Co to jest syndrom widzenia komputerowego?

Obecnie większość osób codziennie korzysta z urządzeń elektronicznych, takich jak smartfon, tablet czy komputer. Każde z nich emituje niebieskie światło, które niekorzystnie wpływa na oczy. Czym jest Syndrom Widzenia Komputerowego? W jaki sposób można go uniknąć?


Czym jest światło niebieskie i jak wpływa na narząd wzroku?

Bardzo trudno wyobrazić sobie pracownika biurowego, który nie korzysta z urządzeń elektronicznych. Badania przeprowadzone w USA wykazały, że ponad 80% amerykańskich pracowników cierpi z powodu syndromu widzenia komputerowego.
Ekrany w nowoczesnych urządzeniach elektronicznych emitują niebieskie światło HEV (ang. High Energy Visible Light) mające długość 380-480 nm. Długotrwała emisja tego światła wpływa negatywnie na zdrowie człowieka. Mogą pojawić się problemy ze snem lub ze wzrokiem, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do:

 • zapalenia powierzchni soczewki,
 • zmętnienia soczewki tzw. zaćmy,
 • krótkowzroczności.

Czym jest Syndrom widzenia komputerowego?

Syndrom widzenia komputerowego z ang. Computer Vision Syndrome (CVS) to zespół różnych objawów, które pojawiają się od patrzenia na monitor przez minimum 3 godziny dziennie bez przerwy. Syndrom ten został zdiagnozowany dopiero pod koniec XX wieku. Wg polskich norm praca przy komputerze, kwalifikowana jest jako uciążliwa, ale nieszkodliwa.

Jakie są objawy CVS?

Syndrom widzenia komputerowego nie jest spowodowany nie tyle przez monitory, ale głównie niewłaściwą higienę pracy. Pracując przy komputerze, bardzo często zapominamy o oczach. Objawy CVS dzielą się na trzy grupy, w której każda z nich charakteryzuje się innymi symptomami.

Objawy związane z powierzchnią oka

Podstawowe objawy syndromu widzenia komputerowego przypominają symptomy związane z suchością oka, czyli przesuszenia rogówki. Im jest mniejsza czcionka, tym rzadziej mruga się oczami. Najpopularniejszymi objawami z tej grupy są:

 • uczucie piasku pod powiekami,
 • pieczenie oczu,
 • ból oczu,
 • łzawienie oczu,
 • przekrwienie spojówek,
 • nietolerancja szkieł kontaktowych.

Objawy pozaoczne

Nieprawidłowe ustawienie sprzętów w miejscu pracy powoduje przyjmowanie niewygodnej pozycji w celu zapewnienia lepszego obrazu. U takich osób występują:

 • ból głowy,
 • ból karku i pleców,
 • ból pleców.

 

Objawy zaburzenia akomodacji i konwergencji

Objawami zaburzenia akomodacji są krótkowzroczność, nadwzroczność i starczowzroczność. Innym zaburzeniem akomodacji jest skurcz, czyli trwałe napięcie akomodacji nawet podczas patrzenia w dal. Zaburzenie konwergencji powoduje problem z widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko. Objawy takich zaburzeń to m.in.:

 • problemy z koncentracją,
 • trudność z czytania ze zrozumieniem.

Syndrom widzenia komputerowego: jak go uniknąć?

Najważniejsza w profilaktyce CVS jest właściwa organizacja miejsca pracy.

 1. Odległość komputera od oczu. Warto ustawić monitor w odległości od 45 do 75 cm. Monitor od komputera powinien znajdować się 10 cm niżej niż oczy.
 2. Odpowiednie krzesło. W miejscu pracy musi być dobre krzesło, które zapewnia właściwy komfort siedzenia oraz ma dobre podparcie głowy, aby nie nadwyrężać kręgosłupa szyjnego.
 3. Dodatkowe oświetlenie. Nie należy korzystać z komputera w ciemnym pomieszczeniu. Jeśli jest taka możliwość, to należy używać lampki oświetlającej monitor. Jeśli nie ma możliwości oświetlenia monitora, to należy zmniejszyć jego jasność. Jeśli w pomieszczeniu jest klimatyzacja, to źle wpływa to na oczy, ponieważ jest obniżona wilgotność powietrza.
 4. Nawilżenie oka. Podczas pracy przy komputerze nie należy zapominać o mruganiu. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor wysusza oczy. Mruganie jest naturalnym sposobem nawilżania oczu. Jeśli za mało mrugasz, to do pracy przy komputerze warto stosować specjalne krople nawilżające do oczu tzw. sztuczne łzy. Nawilżają oko, poprawiając tym samym komfort pracy przy komputerze. Jeśli przy regularnym stosowaniu sztucznych łez nie poprawia się komfort pracy, to należy udać się na konsultację okulistyczną.
  Osoby, które cierpią na podrażnione i wysuszone oczy powinny sięgnąć po taki produkty jak: krople do oczu Lacrimal Natura plus ze specjalną formułą nawilżającą, krople na oczy podrażnione Starazolin czy Blink Intensive PLUS posiadające wysokim stężeniu hialuronianu sodu odpowiadający za odpowiednie nawilżenie oka.

  Warto zadbać o film łzowy, który składa się z trzech warstw. Pierwsza warstwa lipidowa jest zabezpieczeniem przed odparowaniem łez. Druga warstwa to warstwa wodna – nawilża i odżywia oczy. Trzecia warstwa to mucynowa – odpowiada za przyleganie łez do powierzchni oka. Jeśli któraś z warstw pracuje nieprawidłowo, to mogą się pojawić objawy tzw. suchego oka. W takiej sytuacji warto udać się na konsultację do okulisty.

 5. Przerwy w pracy. Warto zmieniać często punkt widzenia poprzez stosowanie zasady 20- 20 -20. Zasada ta polega na robieniu 20-sekundowej przerwy, co 20 min pracy przed monitorem. W czasie przerwy należy patrzeć w punkt oddalony o minimum 20 stóp. Jeśli mimo stosowania tej zasady poczujesz pieczenie lub swędzenie oczu to czas na przerwę.
 6. Odpowiednie soczewki kontaktowe do pracy przy komputerze. Do pracy przy komputerze zaleca się stosowanie soczewek okularowych lub kontaktowych z filtrem Blue Blocker. Jego zadaniem jest pochłanianie szkodliwego promieniowania ze światła niebieskiego. Odpowiednie będą również soczewki zapewniające dobre nawilżenie oka takie  jak:
  Acuvue Oasys 1-Day (Johnson&Johnson) czy soczewki kontaktowe Ultra (Bausch + Lomb) wykonane z materiału Samifilcon A. Osoby ze starczowzrocznością powinny używać soczewek typu Office, czyli pozwalające na swobodną pracę przy komputerze oraz w razie potrzeby na czytanie dokumentów – bez potrzeby zmienia okularów.
 7. Dieta wspomagająca zdrowie oczu. Osoby pracujące przy komputerze powinny zadbać o właściwie zbilansowaną dietę bogatą w wit. A, która zapobiega a tzw. kurzej ślepocie oraz wysuszeniu oka. Świetnym źródłem tej witaminy są pomidory, marchewka oraz brukselka.

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/