Dlaczego warto nosić soczewki miesięczne?

Miesięczne soczewki kontaktowe są jednym z popularniejszych typów soczewek wybieranych przez użytkowników. Jakie są zalety soczewek 30- dniowych i kto powinien je nosić?

Czym są soczewki miesięczne?

Soczewki miesięczne – jak sama nazwa wskazuje — przystosowane są do noszenia w trybie przedłużonym. Ten typ soczewek można nosić przez kolejne 30 dni od momentu otwarcia opakowania i pierwszego kontaktu soczewki z okiem. Soczewki 30-dniowe to w tym momencie najpopularniejsza opcja wśród użytkowników szkieł kontaktowych. Wybierane są z powodów praktycznych. Użytkownicy cenią je ze względu na komfort noszenia, a także prosty sposób pielęgnacji, który nie wymaga czasochłonnych zabiegów.
Z uwagi na przedłużony tryb noszenia, soczewki miesięczne wykonane  są z wytrzymałego materiału – połączenia silikonu i hydrożelu. Soczewki silikonowo-hydrożelowe cechują się wyższą przepuszczalnością gazów (nawet pięciokrotnie lub więcej) w porównaniu ze standardowymi soczewkami hydrożelowymi.

Kto może nosić soczewki miesięczne?

Soczewki miesięczne są oferowane w wielu wariantach i rodzajach. Przeznaczone są zarówno dla dalekowidzów, krótkowidzów, astygmatyków jak i osób cierpiących na prezbiopię. Z tego typu soczewek może korzystać  każdy, o ile nie ma wyraźnych przeciwwskazań do noszenia kontaktów o wydłużonym terminie użytkowania.

Ile dni można nosić soczewki miesięczne?

Soczewki miesięczne mają wyznaczony limit czasowy, który wynosi 30 dni. W tym miejscu warto podkreślić, że ten czas nie jest równy liczbie 30 aplikacji soczewki na oko. Okres 30-dni liczy się od momentu otwarcia opakowania. Bez względu na to, czy nosimy soczewki codziennie czy też nie, po 30 dniach od wyciągnięcia ich z opakowania należy przestać ich używać. Oznacza, że nawet jeżeli w ciągu miesiąca daną soczewkę założyliśmy na oko tylko 2, 5, 10 razy po 30 dniach powinna być wyrzucona do kosza.

Przeczytaj również: Jak długo można nosić soczewki kontaktowe?

Jakie są zalety korzystania z soczewek miesięcznych?

Kosztują relatywnie mniej

W wielu przypadkach soczewki kontaktowe są atrakcyjne również pod względem kosztów. Cena soczewek kontaktowych miesięcznych w przeliczeniu na miesiąc użytkowania w wielu przypadkach jest nieco niższa niż soczewek jednodniowych. W opakowaniu zazwyczaj są 3 lub 6 sztuki soczewek miesięcznych. A co oznacza,  że przy właściwym użytkowaniu i w przypadku gdy w obu oczach mamy taką samą wadę, opakowanie wystarczy nawet na 3 miesiące.

Są komfortowe w noszeniu

Ze względu na swoją wyższą przepuszczalność tlenu i doskonałe uwodnienie silikonowo-hydrożelowe soczewki miesięczne są wygodne w noszeniu. Jeśli odpowiednio zadbamy o soczewki i dopilnujemy higieny, przez cały okres ich noszenia, nasze oczy będą w dobrej kondycji.

Są łatwe w pielęgnacji

Wbrew pozorom soczewki miesięczne nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Podobnie jak  soczewki jednodniowe wymagają odpowiedniej higieny rąk i oka. W przypadku soczewek 30-dniowych dochodzi również ich codzienna pielęgnacja i dezynfekcja.  Polega ona na umieszczaniu ich w odpowiednim płynie na noc. W ten sposób zostają pozbawione zanieczyszczeń i bakterii, które mogły na nich pojawiać się w ciągu dnia.

Są przyjaźniejsze dla środowiska

W odróżnieniu od soczewek jednorazowych, które są wyrzucone każdego dnia, soczewki miesięczne przy właściwej pielęgnacji wrzucamy tylko raz na miesiąc. W ten sposób wytwarzamy stosunkowo mniej plastikowych odpadów, a także opakowań. Jeżeli troszczysz się o środowisko, inwestycja w tego typu soczewki miesięczne jest lepszym wyborem.

Możesz w ciągu dnia je zdjąć i włożyć z powrotem

Soczewki miesięczne możesz bezpiecznie zdjąć w ciągu dnia, a potem znowu założyć na oko. To przydaje się, szczególnie gdy bierzesz kąpiel, prysznic lub chcesz iść na basen. W takiej sytuacji po prostu ściągasz soczewki i wkładasz je do bezpiecznego pojemnika. Taka czynność nie jest możliwa w przypadku soczewek jednorazowych, które po zdjęciu z oka trzeba niezwłocznie wyrzucić do kosza.

Mają trwalszą konstrukcję – lepiej chronią oko

Soczewki miesięczne charakteryzują się inną budową niż soczewki jednodniowe. Grubsza konstrukcja  sprawia, że ​​są one trwalsze i bardziej odporne na pot, brud i kurz. Zdecydowanie lepiej chronią oczy przed potencjalnym podrażnieniem i czynnikami zewnętrznymi.

Dobre dla oczu wrażliwych

Większość soczewek kontaktowych miesięcznych charakteryzuje się dużą przepuszczalnością tlenu oraz wysokim stopniem nawilżenia. Z tego powodu są wygodniejsze w noszeniu dla osób o szczególnie wrażliwych oczach. Soczewki miesięczne  zaprojektowano tak, aby dłużej utrzymywały wilgoć, dlatego nie wysychają tak szybko, jak soczewki jednodniowe. To sprawia, że ​​są lepszą opcją  dla osób  cierpiących np. na syndrom suchego oka.

Dostępne w wielu wariantach

Jeżeli potrzebujesz różnorodności i jesteś wyjątkowy wymagającym użytkownikiem z soczewek kontaktowych, wówczas powinnaś skłonić się bardziej ku soczewkom miesięcznym.
Soczewki miesięczne dostępne są dla osób z różnymi wadami wzroku. Bogaty wybór modeli sprawia, że z pewnością dobierzesz soczewki i markę, która będzie odpowiadała twoim potrzebom

To doskonała opcja dla zapominalskich

Większość soczewek miesięcznych wymaga codziennej pielęgnacji. A to oznacza, że musimy je maksymalnie po 16 godzinach ściągnąć z oka i włożyć do pojemnika z płynem. Istnieją jednak soczewki miesięczne o przedłużonym użytkowaniu, które mogą być noszone bez przerwy przez okres do 7 dni. A to oznacza, że jeżeli nie mamy aktualnie na to czasu, nie musimy ściągać ich nawet do spania. Soczewki, które założysz w poniedziałek rano możesz ściągnąć dopiero w niedzielę. To doskonała opcja dla tych, którzy nie mają czasu na codzienną pielęgnację i higienę soczewek.

Jak kupić soczewki miesięczne?

Soczewki miesięczne muszą być ściśle dopasowane do oka osoby, która będzie je nosić. Z tego względu dobór soczewek kontaktowych powinien być wykonany pod okiem lekarza lub optometrysty. Kupujemy  je na podstawie recepty na soczewki kontaktowe wystawionej przez lekarza. Najlepiej zaopatrywać się w soczewki w sprawdzonych stacjonarnych sklepach optycznych lub dobrych sklepach internetowych oferujących produkty renomowanych producentów.

 

Zobacz ofertę soczewek miesięcznych w naszym sklepie