Dyskomfort podczas noszenia soczewek

Założyłeś soczewki kontaktowe po raz pierwszy i poczułeś dyskomfort? A może nosisz na co dzień soczewki i nagle zacząłeś odczuwać pieczenie lub piasek w oczach?

Jakie są objawy dyskomfortu podczas noszenia soczewek?

Dyskomfort podczas zakładania szkieł kontaktowych jest czymś normalnym i nie należy się nim przejmować. Uczucie to powinno minąć po kilku chwilach od założenia. Źle dobrane soczewki, infekcje oraz niewłaściwa higiena przyczyniają się do dyskomfortu podczas noszenia szkieł kontaktowych. Jednym z niepokojących objawów jest uczucie ciała obcego w oku. Innymi objawami dyskomfortu są:

  • swędzenie i kłucie w oku,
  • łzawienie oczu,
  • suchość oczu,
  • nadwrażliwość na światło,
  • pogorszenie jakości widzenia.

Zobacz ofertę kropli nawilżających w naszym sklepie

Jakie są przyczyny dyskomfortu?

Jeśli soczewki są prawidłowo dobrane, to nie powinny wywoływać dyskomfortu. Może się on pojawić podczas zakładania szkieł kontaktowych, lecz to uczucie powinno szybko minąć. Najczęstszymi przyczynami dyskomfortu podczas noszenia szkieł kontaktowych są:

Źle dobrane soczewki

Szkła kontaktowe powinny być zawsze dobrane przez okulistę lub optometrystę po przeprowadzonym dokładnym badaniu. Soczewki muszą być zawsze dobierane indywidualnie, ponieważ kształt i wielkość gałki ocznej u każdego człowieka są różne. Jeśli szkła są źle dobrane do średnicy i krzywizny oka, to ich noszenie powoduje dyskomfort i zaburza pole widzenia.

Najczęstszymi objawami dyskomfortu spowodowanego źle dobranymi soczewkami są:

  • zaczerwienienie gałki ocznej,
  • uczucie ciała obcego w oku,
  • zaburzenia widzenia,
  • podrażnienie oka, a nawet lekki ból.

Jeśli nosząc soczewki, będziesz miał, któryś z powyższych objawów, to jak najszybciej skontaktuj się z okulistą lub optometrystą w celu zmiany parametrów szkieł kontaktowych.

Nieprawidłowa higiena

W czasie noszenia soczewek kontaktowych wymagane jest zachowanie zaostrzonych zasad higieny. Soczewki muszą być przechowywane w specjalnym pojemniczku, który jest napełniony świeżym płynem do szkieł kontaktowych. Soczewki przed włożeniem do pojemniczka powinny zostać umyte w płynie do soczewek. Przed założeniem i ściągnięciem szkieł należy dokładnie umyć i wysuszyć ręce.
Jeśli na powierzchni soczewki pojawią się zanieczyszczenia, to taką soczewkę należy wyczyścić w płynie do soczewek i założyć ponownie.

Czytaj: Jak zakładać soczewki we właściwy sposób?

Nieprzestrzeganie terminów stosowania soczewek

Podczas noszenia soczewek należy bezwzględnie przestrzegać terminów ich noszenia. Zbyt długie noszenie szkieł jednodniowych, dwutygodniowych czy miesięcznych powoduje dyskomfort i może doprowadzić do poważnych chorób oczu. Niebezpieczne są również drzemki w ciągu dnia w soczewkach.

Przeczytaj również: Jak długo można nosić soczewki kontaktowe?

Mechaniczne uszkodzenie soczewki

Podczas zakładania szkła kontaktowe mogą zostać uszkodzone mechanicznie. Drobne rysy czy pęknięcia powodują, że nie można założyć takiej soczewki. W takim przypadku należy ją wyrzucić i założyć nową.

Więcej na ten temat: Jak zapobiec uszkodzeniu soczewek?

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka jest jedną z najczęstszych przyczyn dyskomfortu w czasie noszenia szkieł kontaktowych. Objawia się niewystarczającą ilością filmu łzowego, co powoduje, że oczy są źle nawilżone, co doprowadza do ogólnego dyskomfortu podczas stosowania soczewek. Jeśli cierpisz na zespół suchego oka, to powinieneś stosować wyłącznie miękkie soczewki oraz krople nawilżające.

Alergie

Alergie sezonowe i całoroczne są również przyczyną dyskomfortu w czasie noszenia szkieł kontaktowych. Alergia najczęściej powoduje podrażnienie, przesuszenie oka oraz nadmierne łzawienie. Jeśli cierpisz na alergię, to wybierz soczewki jednodniowe, na których zbiera się mniej zanieczyszczeń. Dodatkowo możesz stosować krople do oczu na alergię, ale ich aplikację możesz przeprowadzić dopiero po zdjęciu szkieł kontaktowych.

Czytaj również: Soczewki kontaktowe a alergie

Choroby oczu

Choroby oczu mogą być również przyczyną dyskomfortu podczas noszenia soczewek kontaktowych. Jeśli pojawił się stan zapalny spojówki lub nabłonka, to wymagane jest natychmiastowe zdjęcie soczewek oraz udanie się do okulisty.