Soczewki kontaktowe a lot samolotem

Jest bardzo wiele mitów o stosowaniu szkieł kontaktowych w czasie lotów samolotem. Czy można podróżować samolotem w soczewkach kontaktowych? Jak je stosować w czasie podróży?
Czy podróżowanie samolotem w soczewkach kontaktowych jest bezpieczna?

Tak, jeśli lot nie trwa zbyt długo, maksymalnie kilka godzin. Gdy w czasie podróży planujesz drzemkę, to warto zabrać ze sobą okulary. Gdy wolisz stosować soczewki kontaktowe, to pamiętaj, aby je ściągnąć przed drzemką, a po przebudzeniu założyć nową parę.
W bagażu podręcznym powinien zawsze znaleźć się płyn antyseptyczny i krople nawilżające. Płyn antyseptyczny jest niezbędny do dezynfekowania rąk, aby usunąć z nich bakterie, które mogłyby doprowadzić do infekcji oczu. W czasie podróży samolotem warto zrezygnować z soczewek wielorazowych, ponieważ higieniczna wymiana może okazać się mało komfortowa w ciasnej kabinie.

Jak przygotować się do lotu?

  • Zapas soczewek. W czasie pakowania bagażu podręcznego należy włożyć zapas soczewek jednorazowych. Powinny zostać umieszczone w osobnej kieszeni, do której masz łatwy dostęp. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić szkieł kontaktowych, ponieważ jeśli tak się stanie, to nie będą nadawały się do użytkowania.
  • Krople nawilżające. Do podręcznego bagażu należy również zapakować krople nawilżające. W samolocie jest suche powietrze, dlatego niezbędne jest ich dodatkowe nawilżenie. Sztuczne łzy poprawią komfort użytkowania soczewek kontaktowych.
  • Płyn do soczewek. W bagażu podręcznym nie może zabraknąć również płynu do soczewek o maksymalnej pojemności 100 ml ( jeżeli korzystasz z soczewek o przedłużonym czasie użytkowania) . Butelkę z płynem warto umieścić w woreczku strunowym, dzięki temu nie ma obawy, że ciśnienie w kabinie uszkodzi butelkę, a płyn zaleje bagaż podręczny.

Zobacz ofertę soczewek w naszym sklepie

Jakie środki ostrożności zachować w samolocie?

W kabinie samolotu powietrze jest bardzo suche, dlatego optycy zalecają stosowanie kropli nawilżających oraz soczewek silikonowo- hydrożelowych. Sztuczne łzy zapewniają lepsze nawilżenie oczu i minimalizują ryzyko wystąpienia podrażnień. W czasie lotu warto stosować szkła silikonowo- hydrożelowe o wysokim uwodnieniu, ponieważ dłużej nawilżają gałkę oczną.
W czasie lotu ważne jest również nawadnianie organizmu, dlatego zalecamy picie dużej ilości wody w czasie podróży.

Jak dobrze się spakować?

Niezależnie od długości podróży w bagażu rejestrowanym powinny znajdować się okulary, ponieważ w czasie wyjazdu może wystąpić infekcja oczu, a wtedy nie ma możliwości stosowania szkieł. W tym bagażu powinny znaleźć się również zapasowe soczewki kontaktowe (najlepiej jednorazowe) i płyn do soczewek. Niezależnie, gdzie będziesz przebywał na wakacjach, to nie możesz zapominać o właściwej higienie w czasie korzystania ze szkieł kontaktowych. Jeśli wyjeżdżasz do egzotycznych krajów, to wybierz soczewki wyposażone w filtr UV, dzięki temu ochronisz gałkę oczną przed skutkami szkodliwego promieniowania. Jeśli będziesz korzystać z kąpieli w basenie lub w morzu, to pamiętaj o każdorazowym ściągnięciu szkieł przed kąpielą i założeniu nowej pary po kąpieli.

Podczas lotu samolotem można stosować szkła kontaktowe, lecz wtedy trzeba przestrzegać powyższych zasad.