Zapalenie spojówek – objawy, przyczyny jak leczyć?

Zapalenie spojówek jest jedną z najczęstszych dolegliwości okulistycznych. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia spojówek?

Co to jest zapalenie spojówek i jak się objawia?

Zapalenie spojówek jest jedną z najczęstszych chorób oczu. Jest to zapalenie błony śluzowej, która pokrywa białą część oka. Gdy zostaje podrażniona lub zainfekowana, to staje się czerwona. Dlatego zapalenie spojówek bardzo często nazywane jest również czerwonym okiem.

Objawy zapalenia spojówek mogą różnić się w zależności od przyczyny choroby. Najczęstszymi objawami występującymi niezależnie od przyczyny dolegliwości są:

 • zaczerwienione i spuchnięte oczy,
 • uczucie pieczenie,
 • rzęsy „sklejone ropą”,
 • zwiększona wrażliwość na światło,
 • nadmierne łzawienie,
 • silne podrażnienie jednego lub obu oczu.

Najczęstsze przyczyny zapalenia spojówek

Rozróżnia się dwie główne przyczyny zapalenia spojówek: zakaźne i nieinfekcyjne.

Najczęstszymi przyczynami nieinfekcyjnego zapalenia spojówek są:

 • alergie – występuje u osób mających alergie sezonowe lub całoroczne, które doprowadzają do obrzęku spojówki oraz „zaczerwienienia oka”;
  ciało obce w oku (olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek)  jest to odczyn zapalny występujący na ciało obce w oku, np. soczewki. Dlatego jest to częsta dolegliwość u osób noszących szkła kontaktowe;
 • zespół suchego oka – jest to zaburzenie w produkowaniu filmu łzowego (jest go zbyt mało), co doprowadza do wysuszenia rogówki i spojówki oka. Przy tej dolegliwości najczęściej stosuje się sztuczne łzy;

Najczęstsze przyczyny zakaźnego zapalenia spojówek:

 • bakterie – wywoływane są przez bakterie paciorkowca i gronkowca (te same bakterie powodują infekcje dróg oddechowych). Najczęstszym objawem jest ropna wydzielina, która utrudnia otwarcie oczu;
  wirusowe- najczęściej wywołana przez wirusy przeziębienia i grypy. Trwa do około 2 tygodni.

Zobacz ofertę kropli nawilżających w naszym sklepie

Jak leczy się zapalenie spojówek?

Sposób leczenia zapalenia spojówek jest zależny od stopnia zaawansowania choroby oraz przyczyny jej wywołania. W czasie leczenia nie należy stosować szkieł kontaktowych. Kobiety powinny również unikać makijażu i doczepiania sztucznych rzęs. Aby zapobiec ponownemu zakażeniu, należy wyrzucić wszystkie przedmioty, które miały kontakt z zainfekowanym okiem: soczewki, preparaty do makijażu, krople do oczu oraz pudełka do przechowywania soczewek.

W zależności od przyczyny zapalenia spojówek leczenie przebiega w różny sposób:

Wirusowe zapalenie spojówek

Najczęstszą przyczyną wirusowego zapalenia spojówek jest przeziębienie. Przeważnie ustępują do 14 dni od wystąpienia pierwszych objawów. Najczęściej leczone jest kroplami do oczu oraz środkami przeciwbólowymi i zimnymi okładami. Jeśli objawy zaostrzyły się, to należy udać się do lekarza okulisty.

Bakteryjne zapalenie spojówek

W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek najczęściej stosuje się terapię antybiotykową w formie kropli do oczu lub maści. Oba preparaty przepisywane są na receptę przez lekarza. Jeśli objawy bakteryjnego zapalenia spojówek zaostrzyły się, to należy udać się do okulisty.

Podrażnienie spojówek

W przypadku zapalenia spojówek wywołanego substancją drażniącą trzeba płukać oko przez 5 minut czystą wodą, dzięki temu zostaje zredukowane podrażnienie. Należy udać się do lekarza okulisty, jeśli pojawi się ból oka lub zaburzenia widzenia.

Zapalenie spojówek a szkła kontaktowe

Jeśli cierpisz na zapalenie spojówek, to nie powinieneś nosić soczewek kontaktowych do momentu, aż lekarz nie wyrazi na to zgody. Jeśli założysz soczewki kontaktowe w trakcie zapalenia spojówek wywołanego przez baterię lub wirusy, to są one przenoszone na powierzchnię szkieł kontaktowych. Dlatego po ściągnięciu soczewek wielodniowych i włożeniu ich do pojemniczka bakterie i wirusy zostają do niego przeniesione. Zdezynfekowanie soczewki w takim pojemniczku jest bez sensu, ponieważ bakterie lub wirusy zostałyby przeniesione z powrotem na oko.
Jeśli podczas stosowania soczewek kontaktowych zostało stwierdzone zapalenia spojówek, to pamiętaj, aby wyrzucić pojemnik oraz soczewki, które były stosowane podczas zapalenia spojówek. Jest to bardzo ważne, ponieważ na nich znajdują się bakterie i wirusy, które wywołały stan zapalny.