Cyfrowe zmęczenie wzroku. Rady dla osób noszących soczewki kontaktowe i okulary

Cyfrowe zmęczenie wzroku - 9 wskazówek jak mu zapobiec

Coraz więcej czasu spędzamy przed monitorami. Już nie tylko telewizor jest wrogiem naszych oczu, ale przede wszystkim monitory komputerów, laptopów, tabletów i telefonów, które skupiają nasz wzrok najczęściej. Jeśli wasz czas przed ekranem to więcej niż dwie godziny dziennie, to jesteście narażeni na cyfrowe zmęczenie wzroku. To nieprzyjemne uczucie jest efektem zbyt długiego patrzenia w monitor.

Jeśli wasze oczy są zmęczone, zaczerwienione, czujecie jakby były podrażnione i suche, to bardzo prawdopodobne, że dokucza wam właśnie cyfrowe zmęczenie wzroku. Może również wystąpić przy nim pieczenie oczu, a nawet niewyraźne widzenie i bóle głowy. Cyfrowe zmęczenie oczu to przede wszystkim problem osób pracujących przed komputerem, także tych które noszą soczewki kontaktowe i okulary.
Z pracy nie da się rezygnować. Można natomiast zapobiegać cyfrowemu zmęczeniu wzroku. Oto nasze rady jak chronić oczy przed szkodliwym działaniem monitorów i ekranów.

Przerwy

Pierwsza rada polecana przez specjalistów eliminująca cyfrowe zmęczenie oczu nie wymaga wiele wysiłku. Eksperci zalecają, aby robić sobie przerwy podczas dłuższego przebywania przed monitorem. Nie jest to jednak przypadkowa przerwa. Zaleca się stosowanie zasady 20-20-20. Co to znaczy? Należy robić pauzy co 20 minut trwające 20 sekund i patrzeć w tym czasie na coś oddalonego o 20 cali (ponad pół metra).

Mruganie

To czynność, o której nie myślimy. Dzieje się trochę „poza nami”. Jednak kiedy korzystamy na przykład z komputera, nasz wzrok skupia się na monitorze i zawiesza na dłuższe chwile. Dlatego trzeba to kontrolować i mrugać często. Zbyt rzadkie mruganie powoduje wysuszanie oczu przez co są zaczerwienione i podrażnione. Osoby noszące soczewki kontaktowe i okulary powinny również stosować się do tej zasady.

Mruganie - Rady dla osób noszących soczewki kontaktowe i okulary

Okulary do komputera

Część z nas okulary musi nosić, a część nosi ponieważ dodają uroku. Przebywając przed komputerem warto mieć okulary nawet jeśli nie jesteśmy ich zwolennikiem. Okulary komputerowe to okulary korekcyjne zaprojektowane specjalnie do pracy przed ekranem. Pozwalają skupić wzrok na odległości od ekranu komputera, która jest zwykle bardziej oddalona niż materiał do czytania. Osoby noszące soczewki kontaktowe mogą na czas pracy przed komputerem zmieniać je na okulary.

Okulary do komputera-Cyfrowe zmęczenie wzroku

Soczewki kontaktowe

Ważne, by osoby, które noszą soczewki kontaktowe i często patrzą w ekrany, wybierały produkty najwyższej jakości. Specjaliści i producenci szkieł kontaktowych polecają między innymi jednodniowe soczewki Acuvue Oasys 1-Day (Johnson&ohnson), które nie wymagają pielęgnacji. Rekomendują również soczewki kontaktowe Ultra (Bausch + Lomb) wykonane z materiału Samifilcon A. Jego struktura pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności oczu przez cały dzień. Przy pracy przed komputerem świetnie sprawdzają się też jednodniowe szkła kontaktowe Dailies Total (Alcon). Te nowoczesne soczewki mają wysokie uwodnienie, dzięki czemu do oka dociera więcej tlenu.

Masaż oczu

Masaż oczu praktykowany był już w starożytności, a teraz zyskuje coraz większą popularność. Najbardziej popularny jest w krajach azjatyckich, ponieważ masaż oczu działa zdrowotnie. Między innymi poprawia krążenie krwi, zmniejsza obrzęk wokół oczu, zwiększa dopływ tlenu, zmniejsza zmęczenie oraz napięcie. O tym jak prawidłowo wykonać masaż oczu opowiemy w innym wpisie. Ważne, by umyć dłonie, rozgrzać je i kolistymi ruchami masować zamknięte oczy nie naciągając przy tym zbyt mocno skóry. Oczywiście okulary zdejmiemy odruchowo, ale osoby noszące soczewki kontaktowe też muszą pamiętać o ich wyjęciu na czas masażu.

Krople do oczu

Jak wspominaliśmy na początku cyfrowe zmęczenie wzroku wywołuje suchość oczu, co w efekcie prowadzi do uczucia dyskomfortu i podrażnień. Długie godziny spędzone przed monitorem komputera to naprawdę ogromne obciążenie naszego wzroku. Sposobem na zapobieganie wysuszaniu jest stosowanie nawilżających kropli do oczu, które odbudowują film łzowy chroniący rogówkę. Krople do oczu uzupełniają ubytki wilgoci i odświeżą zmęczone oczy.
Nasi klienci najchętniej wybierają krople łagodzące Starazolin. Zawierają one wyciąg z bławatka, który łagodzi zaczerwienienia oczu. Wyciąg z rumianku łagodzi ból i odświeża, a hialuronian sodu działa nawilżająco. Lubiane są również krople Starazolin HydroBalance PPH zapewniające długotrwałe nawilżenie. Inną alternatywą są krople do oczu Blink Intensive PLUS. Mają one wysokie stężenie hialuronianu sodu, dzięki czemu doskonale nawilżają.
Świetnym wsparciem dla oczu są też krople Lacrimal Natura PLUS intensywnie i długotrwale nawilżające. Dodatkowo tworzą warstwę ochronną na powierzchni oka.

Krople do oczu - gdy spędzasz przed monitorem wiele godzin

Witaminy

Dbając o wzrok należy pamiętać też o witaminach. Dostarczenie odpowiedniej ilości witamin i minerałów jest ważne nie tylko dla ogólnego stanu zdrowia, ale też dla oczu, szczególnie kiedy narażone są na cyfrowe zmęczenie. Lekarze i farmaceuci radzą, by wybierać witaminy zawierające przeciwutleniacze i składniki, które wspomagają oczy. Do tej grupy zaliczamy takie witaminy jak A, C i E z kompleksem B i cynkiem. Oczywiście przed wyborem witamin warto skonsultować się z lekarzem, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie.

Ustawienia monitora

Wpływ na cyfrowe zmęczenie wzroku ma też pozycja monitora komputerowego. Jego nieprawidłowe ustawienie może zwiększyć zmęczenie oczu. Ważne jest, aby był on w odpowiedniej odległości od oczu. Optymalnie ekran komputera powinien znajdować się 15 do 20 stopni poniżej poziomu oczu (około 10-12 centymetrów), mierzony od środka ekranu i 50 do 70 centymetrów od oczu. Należy zadbać też o właściwe dostosowanie rozdzielczość ekranu. Należy upewnić się, że monitor ma wyświetlacz o wysokiej jakości. Wyższa rozdzielczość zapewnia wyraźniejszy obraz, co zmniejsza wysiłek oczu podczas patrzenia na ekran.

jak zapobiegać cyfrowemu zmęczeniu wzroku

Badanie wzroku

Ważne jest, by pracując przy komputerze pamiętać o badaniach wzroku. Zgodnie z raportami prawie 71% osób, którym dolega cyfrowe zmęczenie wzroku nosi okulary lub soczewki kontaktowe. Dlatego tak istotne jest, by mieć pewność, że są właściwie dobrane. Lekarze zalecają też, aby wszyscy użytkownicy komputerów co roku poddawali się badaniu wzroku.

Cyfrowe zmęczenie wzroku to, jak twierdzi wielu specjalistów, nowa choroba cywilizacyjna. Aż 90% osób korzystających z komputera skarży się na zmęczenie oczu. Urządzenia cyfrowe to już nieodłączna część naszego życia. Dla wielu pracujących osób czas spędzony przed monitorem to ponad 8 godzin dziennie. Jednak nie tylko praca przykuwa nasz wzrok do ekranów. Często to też czas wolny, czyli oglądanie filmów, czytanie serwisów na laptopie, czy e-booków na tablecie. Do tego nieodłącznym urządzeniem, w które patrzymy najczęściej jest smartfon. Trudno z tego wszystkiego zrezygnować. Dlatego to, co możemy zrobić to zadbać jak najlepiej o wzrok. Krople do oczu, soczewki kontaktowe, płyny do soczewek, okulary do czytania i inne akcesoria dostępne są w sklepie internetowym 2soczewki.pl.

Czytaj również: Jak chronić oczy przed światłem niebieskim?

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/