Soczewki kontaktowe a lot samolotem

Jest bardzo wiele mitów o stosowaniu szkieł kontaktowych w czasie lotów samolotem. Czy można podróżować samolotem w soczewkach kontaktowych? Jak je stosować w czasie podróży?
Czy podróżowanie samolotem w soczewkach kontaktowych jest bezpieczna?

Tak, jeśli lot nie trwa zbyt długo, maksymalnie kilka godzin. Gdy w czasie podróży planujesz drzemkę, to warto zabrać ze sobą okulary. Gdy wolisz stosować soczewki kontaktowe, to pamiętaj, aby je ściągnąć przed drzemką, a po przebudzeniu założyć nową parę.
W bagażu podręcznym powinien zawsze znaleźć się płyn antyseptyczny i krople nawilżające. Płyn antyseptyczny jest niezbędny do dezynfekowania rąk, aby usunąć z nich bakterie, które mogłyby doprowadzić do infekcji oczu. W czasie podróży samolotem warto zrezygnować z soczewek wielorazowych, ponieważ higieniczna wymiana może okazać się mało komfortowa w ciasnej kabinie.

Jak przygotować się do lotu?

  • Zapas soczewek. W czasie pakowania bagażu podręcznego należy włożyć zapas soczewek jednorazowych. Powinny zostać umieszczone w osobnej kieszeni, do której masz łatwy dostęp. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić szkieł kontaktowych, ponieważ jeśli tak się stanie, to nie będą nadawały się do użytkowania.
  • Krople nawilżające. Do podręcznego bagażu należy również zapakować krople nawilżające. W samolocie jest suche powietrze, dlatego niezbędne jest ich dodatkowe nawilżenie. Sztuczne łzy poprawią komfort użytkowania soczewek kontaktowych.
  • Płyn do soczewek. W bagażu podręcznym nie może zabraknąć również płynu do soczewek o maksymalnej pojemności 100 ml ( jeżeli korzystasz z soczewek o przedłużonym czasie użytkowania) . Butelkę z płynem warto umieścić w woreczku strunowym, dzięki temu nie ma obawy, że ciśnienie w kabinie uszkodzi butelkę, a płyn zaleje bagaż podręczny.

Zobacz ofertę soczewek w naszym sklepie

Jakie środki ostrożności zachować w samolocie?

W kabinie samolotu powietrze jest bardzo suche, dlatego optycy zalecają stosowanie kropli nawilżających oraz soczewek silikonowo- hydrożelowych. Sztuczne łzy zapewniają lepsze nawilżenie oczu i minimalizują ryzyko wystąpienia podrażnień. W czasie lotu warto stosować szkła silikonowo- hydrożelowe o wysokim uwodnieniu, ponieważ dłużej nawilżają gałkę oczną.
W czasie lotu ważne jest również nawadnianie organizmu, dlatego zalecamy picie dużej ilości wody w czasie podróży.

Jak dobrze się spakować?

Niezależnie od długości podróży w bagażu rejestrowanym powinny znajdować się okulary, ponieważ w czasie wyjazdu może wystąpić infekcja oczu, a wtedy nie ma możliwości stosowania szkieł. W tym bagażu powinny znaleźć się również zapasowe soczewki kontaktowe (najlepiej jednorazowe) i płyn do soczewek. Niezależnie, gdzie będziesz przebywał na wakacjach, to nie możesz zapominać o właściwej higienie w czasie korzystania ze szkieł kontaktowych. Jeśli wyjeżdżasz do egzotycznych krajów, to wybierz soczewki wyposażone w filtr UV, dzięki temu ochronisz gałkę oczną przed skutkami szkodliwego promieniowania. Jeśli będziesz korzystać z kąpieli w basenie lub w morzu, to pamiętaj o każdorazowym ściągnięciu szkieł przed kąpielą i założeniu nowej pary po kąpieli.

Podczas lotu samolotem można stosować szkła kontaktowe, lecz wtedy trzeba przestrzegać powyższych zasad.

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/