (moc do bliży). Najczęściej określana jest w dioptriach, ale czasem może być również opisana jako niska, średnia i wysoka.

Jak wybrać soczewki multifokalne?

Soczewek multifokalnych nie można kupować samodzielnie. Doborem szkieł zajmuje się wyłącznie lekarz okulista lub optometrysta. Ponieważ niezbędne jest potwierdzenie przez badanie możliwości noszenia szkieł kontaktowych przez pacjenta. Bardzo duże znaczenie mają również inne parametry soczewek, które wpływają na komfort noszenia – jest to uwodnienie i rodzaj materiału, z którego są wykonane. Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość filmu łzowego, co bardzo często powoduje dyskomfort. Jeśli wcześniej nosiłeś okulary progresywne, to możesz dobrać szkła kontaktowe na ich podstawie, pamiętaj, że moc soczewek multifokalnych będzie inna niż okularów progresywnych.

Kto może z powodzeniem nosić soczewki multifokalne?

Największą szansę na noszenie soczewek multifokalnych mają osoby, które:

  • nosiły już wcześniej szkła kontaktowe
  • osoby mające silną motywację lub wielozadaniowe
  • osoby z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością w stopniu umiarkowanym do wysokiego

Długi proces przyzwyczajania się do soczewek multifokalnych

  • Zanim otrzymasz receptę na soczewki multifokalne, to musisz wiedzieć, że proces doboru odpowiednich szkieł jest długotrwały. Najczęściej, aby dobrać odpowiednie soczewki multifokalne, potrzebne są co najmniej 2-3 wizyty, a przyzwyczajenie się do nowych szkieł zajmuje pacjentowi 2-3 tygodni.
  • Soczewki testuj w rzeczywistych warunkach
  • Gdy założysz szkła kontaktowe, to sprawdź jakość widzenia poprzez czytanie gazety lub scrollowanie smartfona. Pamiętaj, aby wykonywać te czynności po co najmniej kilku minutowej adaptacji. Po założeniu soczewek multifokalnych przez kilka tygodni obraz może być delikatnie przyciemniony lub zamazany.

W naszym sklepie znajdziesz bardzo duży wybór szkieł kontaktowych najpopularniejszych światowych marek: Bausch+Lomb, CooperVision, Johnson & Johnson i Alcon. Dostępne są szkła jednodniowe i miesięczne. Pamiętaj, że nie można samodzielnie dobierać szkieł kontaktowych. Soczewki muszą być zawsze dobrane przez okulistę lub optyka.

 

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/