Soczewki wykonane są z delikatnego materiału, który bardzo łatwo jest uszkodzić. Aby zapobiec uszkodzeniu szkieł kontaktowych podczas zakładania, warto przestrzegać kilku ważnych zasad.
Kiedy soczewki mogą się zepsuć?
W czasie zakładania lub zdejmowania soczewki mogą ulec uszkodzeniu powłoki lub rozdarciu. Po uszkodzeniu zwiększona zostaje utrata wody przez soczewki, co powoduje całkowite ich wysuszenie i niemożliwe staje się ich ponowne założenie. Utrata uwodnienia soczewki doprowadza również do zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Jakie są konsekwencje noszenia zepsutych soczewek?
Noszenie uszkodzonych soczewek ma bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Może doprowadzić do powstawania: wrzodów rogówki, zapalenia rogówki, a w skrajnych przypadkach nawet do ślepoty.
Stan zapalny rogówki wymaga miejscowego stosowania antybiotyków oraz stałej kontroli lekarskiej. W czasie leczenia nie można stosować soczewek kontaktowych.
Owrzodzenie rogówki leczy się, stosując miejscowo antybiotyki oraz leki przeciwwirusowe i przeciwbólowe. Jeśli owrzodzenie rogówki jest bardzo duże, to może doprowadzić do konieczności przeszczepu rogówki.
Jeśli zauważysz, że soczewka jest uszkodzona, to jak najszybciej wymień ją na inną oraz skonsultuj się z lekarzem, aby sprawdzić, czy nie doszło do stanu zapalnego oka.
Jak zapobiegać uszkodzeniu soczewek (zasady przechowywania i użytkowania)?
Podczas używania soczewek bardzo ważny jest sposób zakładania i ich przechowywanie. Przed każdym założeniem i ściągnięciem soczewek należy dokładnie umyć i wysuszyć dłonie. Dzięki temu zminimalizowana zostaje liczba patogenów, które mogą przyczynić się do wystąpienia stanu zapalnego. Najlepiej jest zakładać soczewki przy przenośnym lusterku, a blat wyłożyć ręcznikiem papierowym, dzięki temu zostaje zminimalizowane ryzyko zabrudzenia, zniekształcenia i uszkodzenia soczewki, jeśli wypadnie w czasie zakładania.
Soczewki powinny być aplikowane tylko za pomocą opuszków palców. Paznokieć nie powinien dotykać tej powierzchni, ponieważ może ją porysować, a nawet uszkodzić.
Czytaj więcej: Jak zakładać soczewki we właściwy sposób?
Zasady przechowywania soczewek kontaktowych
Jeśli stosujesz soczewki dwutygodniowe lub miesięczne, to zawsze powinieneś pamiętać o ich właściwym przechowywaniu. Powinny być zawsze umieszczone w specjalnym pojemniku po brzegi wypełnionym płynem do soczewek. Jeśli płynu będzie za mało, to soczewki mogą wysychać i przykleić się do ścianek, co przy wyciąganiu może doprowadzić do ich uszkodzenia.
Osoby, które odczuwają dyskomfort spowodowany suchością oka powinny podczas noszenia soczewek kontaktowych stosować krople nawilżające do oczu.
Zobacz ofertę kropli nawilżających w naszym sklepie
Zasady czyszczenia soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe powinny być czyszczone wyłącznie specjalnym płynem do pielęgnacji soczewek. Nie wolno myć soczewek pod bieżącą wodą, ponieważ może zostać uszkodzona ich powierzchnia oraz nie zostaną usunięte wszystkie zabrudzenia. Woda nie ma właściwości dezynfekujących, dlatego może spowodować naniesienie dodatkowych patogenów na powierzchnię szkieł kontaktowych.
Sprawdź nasze płyny do soczewek!
Sposoby na dodatkową ochronę soczewki przed uszkodzeniem
Szkła kontaktowe mogą zostać uszkodzone przez aplikowanie kosmetyków w aerozolu, np. perfum, lakieru do włosów lub dezodorantów, dlatego zaleca się aplikację środków w aerozolu tylko z zamkniętymi oczami.
Kobiety powinny wykonywać makijaż i demakijaż przed założeniem soczewek. Wielu okulistów zaleca również, aby podczas noszenia soczewek kontaktowych zrezygnować ze stosowania cieni z brokatem oraz malowania rzęs tuszem zawierającym mikrowłókna.
Dodatkowymi zaleceniami podczas noszenia soczewek są:
- przestrzeganie terminu ważności szkieł kontaktowych,
- ściąganie soczewek przed snem,
- noszenie szkieł przez liczbę godzin zaleconą przez lekarza,
- zakup szkieł u renomowanych optyków,
- zakup soczewek zgodnie z receptą.
Pamiętaj, żeby przed każdym założeniem soczewki kontaktowej sprawdzić, czy nie jest uszkodzona. Skutki zdrowotne noszenia uszkodzonych soczewek są bardzo poważne, dlatego tak ważne jest dbanie o nienaruszony stan szkieł kontaktowych.
Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/