Jak nie uszkodzić soczewki kontaktowej?

Czy zdarzyło Ci się rozerwać soczewkę kontaktową? Jeśli tak, to doskonale wiesz jak niezwykle może być to frustrujące.

Co zatem może być powodem naderwania soczewki kontaktowej?

Poniżej podajemy kilka sposobów na to jak zapobiec  uszkodzeniom soczewek kontaktowych.

Unikaj dotykania soczewek paznokciami

Pamiętaj, staraj się zawsze dotykać soczewki opuszkami palców unikając kontaktu soczewki z paznokciami, które mogą ją uszkodzić. To jeden z najczęstszych błędów związanych z użytkowaniem soczewek. To właśnie brak delikatności podczas zakładania i zdejmowania może spowodować uszkodzenie lub zadrapanie soczewki.

Dbaj o to, by soczewki były nawilżone

Szczególnie  suche soczewki narażone są na uszkodzenie.  Dlatego tak ważne jest, aby soczewki przechowywać w płynie do ich pielęgnacji. W przypadku kiedy  czujesz, że soczewki są już suche  w momencie ich użytkowania, skorzystaj z kropli nawilżających do oczu. W żadnym wypadku nie  używaj innych płynów do przechowywania lub czyszczenia soczewek.

Postaraj się o to, by pojemnik do przechowywania soczewek był całkowicie wypełniony płynem

W sytuacji w której w pojemniczku jest za mało płynu, soczewka może przykleić się do ścianek pojemnika, co w rezultacie skutkuje jej uszkodzeniem podczas wyjmowania.

Pytaj specjalistę  o odmiany  soczewek i materiały z których są produkowane

Zasadniczą różnicą w typach soczewek kontaktowych jest materiał z którego  zostały wyprodukowane. W kontekście użytego materiału mamy do czynienia z soczewkami o większej i mniejszej przepuszczalności tlenu, a tym samym sztywniejszym lub bardziej miękkim materiałem, z którego je wykonano.

Pod żadnym pozorem nie zakładaj uszkodzonej soczewki lub natychmiast ją zdejmij, jeśli poczujesz, że jest uszkodzona

Jeżeli soczewka okaże się uszkodzona lub wyschnięta, to należy ją wyrzucić i użyć kolejnej z opakowania. W żadnym wypadku niedozwolone jest użytkowanie  naderwanej soczewki, ponieważ może ona uszkodzić rogówkę.

Ważne Pamiętaj, jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek niepokojące objawy, konieczna jest wizyta u specjalisty.